چرا خواستگار ندارم ۱۳۹۲/۱/۲۵ - ۱۰۶۲ بازدید

دانشجوی ارجمند از اینکه به ما اعتماد کرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگویی به سؤالات خود برگزیدید، سپاسگزاریم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم که درد دل خودتان را برای ما نوشته اید. برون ریزی مسایل و مشورت گرفتن از دیگران و اهل خبره و کارشناسان اگر هیچ تأثیر و نتیجه ای نداشته باشد حداقل می تواند موجب تخلیه هیجانات باشد که روانشناسان آن را مفید و سودبخش می دانند.
دانشجوی ارجمند از اینکه به ما اعتماد کرده و « پرسمان» را به عنوان منبع پاسخگویی به سؤالات خود برگزیدید، سپاسگزاریم.
نامه تان را با دقت خواندم. خرسندم که درد دل خودتان را برای ما نوشته اید. برون ریزی مسایل و مشورت گرفتن از دیگران و اهل خبره و کارشناسان اگر هیچ تأثیر و نتیجه ای نداشته باشد حداقل می تواند موجب تخلیه هیجانات باشد که روانشناسان آن را مفید و سودبخش می دانند.
در قسمتی از نامه تان گفته اید «خواهش می کنم از بیان پاسخی تکراری بپرهیزید چرا که من تمام سایت شما را همیشه مطالعه می کنم»؛ اکنون اجازه بدهید از شما بپرسم چقدر از مطالب و راهکارهایی که در سایت پرسمان به آنها به عنوان موانع ازدواج و نداشتن خواستگار توضیح داده شده است را عمل کرده اید. بگذارید مثالی برایتان بزنم: فرض کنید کسی سرما بخورد، به پزشک مراجعه کند اما نسخه دکتر را گوشه جیبش بگذارد. آیا خوب می شود؟ مطمئنا نه!!!
خواهر گرامی شما علم و آگاهی در مورد علل نداشتن خواستگار را با مطالعه مقاله ها و پرسش و پاسخهای موجود در سایت پیدا کرده اید ، اما راهکارها را به کار نگرفته اید! درست مثل همان نسخه!
پس باید دست بکار شوید. از همین الان تصمیم بگیرید و مطالب زیر را ( هر چند به نظرتان تکراری بیاید) با دقت بخوانید و سعی کنید آنها را در زندگیتان بکار بگیرید.
قبل از پرداختن به موضوع اصلی شما یعنی دلایل خواستگار نداشتن تذکر چند نکته ضروری است.
خواهر گرامی؛ دغدغه شما برای ازدواج در سنین جوانی، امری طبیعی است؛ زیرا ازدواج یکی از مسائل اساسی زندگی است که در دوره جوانی اتفاق می افتد اما اهمیت این مسئله نباید موجب نگرانی شدید شده و زندگی شما را مختل سازد. نگران این که چرا تا به حال موفق به ازدواج نشده اید ،نباشید چرا که:
۱. نداشتن خواستگار یکی از مشکلات رایج در میان دختران امروزی است. این مشکل بسیار فراگیر شده و اختصاصی به شما ندارد. با توجه به شرایط موجود، نداشتن حتى یک خواستگار چیز بعیدی به نظر نمی‌رسد، چرا که همه ما در پیرامون خود شاهد دخترهای بسیار شایسته‌ای هستیم که به هر دلیلی حتى یک خواستگار نداشته‌اند.
۲. امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است و طبیعتاً دخترها هم دیرتر ازدواج می کنند. الآن مثل قدیم نیست که دختری که مثلاً به سن ۲۰ سالگی رسیده دیگر امیدی به ازدواج و یافتن همسر نداشته باشد. در حال حاضر میانگین سن ازدواج در دختران حدود ۲۴ سال است که شما فاصله چندانی با میانگین ندارید. گذشته ازآن در حال حاضر امتیازات فراوانی از جمله تحصیلات دانشگاهی، اعتقاد دینی سالم و ... دارید که بسیاری از دختران ندارند.
۳. شاید در سنین پایین تر موقعیت های بهتری برای ازدواج فراهم شود اما خداوند بهتر می داند صلاح هر فردی در ازدواج در چه سنی است. بى تردید خداوندى که شما را آفریده ، کفو و همسر مناسب و متناسب با شما را نیز در نظر گرفته است و به موقع او را روانه منزل شما خواهد کرد ،به گونه ای که هیچ چیزى نخواهد توانست مانع ایجاد پیوند و ازدواج شما شود.
و اما نداشتن خواستگار و علل آن:
متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته ای در میان مردم باب شده که خوبی دختر را می توان از تعداد خواستگارانش فهمید. یعنی هر دختری که تعداد خواستگارانش زیاد باشد معلوم می شود که دختر خوبیست و اصل و نسب دار است اما اگر دختری در زمان متعارف جامعه ازدواج نکند یا خواستگار زیادی نداشته باشد این طور تعبیر می شود که حتماً مشکلی دارد که کسی سراغش نمی رود!
