چرا بر خلاف پیش‌بینی اکونومیست «انقلاب اسلامی ایران» به پایان نرسیده است؟ ۱۳۹۳/۸/۲۱ - ۱۷ بازدید

انقلاب اسلامی نه تنها هنوز بر مدار «مؤمنین به انقلاب» می‌گردد، بلکه با نوزایی نسل‌های متوالی از همین‌ها، به حیات توأم با تحول خود برای رسیدن به آرمان‌های نخستین ادامه می‌دهد.
انقلاب اسلامی نه تنها هنوز بر مدار «مؤمنین به انقلاب» می‌گردد، بلکه با نوزایی نسل‌های متوالی از همین‌ها، به حیات توأم با تحول خود برای رسیدن به آرمان‌های نخستین ادامه می‌دهد.

در روزهای منتهی به عاشورای حسینی، بزرگ‌ترین الهام‌بخش انقلاب اسلامى ایران، ماهنامه «اکونومیست» که خود را معبد دلف دوران مدرن و ابرپیشگوی جهان سرمایه‌داری می‌خواند، در حرکتی معنادار جلد آخرین شماره‌اش(اول نوامبر ۲۰۱۴) را به پرتره‌ای گستاخانه از بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی، با عنوان «انقلاب تمام شد» اختصاص داد و - همراه ویژه‌نامه ایران جدید و چشم‌انداز توافق هسته‌ای- قصد دارد چنین القا کند پایان کار «انقلاب اسلامی ایران» نزدیک است.

تحلیل اکونومیست این است که بخشی از یاران انقلاب در مصالحه با غرب در حال گسستن از انقلاب هستند. حال آنکه تجربه دهه‌های گذشته به ما یادآوری می‌کند حنای پیش‌گویی‌های مغرضانه این نشریه مستقیما وابسته به خاندان سلطنتی بریتانیا و خاندان صهیونیست روچیلد، در مقابل نگاه فردابین حضرت امام سیدروح‌الله خمینی(ره) و جانشین بر حقش حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای مد ظله‌العالی، مبنی بر تداوم نسل یاران انقلاب، رنگی نداشته و ندارد.

اشتباه گردانندگان مؤسسه اکونومیست - که سهام آن بین انتشارات پیرسون انگلستان وابسته به بنیاد خزانه علیاحضرت(ملکه) و کنسرسیومی از برخی خاندان‌های سلطه نظیر روچیلد، آنیلی، کادبری و شرودر تقسیم شده است- در این است که انقلاب ما را با انواع ماتریالیستی و مضمحل‌شده شرقی و غربی قیاس می‌کنند، حال آن که انقلاب اسلامی ایران در دوران معاصر، حادثه‌ای غیرتکراری و البته غیر قابل تکرار به جا مانده است. از همین روست که نه تنها هنوز بر مدار «مؤمنین به انقلاب» می‌گردد، بلکه با نوزایی نسل‌های متوالی از همین‌ها به حیات توأم با تحول خود برای رسیدن به آرمان‌های نخستین ادامه می‌دهد، نه اینکه مانند بسیاری انقلاب‌های دیگر صرفاً با «مدعیان انقلابی» خاصی ظهور کرده و با مرگ آن‌ها یا آرمان‌های‌شان به استحاله یا فراموشی کشانده شود.

بر خلاف دیگر انقلاب‌های ۳۰۰ سال گذشته، یعنی عصر بزرگ‌ترین تحولات فکری و اجتماعی بشر، انقلاب اسلامی ایران نه فرزندان حقیقی‌اش را خورد و نه آنها تا امروز آرمان‌های اولیه را فروخورده‌اند تا جایی که رهبر آن و یکی از همان فرزندان، قریب به ۴ دهه پس از تثبیت حکومت برآمده از انقلاب، اصالت «انقلابی»‌اش را به رخ «دیپلمات»‌ها می‌کشد، به نشانه اینکه اگر چه ۳۶ سال پیش ظاهرا یک بار برای همیشه انقلاب شد، اما مومن به انقلاب اسلامی همچنان در مسیر «شدن» است.

