چرا باید تعداد یاران امام زمان(عج)به ۳۱۳برسد تا ایشان ضهور فرمایند؟وچرا این ۳۱۳ نفرمثلآ نباید۳۵۰نفر باشند؟ ۱۳۹۴/۷/۱۰ - ۸۹ بازدید

چرا باید تعداد یاران امام زمان(عج)به ۳۱۳برسد تا ایشان ظهور فرمایند؟وچرا این ۳۱۳ نفرمثلآ نباید۳۵۰نفر باشند؟

پاسخ:
چرا باید تعداد یاران امام زمان(عج)به ۳۱۳برسد تا ایشان ظهور فرمایند؟وچرا این ۳۱۳ نفرمثلآ نباید۳۵۰نفر باشند؟

پاسخ:

ابتدا باید بدانیم اینکه یاران حضرت مهدی ۳۱۳ نفر هستند مطلب صحیحی است ولی منظور یاران خاص وفرماندهان لشگرهای حضرت می باشد، زیرا شکی نیست که همه مؤمنین و مؤمنات در آن زمان از یاران و یاوران آن حضرت می باشند وحتی گروهی از مؤمنین زمان های گذشته زنده می شوند و در رکاب حضرت بر علیه کفر مبارزه می نمایند . به همین جهت در دعای عهد می خواهیم که خداوند ما را از کسانی قرار دهد که در رکاب حضرت وجود داشته باشیم. افزون بر آنبیان واقعیت نباید موجب یأس و دلسردی بشود، بلکه منطقا هر کس باید تلاش کند که خود را به حد اعلای کمالات برساند تا در ردیف یاران ویژه آن حضرت قرار گیرد.ظاهراً این ۳۱۳نفر که در روایات آمده است , از طلایه داران و پیشگامان نهضت حضرت مهدی عج هستند; زیرا در دیگر روایات یاران آن حضرت ده هزار دوازده هزار, پانزده هزار و حتی به عنوان توده های انبوه یاد شده است .پس احتمال دارد این گروه اندک , یعنی ۳۱۳نفر, فرماندهان و وزیران امام باشند که در آغاز, هسته های اصلی نیروها را بر عهده دارند و پس از پیروزی برای ارشاد و دادرسی و کارگزاری به سرزمین های دور و نزدیک فرستاده می شوند.امام صادق ع می فرماید از این گروه به نقبا, خواص و ذُخْراللّه تعبیر شده است . اگر خوب دقت کنیم این افراد باید مؤمن کامل باشند تا بتوانند جهانی را اداره کنند.
حال آیا در میان این همه افراد، تعداد ۳۱۳ نفر یار وجود ندارد؟ باید گفت: همان‌گونه که یک رشته علل و عوامل باعث غیبت شد و مردم از نعمت وجود امام ظاهر محروم شدند، همچنین ظهور امام نیز مشروط به تحقق زمینه‌ها و شرایط آن است و تا این شرایط فراهم نشود، ظهوری نخواهد بود. یکی از شرایط عمده، وجود یاورانی است که به همراه امام بار قیام را بر دوش بکشند و تا آخر از همراهی و یاری رهبر خود دست برندارند و او را تنها نگذارند. سدیر صیرفی در گفت و گویی با امام صادق(ع) درباره عدم قیام می‌گوید: حضرت مرا به خارج مدینه برد تا آن که وقت نماز، در محلی پیاده شدم. امام صادق(ع) به جوانی که در آن نزدیکی بز می‌چراند نگاهی کرد و فرمود: ای سدیر! به خدا قسم! اگر پیروان من به تعداد این بزها بودند، بر جای نمی‌نشستم(و قیام می‌کردم). سدیر گوید: بعد از تمام شدن نماز، حیوانات آن گله را شمردم و یافتم که عدد آنها از هفده تجاوز نمی‌کند.(کافی، ج۲، ص۱۹۰، ح۴).
تحقق این شرط، لازم است ، ولی کافی نیست، بلکه باید زمینه‌های دیگر نیز فراهم شود که از مهم‌ترین انها، قابلیت مردم برای پذیرش دولت حق است. به این معنا که عموم مردم و جامعه بشری(نه گروهی خاص و در منطقه‌ای خاص) باید به درجه‌ای از معرفت برسند که دریابند حکومت‌ها و مکاتب ساخته‌ی بشر، جوابگوی نیاز مردم نیست و به وسیله‌ی این‌ها، سعادت و عدالت واقعی به بشر هدیه نمی‌شود.
خلاصه آنکه مردم، خود باید ظهور عدالت را بخواهند و جهانیان را با زیبایی‌های دوران ظهور آشنا کنند و روحیه‌ی عدالت طلبی و ظلم ستیزی را در همه جا گسترش دهند.
مرحوم خواجه طوسی، در کتاب تجرید الاعتقاد، علت غیبت امام را کوتاهی مردم می‌داند؛ چرا که اعمال و کردار مردم، باعث شد امام از میان مردم برود. بنابراین باید مردم از راه غلطی که رفته‌اند برگردند و امام را بخواهند تا ظهور صورت گیرد.و از همین رو، شیخ صدوق در مقدمه‌ی کتاب کمال الدین می‌گوید: ظهور حجت‌های الهی در مقامات پیشوایی خود، بر سبیل امکان و تدبیر، نسبت به مردم زمان خودشان است. اگر حال(مردم) طوری باشد که امام بتواند تدبیر و رهبری اولیایش را بر عهده بگیرد ـ یعنی مردم حاضر باشند حرف او را بپذیرند و او بتواند اراده‌ی خدا را پیاده کند ـ ظهور آن حجت، لازم خواهد بود و اگر وضع به گونه‌ای باشد که امام نتواند تدبیر در رهبری اولیایش را بر عهده بگیرد و حکمت الهی، موجب پنهانی او گردد و تدبیر نیز آن را اقتضا کند، خداوند او را در پشت پرده غیبت، نهان می‌سازد تا زمانی که وقت مناسب فرا رسد.
برای مطالعه بیشتر ر.ک : مهدویت ( دوران ظهور ) ، رحیم کارگر ، نشر معارف