آن وقت است که دختران و خانواده هایشان روز به روز نا امیدتر، نگران تر و دستپاچه تر می شوند و اعتماد به نفس خود را در زمینه ازدواج از دست می دهند.
معمولاً افراد در مقابل این مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد می کنند. برخی با آن کنار آمده و منتظر فراهم شدن شرایط خوب می شوند ولی برخی دیگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفی چون برقراری آشنایی های نادرست، دعانویسی و... خود را از این مهلکه نجات دهند.
اما به واقع علت اصلی نداشتن خواستگار چیست؟ به طور کلی علل و عوامل نداشتن خواستگار را می توان در دو دسته تقسیم کرد:
۱) عوامل فردی: عللی که خود فرد باعث ایجاد آنها شده است.
۲) عوامل بیرونی: عللی که عامل ایجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبیعی است که اگر مانعی بر سر راه شما وجود دارد ابتدا باید سعی کنید آن را برطرف نمایید. ( از آنجا که ما در مورد بسیاری از مسایل زندگی شما اطلاعی نداریم مطالب زیر را بیان می کنیم و این خود شما هستید که باید با دقت در این مطالب و بررسی وضعیت خود پاسخ مناسب را بیابید).
۱) عوامل فردی
- گاهی دختر دچار خطا یا انحراف اجتماعی، اخلاقی و... شده و یا یک صفت اخلاقی ناپسند دارد که تمام اهل محل آن را می دانند. این امر از سویی باعث سلب اعتماد مردم محل و از سوی دیگر باعث مردود شدن وی در تحقیقات محلی افراد غریبه می شود. به همین دلیل کسی به خواستگاری ایشان نمی رود که البته باید تا حدودی در این رابطه به مردم حق داد. تنها راه رهایی از این مشکل توبه حقیقی دختر به درگاه خداوند و کمک خواستن از او برای تغییر و اصلاح است. اگر فرد واقعاً توبه کرده و درستکار شود، مردم با دیدن رفتار تغییر یافته اش، به مرور زمان دوباره به وی اعتماد می کنند.
- گاه برخی از دختر خانم ها به علل مختلفی چون خجالتی بودن، کمرویی، درونگرایی و... از حاضر شدن در جمع های خانوادگی یا دوستان سر باز می زنند و به قولی انزواجو می شوند. در این حالت نیز اولاً به دلیل این مشکل شخصیتی شان و ثانیاً به خاطر دیده نشدن توسط واسطه ها دچار تاخیر در ازدواج می شوند. راه چاره این مشکل، توسعه روابط اجتماعی دختر و خانواده او است. در چنین مواردی پیشنهاد می گردد چنین دخترانی با حفظ عفت و رعایت ضوابط اخلاقی و شرعی در مجامع و محافل زنانه نظیر روضه های خانگی، مراسم هیأت های مذهبی و ... حضور یابند تا زمینه آشنایی مادران نیازمند عروس و یا واسطه ها با چنین دختری مهیّا گردد.
همچنین شرکت در جمع های جدید به شما فرصت دیده شدن می دهد و در محیط های جدید می توانید عقاید خود، شخصیت و ظرفیت اداره یک زندگی را به دیگران نشان دهید.
به عبارتی، پختگی شما تا زمانی که پشت پرده باشد، کسی را به سوی شما جلب نمی کند. شما باید در محیط های اجتماعی سالم رفت و آمد داشته باشید و قابلیت های خود را نشان دهید. حتما منظورمان را از قابلیت متوجه می شوید. یعنی آن چه که احترام دیگران را نسبت به شما برمی انگیزد و نشان می دهد شما یک سر و گردن از دیگر دختران بالاترید و آمادگی یک زندگی واقعی را دارید.
- مشکل دیگر برخی از دختران ایراد گرفتن های زیاد از خواستگاران است. البته هیچ دختری در خودآگاهش خود را یک آدم سخت گیر نمی داند. پای صحبت بیشتر این دخترها که بنشینید می شنوید: «مگر من چه توقعی دارم؟ من که خانه و ویلا و مهریه و شیربها نخواستم. همین قدر که پسری مرد زندگی باشد برای من کافی است»
اما خیلی از همین دختران پای انتخاب که می رسد، دچار وسواس های بیهوده می شوند: «نکند تک پسر بودنش باعث لوس شدن او شده باشد؟ نکند پرجمعیت بودن خانواده او بعدها برایم مشکل تراشی کند؟ این خواستگار را نمی پسندم چون چاق است... این یکی پدرش را از دست داده و باید سرپرست خانواده خودش هم باشد ... مگر می شود با پسری که دانشجو است ازدواج کرد؟ و...» همین وسواس هایی که به نظر خیلی از خانواده ها منطقی به نظر می رسد، باعث بالا رفتن سن دخترها و در نهایت نبود خواستگار می شود.