در حقیقت تنها با چنین رهیافتی است که مومنین به انقلاب اسلامی می‌توانند پوسته محدودیت‌های زمانی موجود را بشکنند، در بازه زمانی مبدا و مقصد فیزیکی خود - ۲۲ بهمن ۵۷ تا روزگار حاضر - دست و پا بسته نمانند و روح انقلابی‌شان را به قبل و بعد از موجودیت انقلاب تا وضع موجود، یعنی در خط فاصل مبدا و مقصد آرمانی‌شان از صدر اسلام تا ظهور منجی سیلان دهند.* مؤمنین به انقلاب و الگوی قرآنی «ربیون»

می‌گویند یاران عاشورایی حضرت امام حسین(ع) در زمره بهترین مصادیق تاریخی تعبیر «ربیون» یا «خدایی‌ها» در آیه شریفه ۱۴۶ سوره آل عمران هستند؛ یارانی چنان مومن که نظیر آنها را دیگر نمی‌توان یافت. به نقل از حضرت امام جعفر صادق(ع)، تا پیش از شهدای کربلا تنها عده قلیلی در زمره «ربیون» قرار داشتند یعنی مقداد و ابوذر و سلمان که پس از رحلت پیامبر اعظم(ص) در کنار حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) ماندند که راهش امتداد راه پیامبر بود و حتی در این بین امام صادق(ع) نام عمار را در بین سه نفر اول ذکر نکردند که نشان می‎دهد چه آزمون دشوار و سختی است.(۱)

مقام معظم رهبری نیز وقتی در بیاناتشان تعبیر «مومنین به انقلاب» را به کار می‌بندند در وصف این گروه، «شهیدان خدایی» دفاع مقدس را مثال می‌زنند: «این جوانان مؤمن و انقلابى‌اند که روز خطر سینه سپر می‌کنند، هشت سال جنگ تحمیلى می‌روند توى میدان؛ اینها هستند و...»(۲)

اما آیا این «مومنین به انقلاب» مورد وصف حضرت «سیدعلی»، تنها در «روز خطر» بازشناخته خواهند شد؟

در روزگار حاضر چگونه آنانی که الگوی قرآنی «ربیون» را در تنها نگذاشتن انقلاب اسلامی و امام زمانه سرلوحه خود قرار می‌دهند، از دیگران بازشناسیم؟* «مومنین به انقلاب» از منظر رهبر حکیم انقلاب

اخیرا در فرمایشات و پیام‌های رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله ‌العظمی خامنه‌ای مد ظله‌العالی، عنایت ویژه‌ای به ارائه تصویری امروزین از این گروه که پویایی انقلاب اسلامی با حضورشان در صحنه گره خورده است، دیده می‌شود؛ همان طور که از تاکیداتشان در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ یعنی در نخستین روزهای ولایتشان استنباط می‌شود. حضرت معظم‌له در آن خطابه معروف در دیدار اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی وقتی برای نخستین بار از پدیده ‌«تهاجم فرهنگی» بیم می‌دادند، نقش ایمان را در سرنوشت یک تمدن چنین توصیف کردند: «تهاجم فرهنگى، مثل خودِ کار فرهنگى، اقدامِ آرام و بى‌سروصدایى است. یکى از راه‌هاى تهاجم فرهنگى، این بوده است که سعى کنند جوانان مؤمن را از پایبندی‌هاى متعصبانه به ایمان، که همان عواملى است که یک تمدن را نگه مى‌دارد، منصرف کنند. همان کارى را که در اندلس، در قرن‌هاى گذشته کردند؛ یعنى جوانان را در عالم، به فساد و شهوترانى و میگسارى و این چیزها مشغول کردند. این کار، حالا هم انجام مى‌گیرد.»(۳)

مومنین به انقلاب از ارکان اصلی انقلاب و نظام هستند که در هر زمانی از ابتدای انقلاب یاور و همراه این نظام و نگه‌دارنده انقلاب اسلامی بوده‌اند. از این جهت رهبر حکیم انقلاب همواره در بیاناتشان از این تعبیر استفاده کرده و بر تقویت این گروه انقلاب تأکید می ورزند؛ چرا که تقویت این گروه، سبب استحکام پایه‌های نظام و انقلاب خواهد شد.