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سیدما مولای ما امام ما سروروسالارما بیا بخدا وقته ظهوراست
میهمان
با ذکر یا زهرا را صاحب الزمان را ادامه میدهیم تا فرج نزدیک شود و از خدا میخوام که منم یکی از یاران وفادار مهدی باشم تا اخرین قطره خونمو فدای راه حقشون کنم.....الهم العجل ولیکل الفرج....یا حسین.اسلام علیک یا میکاعیل..اسلام الیک یا جبرعیل...اسلام علیک یا فاطمه الزهراه....اسلام علیک یا علی حجت بالله
میهمان
هر چه متن رو خوندم نفهمیدم دلیل ۳۱۳ چیه. فقط گفتید که همین هست دو بس.
این که نشد جواب. چرا ۳۱۳، خواه سرباز خواه فرمانده.
۳۱۳ از کجا اومده؟ کی گفته، اولین منبع کجاست و سند اثبات اون، خارج از هرگونه باو رو اعتقاد کجاست تا بتونیم بر اسس اون کسانی رو که ایمان ندارند قانع کنیم.

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://mahdaviat.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
میهمان
یوسف زهرا کجایی؟ بیا...
میهمان
یا مهدی دلمان ب اومدنت خوش هستش..بیا زودتر آقای خوبم..برای ظهور آقاموووون عشقموووون صلوات..
میهمان
یا مهدی(عج)
میایی روحانی با منطق با نظم
نصیحتمون میکنی نه با زور با نظم
میهمان
۳۱۳ فقط یک عدد است
۲ در ۵۰
میهمان
یاصاحب زمان پس کی میایی.
میهمان
خدایاازحضرت مهدی محافظت کن وماراجزیاران اوقرارده
میهمان
خدایا موانع ظهور امام عصر(عج) را برطرف فرما و مارا جزء یاران واقعی آن حضرت قرار بده. ان شاء ا...
میهمان
اللهم عجل لولیک الفرج . باید برای آمدن آقا ، با ایشان سنخیت پیدا کنیم تا از یاران حضرتش باشیم. خدا توفیق دهید .
میهمان

برای ظهور آقا امام زمان ( عج ) صلوات بفرستین.
خدایا ما رو از یاران اون حضرت قرار بده
الهی امین
میهمان
دوست دارم اقای خوب خودم
میهمان
الهی آمین بحق محمد و آله الطاهرین
میهمان
با سلام
امیدورارم شاهد روزی باشیم که با حضور تنها ناجی عزیزمان امام مهدی (ع) قلب و روح و خونمان هدیه ناچیزی باشد به محضر پاکش و با وجود او دیگر هیچ ظلم و ظالمی نتواند لحظه ای هم به زندگی خود ادامه دهد.ظالمانی همچون داعش

میهمان
ان شاءاالله در پناه خدای متعال و تحت عنایت خود حضرت در بیعتتان ثابت قدم باشید. و ما را هم از دعای خیرتان فراموش نفرمایید.
میهمان
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما برادر عزیز یکی از آرزوهای من در رکاب بودن امام عصر هست و اگر لیاقت داشته باشم بیعت خودم روبا خون خودم ضمانت میکنم که این بیعت ایمانیست نه ظاهری ایشا الله خداوند توفیق بدهد که ظهور آقا رو ببینیم و برای ایشان همیشه دعا خواهیم کرد موفق باشید یا علی مدد امیر حسین امیدی دوست دار امام و یارانش
میهمان
اتفاقا اشکال بجایی است اما نه برای پاسخ دهنده بلکه برای پرسشگری که خودش هم دانشجوست !!!!!

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.