۲) عوامل بیرونی
- اما همه انتقادها به دختر خانم ها مربوط نمی شود. خیلی وقت ها این پسران و خانواده آنها هستند که این مشکلات را دامن می زنند. مثلا با عرض تاسف یکی از مهمترین ملاک های انتخاب همسر در این روزها چه از سوی پسر و چه از سوی خانواده او داشتن زیبایی بسیار دختر است. یک دختر همه چیز تمام دختری است که زیبا، خوش ظاهر، مقید باشد و خانواده داری او با تمکن مالی خانواده تعبیر می شود. همین امر باعث شده که دخترانی که از زیبایی کمتری برخوردارند یا متمکن نیستند با مشکل عدم خواستگار مواجه باشند.
- گاهی مشاهده می شود که برخی از دخترها به دلیل وجود نقص عضو یا مشکل جسمی با این مشکل درگیر می شوند که یقیناً این امر نوعی آزمایش از جانب خداوند برای محک فرد می باشد. البته افراد این دو دسته می توانند با گسترش استعدادها و توانمندی های خود در زمینه های متفاوت علمی، هنری و... نواقص خود را جبران و توانمندی هایشان را به رخ دیگران بکشانند.
- مشکل دیگر برخی از دخترهای جوان بزهکاری و شرایط نامساعد اخلاقی پدر، مادر، برادر و دیگر افراد خانواده شان است. والدین باید بدانند که اشتباه هر یک از اعضا و بدنامی خانواده ابتدا به پای جوانان در شرف ازدواج آن خانواده به خصوص دخترهایشان نوشته می شود. به همین دلیل باید تمام سعی خود را برای اجتناب خود و اعضای خانواده از مشکلات اجتماعی و اخلاقی بکنند.
- نداشتن هم کفو و همتا معضل دیگر برخی از دختران است. مثلاً دختری تحصیل کرده که در محیطی کوچک و روستایی زندگی می کند و همتایی برایش وجود ندارد. در چنین مواردی یکی از راهکارها هجرت و نقل مکان کل خانواده به محله و یا شهر بزرگتر و یا میهمان شدن خود دختر( در صورت نبودن مانع و با رعایت ضوابط اخلاقی و شرعی) در منزل یکی از محارم در شهری بزرگتر است.
- گاه دیده می شود که خانواده ای محترم در محله ای بدنام و یا معروف به فساد زندگی می کنند. یقیناً دختر این خانواده با مشکل نبود خواستگار مواجه می شود. زیرا هر کسی که قصد ازدواج با وی را داشته باشد ابتدا وارد محله می شود تا از همسایه ها تحقیق کند و اگر ببیند که محل سکونت دختر در محله ای بدنام می باشد گمان می کند که خانواده یا خود دختر نیز مشکل دارند. راهکار مقابله با این مشکل ترک محل است. هجرت حرکتی مقدسی است که شاید یکی از مصادیقش همین جا باشد.
- فرهنگ های اشتباه و کوته نظرانه، عامل بیرونی دیگری است در ایجاد نبود خواستگار برای برخی از دختران. فرهنگ هایی چون «دختر کوچک ازدواج کرده و دختر بزرگتر مانده. حتماً ایراد و اشکالی دارد که کسی دختر اول را نگرفته است.»، «سطح مالی پایین خانواده دختر و عدم تامین جهیزیه از طرف آنها» و... همه و همه فرهنگ های غلطی هستند که متاسفانه مثل قارچ های سمی در جامعه ما رشد یافته اند و کسی به بیهودگی شان نمی اندیشد.
حال چه کنیم؟ در شرایط کنونی چه کار باید کرد؟ دختر خانمی که خواستگار ندارد چگونه می تواند این آرامش فکری را داشته باشد؟ آیا می توان جایگزینی برای نیازهای ارضاء نشده معرفی کرد؟ آیا می توان این نیازها را مهار کرد؟

انشاءالله توجه و عمل به نکات زیر بسیاری از مشکلات شما را حل خواهد کرد :
۱. شما تنها فردى نیستید که با این مساله مواجه هستید؛ لذا آن را به عنوان یک مساله ببینید نه یک معضل و مشکل لاینحل.
۲. زود ازدواج کردن نشانه موفقیت در امر ازدواج و تأمین خوشبختى و سعادت همیشگى نیست. با کمى دقت و تفحص در بین همسایگان، فامیل و دیگران، مشاهده می کنید که فرآیند خواستگارى و ازدواج، معمولاً یک فرآیند طولانى مدت و نیازمند زمان و دقت کافى است. چه بسا همین تأخیر، شناخت و آگاهى تان را از موضوعات و معیارهاى ازدواج بیشتر و عمیق تر کند و موفقیت در این امر مهم و حیاتى را چندین برابر کند که در نتیجه به صلاح شما خواهد بود.
۳. ازدواج همه زندگی نیست ، بلکه تنها یک بعد از ابعاد زندگی است . پس تا زمانی که شرایط ازدواج برایتان فراهم نشده، از فرصت استفاده کنید و در سایر ابعاد مثل تحصیل در مقاطع بالاتر و ... بکوشید.