طبیعی است مومنین به انقلاب از ارکان اصلی انقلاب و نظام هستند که در هر زمانی از ابتدای انقلاب یاور و همراه این نظام و نگه‌دارنده انقلاب اسلامی بوده‌اند. از این جهت رهبر معظم انقلاب همواره در بیاناتشان از این تعبیر استفاده کرده و بر تقویت این گروه انقلاب تأکید می‌ورزند؛ چرا که تقویت این گروه، سبب استحکام پایه‌های نظام و انقلاب خواهد شد.

به ویژه در ماه‌های اخیر این موضوع یکی از دغدغه‌های مهم ایشان بوده است و در این میان واضح است که حضرت معظم‌له سرنوشت انقلاب را با نسلی از «جوانان مومن و انقلابی» گره‌خورده می‌بینند. چه آنجا که رهبری در واپسین روزهای سال گذشته در دیدار با جمع مجلس خبرگان رهبری، که قطعا مومنان قدیمی انقلاب از جمله مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی(ره) را در بر می گرفت، فرمودند: «واقعاً باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را همه بدانند... این جوان‌ها را باید حفظ کرد، باید از اینها قدردانی کرد، امروز هم بحمدالله کم نیستند و زیادند. [نباید] با عناوین گوناگونی بخواهیم این جوان‌های مؤمن را طرد کنیم و منزوی کنیم؛ که البته منزوی هم نمی‌شوند؛ آن جوان‌های مؤمنِ پرانگیزه، با این حرف‌ها منزوی نمی‌شوند اینها؛ لکن خب، ما باید قدر اینها را بدانیم.»(۴) چه در ماه مبارک رمضان امسال که ایشان در دیدار با همین جوانان در قالب نخبگان دانشجو فرمودند: «خداى متعال را شکرگزاریم از اینکه در این برهه‌‌ از زمان، کشور ما شاهد یک مجموعه‌‌ جوانِ مؤمن و پرشور و پرانگیزه و صاحب منطق و فکر در زمینه‌‌ مسائل اساسى کشور است... بالاخره در آینده، مسئولین امور و مدیران کشور همین شماها هستید دیگر، ان‌شاءالله همین روحیه [و] نگاه منتقدانه و مطالبه‌‌گرانه و همراه با احساس تکلیف و وظیفه، در شما باقى بماند؛ که اگر این شد، کشور نجات پیدا خواهد کرد.»(۵)

گویی همانند تعبیر ذکرشده از امام صادق(ع) در باب «ربیونِ» یار و وفادار پیامبر(ص) و خاندان پاکش، رهبری هم جوانان مومن و انقلابی را به مثابه تکیه‌گاهی می‌بینند که امروز و فردا سنگ آسیاب دین و مملکت بر آنها استوار است.

و اهمیت آنان نزد ولی امر مسلمین جهان تا بدانجاست که چنین دعایی در حقشان می‌کنند: «پروردگارا! این جوان‌هاى‌ مؤمن‌، صالح و این عناصر خوب را پیش خودت و پیش امام زمان(عج) روسپید کن.»(۶)* شاخصه‌های مؤمنین به انقلاب

آنچه از تاکیدات مکرر حضرت معظم‌له در رابطه با خصوصیات پیروان راستین نهضت خمینی که در جغرافیای امروز ما پرچم افراشته استیفاد می‌شود، این است که آنها تمام تار و پود این نظام مقدس را تشکیل می‌دهند که استواری نظام از تار ایمانشان است و پویندگی‌اش از پود انقلابی‌گری آنها.

به عبارت دیگر، «شناختِ» (وظیفه) و «عملِ» (مجاهدانه) انتظاری عینی است که کشتی‌بان فرزانه جمهوری اسلامی ایران از مومنین به انقلاب به‌ویژه در میان جوانان دارند و اگرچه انتظارشان از همگان در یک سطح نیست اما با توجه به حساسیت شرایط امروز از جوانان کشورشان توقع افزون‌تری دارند. کافی است مهم‌ترین تاکیدات رهبر حکیم انقلاب بر خصوصیات و وظایف جوانان مومن و انقلابی را مرور کنیم.۱- تأثیر بر محیط در ارتباط با خدا

«یک جوان گاهى اوقات مى‌تواند مجموعه‌ پیرامونى خودش را -کلاس را، استاد را و حتى دانشگاه را- زیر تأثیر شخصیت معنوى خودش قرار دهد. البته این کار با سیاسی‌کارى به ‌دست نمى‌آید؛ با معنویت به ‌دست مى‌آید، با صفا به ‌دست مى‌آید، با استحکام رابطه با خدا به‌ دست مى‌آید.»