۴. از منفی بافی و افکار منفی باید اجتناب شود. اگر می خواهید سالم بمانید و جوانی خود را حفظ کنید ناراحتی و افکار مزاحم را از خود دور کنید و بدانید که آنچه باعث ناراحتی و مشکل می شود افکار منفی و نوع دید ما به دنیا و وقایع است. در بسیاری موارد ما از یک حادثه طبیعی، برداشتی داریم که کاملا متفاوت با واقعیت آن است. سعی کنید بدبینی را کنار بگذارید و به دنیا با عینک خوشبینی نگاه کنید اجازه ندهید افکار منفی بر شما پیروز شود، آرامش را در زندگی به خودتان هدیه دهید.
۵. طرز برخورد با خانواده و دوستان : رفتار مناسب ، با ادب و احترام و به دور از شوخی زیاد و جلف بودن می تواند برای یک خانم مناسب باشد و نظر یک آقا را جلب کند. طرز برخورد در جامعه نیز در این باره موثر است، بعضی خانم ها ممکن است فکر کنند، برخورد مناسب در مواجهه با یک آقای نامحرم، اخم کردن و بدخلقی است ولی این درست نیست، ما نباید با رفتار محرک، دیگران را تحریک کنیم، ولی اخم کردن و بدخلقی هم مناسب نیست.
۶. کم کردن توقعات: یکی از موانع مهم پیش روی ازدواج جوانان توقعات بالا می باشد که با کم کردن این توقعات و بیان این مساله در موقعیت های مناسب می توانند زمینه ازدواج را ایجاد کنند. همچنین یکی از مواردی که می تواند مانع ازدواج باشد و آقا را از اقدام به خواستگاری منصرف سازد موقعیت اقتصادی خوب خانواده خانم است یعنی آقا این جرات را ندارد که اقدام به ازدواج کند، که بیان کردن این مساله در جمع دوستان و بستگان که انتظارات من برای ازدواج بالا نیست می تواند راه حل مناسبی برای آن باشد.
۷. افزایش مهارتها: تلاش بیشتر و روزافزون برای شکوفایی استعدادها و توانایی‌های خود و یادگیری فنون و هنرهای مختلف و پر کردن اوقات فراغت داشته باشید. دخترانی که شایستگی های لازم در زمینه های اخلاقی، اجتماعی، مهارت های زندگی و امتیازات ویژه دیگر در جامعه کسب می کنند، نسبت به دیگر دختران خواهان بیشتری دارند.
۸. نیکو کردن اخلاق حسنه و خوش برخورد بودن: در محیط اطراف به خصوص در خانه سعی کنید با کمال متانت و گذشت و فداکاری رفتار کنید.
۹. صبور و بردبار بودن: چرا که صبر و شکیبایی کلید معنویات و گشایش‌های نعمت‌ها و الطاف الهی است.
۱۰. توجّه به ضعف‌ها و خصلت‌های ناپسند خود و رفع آنها: چه بسا به دلیل وجود یک صفت بد یا یک رذیله اخلاقی و رفتاری در ما، خداوند نعمتی و یا لطفی را از ما دور کند.
۱۱. توجه نکردن به حرف و حدیث های مردم و برخورد کردن با آنها به صورت سعه صدر و گذشت از آنها با کمال بزرگواری.
۱۲. حضور در جمع ها با شرکت کردن در مجالس مذهبی- فرهنگی- هنری و ... و نشان دادن توانمندی های و کمالات روحی و اخلاقی خود.
۱۳. توجه به این مطلب که دنیا به آخر نرسیده و اساساً هدف اصلی و نهایی زندگی که ازدواج کردن نیست. با ازدواج نکردن نیز می توان به آن اهداف متعالی دست یافت.
۱۴. برای تعجیل در ازدواج به حضرات ائمه اطهار علیهم السلام بویژه امام جواد علیه السلام متوسل شوید.
۱۵. آیه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیاتِنا قُرّةَ أَعْینٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقینَ إِمامًا»(سوره فرقان آیه ۷۴) را زیاد بخوانید.
۱۶. در مهمانی های خانوادگی و مراسم گوناگون در میان سخنان خود به صورت غیر مستقیم نسبت به ازدواج با جوان پاک و متدینی ابراز علاقه کنید.
۱۷. یک احتمال را هم نباید ندیده گرفت و آن اینکه شاید خواستگارانی برای شما آمده یا می آید اما چون در حال تحصیل هستید والدینتان چیزی در مورد آنها به شما نمی گویند و یا اینکه آنها دارای معیارهای لازم نیستند لذا والدینتان ترجیح می دهند صحبتی در مورد آنها نکنند تا شما با فکری آسوده به تحصیلتان بپردازید. لذا بدون خجالت با والدینتان در این مورد صحبت کنید و تمایلتان به ازدواج را به اطلاع آنها برسانید. اگر صحبت رودررو با آنها برایتان سخت است با شخص دیگری از خانواده یا بستگان که راحت ترید صحبت کنید تا نظر شما را به اطلاع والدینتان برساند.

و حرف آخر این که:
توجه به امتحانات و آزمایش های الهی داشته باشیم که مبادا با بی صبری، اجر خود را از دست داده و مشکلات را بیشتر نماییم. ضمن اینکه خداوند متعال کسانی را که به هر جهت اسباب و امکانات ازدواجشان فراهم نشده و نتوانسته‌اند ازدواج کنند، دستور داده که تقوی و پاکدامنی پیشه کنند تا خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز گرداند. «وَلْیَسْتَعْفِفِ الَّذینَ لا یَجِدُونَ نِکاحاً حَتّی یُغْنِیَهُم اللهُ مِنْ فَضْلِهِ»[ نور/۳۳.]. پس آنچه که در زندگی در درجه اول اهمیّت دارد، بندگی و اطاعت خداوند و حفظ پاکدامنی و عفّت است.
خواهر محترم، در پایان شاخه گلی از گلستان نبوی پیش کش شما می کنیم: پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) فرمودند: «آنچه از دنیا نصیب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زیان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور کنى. هرکس به آنچه از دستش رفته امید نداشته باشد، آسوده است و هر کس به آنچه خداوند روزى اش کرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد ».
خواهر گرامی به یاد داشته باشید که باد با شمع های خاموش کاری ندارد، اگر بر تو سخت می گذرد بدان که روشنی.
تو شاهکار خالقی تحقیر را باور مکن
بر روی بوم زندگی هر چیز میخواهی بکش
زیبا و زشتش پای توست، تقدیر را باور مکن
تصویر اگر زیبا نبود نقاش خوبی نیستی
از نو دوباره رسم کن، تصویر را باور مکن
خالق تو را شاد آفرید، آزاد آزاد آفرید
پرواز کن تا آرزو، زنجیر را باور مکن
موفق باشید .چشم به راه مکاتبات بعدی شما هستیم.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : https://www.porseman.com/search
** درج سوال به وسیله ربات پرسمان در سروش و ایتا : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من دختری بودم که خیلی پاک بودم حداقل نظر بقیه این بوددنیای من صحیفه سجادیه بود مدام دعای ابوحمزه گوش میدادم به معانیش توجه میکردم و اشک میریختم یه بار وسوسه شدم و از شدت تنهایی و غصه به فضای مجازی پناه اوردم و برای اولین بار چت جنسی کردم و دومین بار هم چند شب پیش بود الان افسردم من بخاطر تاخیر در ازدواج بخاطر یه سری کرم هایی هم که خودم ریختم و دیدن یه سری چیزا از نظر خودم همه پاکی هایم از بین رفت الان نابود شدم از درون شکستم فقط میدونم باید درس بخونم و مغزم هیچوقت اجازه استراحتی غیر خواب نداره بخاطر ترس و تنهایی دیگه بیشتر از این نتونستم حضرت مریم باشم just wanna cry all my day long
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : https://www.porseman.com/search
** درج سوال به وسیله ربات پرسمان در سروش و ایتا : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
ابجی جان منم توی گناه گیر افتاده بودم وهمش احساس سرخوردگی و تنهایی میکردم .هبشکی دوسم نداش حتی خانوادم.اما وقتی به امام زمان توسل کردم و از ایشون خواستم دستمو بگیرن اقا خودش دستمو گرفت و تو دست خدا گذاش.و تازه مزه ی خوشبختی رو بعد توبه چشیدم .ابجی جان صبر داشته باش صبر صبر و همه رو بسپر به همون بالایی و چله ی زیارت عاشورا بگیر و من دیر فهمیدم ادم باید به خدا اعتماد کنه و همه رو بسپره به خودش چه تو زمینه ازدواج چه تو زمینه ی تحصیل و ...یاعلی
میهمان
سلام من دختری ۲۲ساله هستم که دو خواهر بزرگتر دارم و هرسه ما مجرد هستیم ،هر کسی که میاد خاستگاری پشیمون میشه و میره در صورتی که هم زیباییم هم تحصیلات دانشگاهی داریم و هم از خانواده ایی سادات هستیم ،در واقع خاستگار خوب نداریم و این موضوع باعث شده اطرافیان و فامیل ب ما کنایه بزنن ،
میهمان
ازدواج همه زندگی نیست
اگرخداخواست میشه اگه هم نخواست که دست من وتو نیست
بذار هرچی خودش میخواد پیش بیاد
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
واقعا بایدچه کارکنیم الان دیگه کسی برای حجاب نمیاد همه واسه خوشگلی وباکلاسی و... من چادری وخجالتی وخوشگل من تو دل برو هستم ولی بخاطر خجالتم یا ... نمی دونم چرا خواستگارام اصلا بدرد نمی خورن ولی حالا من یه فامیلی داریم همسن هستیم اون بی حجاب وبا همه پسرا حرف میزنه می خنده ولی من چون مامانم حساسه اصلا باهیچ کس حرف نمیزنم من ۱۸سالمه
میهمان
دوستان عزیزم مشکلمون فقط و فقط اینه که به این آیه قرآن عمل نمی کنیم :استعینوا بالصبر و الصلاه ان الله مع الصابرین
نمازهامون هم باید همیشه اول وقت و با خشوع و حضورقلب باشه و یه صبر زیبا که اگه نداشته باشیم میشیم همون ان الانسان لفی خسر (الا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر)
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من نوزده سالمه قیافه بسیارخوبی دارم قدبلندی دارم فقط چاقم و خواهر برادر بزرگتر ازخودم دارم که مجردن و بسیار خجالتی و محجبه یعنی چادریم و سطح خانوادگیم هم خوبه و توی شهر کوچیک زندگی میکنم بنظرتون علت خواستگار نداشتنم کدوم یک از دلایل ی هست که نوشتم؟
میهمان
سلام دوستان .ان شاءالله در پناه خداشادوسلامت باشید.اگخ بخام خودمو معرفی کنم دختری هستم ۳۴ساله ومجردومقید به حلال وحرام الهی.منم مثل شما خواستگارندارم یا اگه هم داشتم سرمسایل اعتقادی باهم مشکل داشتیم.باچادرم مشکل داشتن.براهمینم ازدواجم به تاخیر افتاده.همه چیز دست خداست.تاخدانخادهیچ برگی از درخت نمی افته.از خدا میخام که همسرانی صالح وشایسته ونیکو نصیب همه جوانانبشه.التماس دعایاعلی.