جلسه‌ پرسش و پاسخ دانشجویی حضرت معظم‌له در دانشگاه تهران، اردیبهشت ۷۷

۲- امر به معروف و نهی از منکر

«دشمن از راه اشاعه‌ فرهنگ غلط -فرهنگ فساد و فحشا- سعی می‌کند جوان‌های ما را از ما بگیرد. کاری که دشمن از لحاظ فرهنگی می‌کند، یک «تهاجم‌ فرهنگی»، بلکه باید گفت یک «شبیخون فرهنگی»، یک «غارت فرهنگی» و یک «قتل‌عام فرهنگی» است. آن جوان مؤمنی که دل به دنیا نبسته، دل به منافع شخصی نبسته، می‌تواند بایستد و از فضیلت‌ها دفاع کند... این جوان، از انقلاب، از اسلام، از فضایل و ارزش‌های اسلامی می‌تواند دفاع کند. لذا... همه امر به معروف و نهی از منکر کنند... این واجب است. این مسئولیت شرعی شماست. امروز مسئولیت انقلابی و سیاسی شما هم هست.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان گردان‌های عاشورا، ۲۲ تیر ۷۱

۳-آگاهی تاریخی

«من همه‌ دغدغه‌ام این است که جوان انقلابى امروز، نداند ما بعد از چه دورانى، امروز در ایران مشغول چنین حرکت عظیمى هستیم. تاریخچه‌ این ۲۰۰ ـ ۱۰۰ سال اخیر از دوران اواسط قاجار به این طرف؛ از دوران جنگ‌هاى ایران و روس به این طرف را بخوانید و ببینید چه حوادثى بر این کشور گذشته است.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار وزیر، معاونان و رؤساى مناطق آموزش و پرورش سراسر کشور، ۲۱ مرداد ۷۱

۴-گسترش کار فرهنگی

انقلاب اسلامی مانند بسیاری انقلاب های دیگر صرفا با «مدعیان انقلابی» خاصی ظهور نکرده و با مرگ آن ها یا آرمان هایشان به استحاله یا فراموشی کشانده نمی شود.

« گسترش کار فرهنگی در بین جوان‌های مؤمن و انقلابی، نقش بسیار زیادی را در پیشرفت این کشور و در ایستادگی ما در مقابل دشمنان این ملت ایفا کرده است.»

بیانات رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی، نوروز سال جاری

۵-تحلیل نظام سلطه

«نظام سلطه را با تمام ابعاد و لایه‌هایش بشناسید و اهداف و راهبردهای واقعی آن را تحلیل کنید و برای رویارویی با آن، تمام ظرفیت‌های خودتان را به ‌کار گیرید و در این مسیر به وعده‌های خداوند اطمینان داشته باشید.»

پیام شفاهی رهبر انقلاب به تشکل‌های دانشجویی انقلابی، ۲۳ بهمن ۹۲

۶-صبوری برابر مشکلات

«باید شور انقلابى را حفظ کنید. باید با مشکلات هم بسازید. باید از طعن و دقّ دیگران هم روگردان نشوید، اما باید خامى هم نکنید. مراقب باشید. مأیوس نشوید. در صحنه بمانید، اما دقت کنید و مواظب باشید رفتار بعضى از کسانى که به نظر شما جاى اعتراض دارد، شما را عصبانى نکند، شما را از کوره در نبرد.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار طلاب، فضلا و اساتید حوزه‌ علمیه‌ ق، ۲۹ مهر ۸۹

۷-پرهیز از ظلم

«جوان‌هاى انقلابى و مؤمن و عاشق حضرت امام، که حرف می‌زنند، می‌نویسند، اقدام می‌کنند؛ کاملاً رعایت کنید. این‌ جور نباشد که مخالفت با یک کسى ما را وادار کند نسبت به آن کس از جاده‌ حق تعدّى کنیم، تجاوز کنیم، ظلم کنیم؛ نه! ظلم نباید کرد. به هیچ کس نباید ظلم کرد.»