میهمان
دوستان منو هم از دعا فراموش نکنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من دختری ۲۳ ساله هستم ک از نظر همه صورت و اندامی مناسبو زیبا دارم اما تنها مشکله من اینه ک قدم کوتاس تا ۲ساله پیش خاستگاره زیادی داشتم اما هر کسی میومد منو میدید میزاشتن و میرفتن بعد ک از طریق کسی ک معرفی میکرد میگفتن خانواده پسر یا خوده پسر گفتن قدش کوتاس
من هم خانواده خوبی دارم هم حجاب خوبی دارم ن زیاد اهله ارایشم بیشتر روزا هاهم تو خونه هستم و اصلا بیرون نمیرم
این موضوع ک هر خاستگاری میاد منو میبینه بعد دیگه نمیان خیلی اعتماد ب نفسمو پایین اورده حس میکنم انگار مشکلی دارم ک همه میرن
این اواخرم اصلا دیگه خاستگاری برام نمیاد
میهمان
من دختریی هستم ۲۵ساله از نظر ظاهریی و روحی از نگاه همه و تعاریف عالی اما شرایط بد مالی باعث نشد به اون نقطهای از موفقیت تحصیلی برسم در حالی که من رشته ریاضی بدون هیچ کلاسی با نمرات عالی تو همه مدارس تهران البته دولتی که مطمنم رو بورد مدرسه برین عکسم هست نرسیدم متاسفانه هر چند باهوش باشی کنکور خوب ندیی نمیتونی دانشگاه دولتی بریی و اونم به خاطر شرایط بد مالی و زندگی من بودو خواستگار بی وقتی که تو سن ۱۶سالگی انقد پیگیر بود تا ۱۸سالگی که بدترین دوران برای یه دختره وبا همه اینا پدرم اجازه ازدواج با اونو نداد و اون همه جا پر کرد نامزدش بودم یعنی با ابرو من بازیی کرد همین باعث ضربه روحی بدیی در من شد در کنار شرایط سخت زندگیم مانع رسیدن و موفق شدنم تو کنکور سراسریی شد اما بالاخره نیمه دولتی به عشق بچگیم یعنی رشته عمران رسیدم و با معدل عالی پاس شدم و همون موضوع خواستگار باعث شد دیگه زیاد به پسرا اهمیت ندم چون اولا میترسیدم مثل اون در بیاد دوما ابرویی که اون از من برده بود و خودتون میدونید حرف مردم و توضیح پاک بودن منو اذیت میکرد خلاصه خوندم و کارشناسی تموم شد با هزارتا ذوق امدم واسه ارشد بخونم پدرم فوت شد از یه طرف وابستگی به پدرم از طرفی وضعیت بد مالی از طرفی دو سال تمام از دانشگاه دولتی تهران ارشد عقب افتادم اما میدونید راضیم به رضا خدا چرا ؟چون من دوسال بعد پدرم واقعان بزرگ شدم و پخته شدم هر چند از همه لحاظ از دخترا فامیل زرنگتر وهمه چی تمام بودم اما الان مثل یه مرد تو جامعه امروزمون هستم مرد بودن از نظر جنس مذکر نه از نظر نترس و بی باک بودن تو این شرایط امروزیی خلاصه اینو خواستم بگم امثال مثل من که عشقشون کتابه و مفید بودن تو جامعه تا به اون نهایت و اوجش نرسن هیچ چیز نمیتونه ارضاشون کنه
هر چند موانع جلوشون هست اما فقط به اون نقطه نگاه میکنن خلاصه با این روحیه بعد پدرم و ارشدم که از دست رفت با هزاران بدبختی مالی ارشد نیمه دولتی رفتم حداقل اینکه ارزوشو به گور نبرم والان یک ساله خوندم و تمان تلاشم اتمامشه با بهترین شکل و باز شاکرم چون خدا هر کسیو بهر کاریی افریده خلاصه خواستم بگم منم خواستگار از اون پسر به بعد درست حسابی نداشتم هر چند اگه داشتمم خودم تا به اون نقطه از علمی که میخوام نرسم و بعد کار اصلا شدنی نیست به نظر من یا درس یا ازدواج همزمانش نمیشه پس دوستان فقط برای رسیدن به خوشبختی خودتون تلاش کنید چون که تا زمانی که در خودتون احساس رضایت نکنید نمیتونید با فرد دیگه خوشبخت بشید اصلا اصل ازدواج برای فرار از تنهایی و ببخشید ارضا و نیاز جنسی و همدم نیست بلکه ازدواج برایه ایجاد یک انسان خوشبختر از خودمونه که متاسفانه به دلیل فرهنگ غلط و چشم و هم چشمی ازدواج کردن و مارو خلق کردن پس بیاین ما غربانیهای گذشته ادمای جدیدیی رو با بی فکریی گذشتها خلق نکنیم و از این غصه نخورید که چرا ازدواج نکردین و تنها میمونید هر وقت شرایط وقف بشه که بهش میگن مصلحت خداوند همه به همه ارزوشون میرسن همین به امید موفقیت واسه همه چه دختر چه پسر یاعلی
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام
من دختری ۲۵ ساله هستم که لیسانس دارم و شاغلم و از لحاظ ظاهری و اندامی هم خیلی خوبم سه سال پیش خواستگارهای خوبی و زیادی داشتم اما مادرم همه رو تلفنی جواب می کرد و اصلا نمیذاشت کسی پاش به خونه ما برسه، یکسال بعدش هم تعداد خواستگارام کم شد و هم اینکه اصلا شرایطشون به من نمی خورد و خیلی از لحاظ خانوادگی سطحشون پایینتر از ما بود، الان هم نزدیک یکساله که اصلا خواستگاری نداشتم به نظر شما من باید چیکار کنم توی وضعیتی که مادرم هم قبول نداره که خودش این کار رو با زندگی من کرده و همش قصد داره اینو گردن من بندازه و میگه تقصیر توئه، لطفا راهنماییم کنید
میهمان
سلام خوبید ختم چهارده هزار صلوات بگذارید هر شب بعد از نماز مغرب هزار تا تا شب چهاردهم مطمعنا حاجتتن براورده میشه
میهمان
سلام ختم چهارده صلوات هر شب هزار تا بعد نماز مغرب بخوانیدتا چهارده شب مطمعن حاجتتون رو میگیرید برا من که رد خور نداشته فقط باید مدتی صبر کنید مثلا یک ماه
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام
من ۲۲ سالمه و با معدل بسیار بالا در حال تحصیل هستم، خانواده تحصیل کرده و خوبی هم دارم، زیبایی ظاهری متوسط و البته قدی بلند(۱۷۰) ولی اصلاً و ابدا هیچ خواستگاری نداشتم...
میهمان
سلام وقت بخیر
من ۱۶ سالگی دانشگاه رفتم و الان که ۲۵ ساله ام در دو رشته کاردانی دو رشته کارشناسی و در حال حاضرم دانشجوی ارشد دانشگاه تهرانم و در صداو سیما شاغلم ولی متاسفانه هرچی خواستگار دارم همه دیپلم اند و توقع دارن خونه و ماشین داشته باشم شانس منم اینجوریه بخاطر همین دیگه قید ازدواج زدم دلم نمیخواد متاهل بشم هرچند ذوقی هم ندارم در واقع چون از دوستام جا موندم خجالت میکشم دیگه باهشون بیرون برم چند باری که رفتم همشون از زندگی هاشون میگفتن و من حرفی نداشتم که بگم تنهایی واقعا سخته.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
دوستان ازدواج بیشتر قسمته، زیاد ربطی به خوشگلی و تحصیلات و پول و این چیزا نداره یه روز که اصلا فکرشو نمیکردید میاد سراغتون و عوض روزای تنهایی تون درمیاد فقط کافیه ایمان داشته باشیم و به حکمت خدا احترام بزاریم .
میهمان
سلام .