بیانات رهبر انقلاب در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ تهران در حرم حضرت امام خمینى رضوان‌الله ‌علیه، ۱۴ خرداد ۸۹

۸-پرچمداری گفتمان عدالت‌خواهی

«یک ‌لحظه از درخواست و مطالبه‌ عدالت کوتاهى نکنید. این شأن شماست. گفتمان عدالت‌خواهى را فریاد کنید، اما انتقاد شخصى و مصداق ‌سازى نکنید. شما پرچم را بلند کنید. وقتى پرچم را بلند کردید، آن کسى که مجرى است... همه حساب کار خودشان را مى‌کنند.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌هاى شیراز، ۱۴ اردیبهشت ۸۷

۹- زودرنجی ممنوع

«ما بر اثر تجربه‌ روزگار فهمیده‌ایم یک مقدارى باید انسان تحمل و صبر کند، شما جوانید و تازه از راه رسیده و پرشور و بى‌صبر! همه‌اش خوب است، غیر از این بى‌صبرى ... همه‌ این چیزهایى که شما گفتید و شعارش در این کشور داده شده، به حول و قوه‌ الهى و بإذن‌الله تحقق پیدا خواهد کرد.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌هاى شیراز، ۱۴ اردیبهشت ۸۷

۱۰-خودسازی دینی و انقلابی با معنویات

«نقش معنویت را دست‌کم نباید گرفت. با توجه به خدا و تقرب به خدا، با توسل به دامان قدس الهى و ذیل عنایت الهى مى‌توان خیلى کارهاى دشوار را انجام داد. با خداى متعال رابطه برقرار کنید. با نماز، با نافله، با تلاوت قرآن، با دعا، با صحیفه‌ سجادیه... با این کار بنیه‌ دینى و انقلابى‌ خودتان را هم محکم مى‌کنید.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه‌هاى شیراز، ۱۴ اردیبهشت ۸۷

۱۱- نفی بت‌‌های غربی

«مواظب باشید دچار آن بت‌پرستى نشوید. آن کسى که در فلسفه، اقتصاد، علوم ارتباطات و سیاست، همان حرفى که از دهن یک متفکر غربى درآمده، آن را حجت مى‌داند، حالا گاهى اوقات آن حرف هم در خود غرب نسخ شده. این غلط است. تحقیق علمى به معناى فقط فراگیرى و تقلید نیست؛ تحقیق، ضدتقلید است.»

بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه امام صادق علیه‌السلام، ۲۹ دی ۸۴

۱۲-رفاقت انقلابی

«برادران مسلمان، برادران انقلابى‌، برادران معتقد به ارزش‌هاى انقلاب، هرچه مى‌توانند فاصله‌ بین خودشان را کم کنند؛ با هم دوست و رفیق باشند. با هم همکار باشند. علیه یکدیگر جوسازى و فعالیت نکنند.»

بیانات رهبر انقلاب در اجتماع بزرگ مردم اراک، ۲۴ آبان ۷۹

پی‌نوشت‌:

۱) آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری: یاران امام حسین(ع) تجلی کامل «ربیون» در آیه ۱۴۶ سوره آل عمران هستند/ http://www.iqna.ir/fa/News/۱۴۶۵۲۷۶

۲) بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری(پایان پانزدهمین اجلاس رسمی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری) ، ۱۵ اسفند ۹۲

۳) بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، ۲۱ مرداد ۷۱

(۴) بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری(پایان پانزدهمین اجلاس رسمی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری) ، ۱۵ اسفند ۹۲

(۵) بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار دانشجویان در حسینیه امام خمینی رحمةالله علیه، بیست و پنجم ماه مبارک رمضان ۱۴۳۵، ۱ مرداد ۹۳

(۶) بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در دیدار وزیر، مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات، ۱۳ مهر ۸۳


محمدمهدی تقوی
فارس، ۹۳/۰۸/۲۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.