من ۲۰ سالمه ولی تا الآن خاستگار درست نداشتم. خیلی دوست دارم یه نفر فقط کنارم باشه . همه یا میرن دنبال دختر چادری یا از اون ور بوم افتاده . پس تکلیف منی که هم حجابم خوبه هم چادری نیستم چی میشه؟هرکس تماس میگیره میپرسه چادریم یا نه . من اگه بخوام چادر سر کنم دوست دارم چادر رو بخاطر خودم بزنم نه بخاطر دیگران.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام من برادر کوچکترم ازدواج کرده و من هنوز مجردم، عروسمون ۶ سال ازم کوچکتره و همش بهم زخم زبون میزنه ،بقیه هم با کنایه باهام رفتار میکنن، اینم بگم من از همشون موفق تر و اجتماعی تر و پولدار ترم، تحمل هر دردی آسونه اگه بقیه بزارن، من همیشه مودب بودم و خودمو زدم به نشنیدن، همه چیو میسپارم به خدا
میهمان
همه میگن دختر خوش اخلاق و متینی هستی هر جا میرم از همه خوشگل تر و مرتب ترم خانوادم وضع مالیشون خیلی خوبه دور و ورمونم پر آدم حسابیه ولی هیچکس سمت من نمیاد. خواهرم تازه ازدواج کرده هر ما خاستگار درست و حسابی داشت ولی هیچکس منو نمیبینه البته من نسبت به خواهرم اجتماعی تر و هنرمند ترم هستم ولی واقعا نمیدونم چرا تنهام
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
دختر های عزیز لطفا ناز نکنید،همه پسرها و دخترها نیاز به ازدواج دارن و شما دخترها برای اینکه جایی بگویید نیاز به ازدواج دارید احساس شرمندگی نکنید و به عنوان یه پسر ۲۳ ساله می گم ناز نکنید تو دوره خواستگاری و اشنایی که ما پسرا بدمون میاد و ممکنه که بیخیال بشیم،ناز کردن برا بعد ازدواجه که ما اون موقع ناز می کشیم و خیلیم کیف می کنیم،نصیحت برادرانه من رو گوش کنید
میهمان
سلام
ببینید من خودم ی دانشجوام قدیما میگفتن دختری ک سنگین تر باشه اقایون یا همکلاسیاشو با اسم کوچیک صدا نکنه یا پوشش برتر ( چادر) سرش باشه زودتر از دخترای دیگ ازدواج میکنه
من ی دختر چادریم دختری ک تو خیابونا عین زهر مار میمونه تا کسی چپ نگاهش نکنه و چیزایی ک بالا گفتم تمام کارایی هستش ک خودم انجام میدم ولی هنوز حتی ی خواستگارم ندارم ب دلیل اضاف وزنی ک دارم خیلی دوس دارم بدونم پس این همه دختری ک با اضاف وزن ازدواج میکنن از سیاره مریخ اومدن
میهمان
ن ۲۰ سالمه بیشتر دوستام ازدواج کردن ولی من ن چون هنوز هیچ خواستگاری ندارم خیلیا میگن دخترا ب دلیل داشتن اضافه وزن هیچ خواستگاری ندارن ولی خب من خیلیا رو دیدم ک حتی از من چاق تر بودن ولی ازدواج کردن و فقط من موندم
میهمان
سلام_متاسفانه توی جامعه ما مخصوصا شهرای بالا اکثر دخترا ب فکر قرتی بازی هستن و بیشتر پسرا هم ب فکر لات بازی و خالکوبی کردن و رابطه نامشروعن ن ب فکر زندگی_بخدا کامنتارو خوندم اشکم درومد توکل همه ب خدا_ خاهرا ی خورده ب خودتون برسید_توی مسجد ها و روضه ها و مراسمای زنونه شرکت کنین_مطمعن باشین خدایی هم وجود داره و دنیا هم اینجوری نمیمونه‌_ ب امید خدا_یا علی...۵
میهمان
بسمه تعالی ...
سلام .... من یه پسرم .... کامنت ها رو خوندم خواستم با دختر خانم های محترم به عنوان برادر کوچک ترشان یه سری صحبت کنم .....
اولا بعضی از کامنت ها واقعا دلم رو به دردد آورد .... اینکه دخترای پاک سرزمینم اینچنین عاجزانه از خداوند تقاضای همسر با ایمان کردند اشک چشمانم را سرازیر کرد .... خداوند ان شالله به همه شما عزیزان و خواهرای خوبم همسری شایسته عنایت کند....
در این کامنت می خوام فوت و فن هایی خدمتتان بیان کنم که ما پسر مذهبیا (بنده که به "ظاهر" بچه مذهبی هستم باطن خدا آگاهه) به خواستگاری دختر مذهبیا بیاییم و یا اگر به خواستگاری اومدیم منصرف نشیم و اصلا من و امثال من از چه دخترایی خوشمون میاد؟ این فوت و فن ها رو می خوام براتون بگم.
۱. ببینید اول از همه اینو بگم که شما که میگی دخترای همکلاسیم که دوست پسر داشتن زودتر ازدواج کردند من که پاک بودم هنوز مجردم .... خب خواهرمن آیا بچه مذهبی رفته اون دوستت رو گرفته؟ یا یکی مثل خودش؟ چه بسا اگه شما هم دوست پسر داشتید الان مزدوج بودید .... برای مذهبیا هدف "ازدواج" صرف نیست بلکه "ازدواج پاکه" منظورم از ازدواج پاک اینه که ازدواجی کنی که آخرتت را تضمین کنه نه فقط دنیات رو .... لذا اینکه میگی "پسرا" دنبال آرایش کرده ها میرن باید بگم بهتره بگید "پسرای هم فکر خوددشون" دنبال آرایش کرده ها میرن .... نه پسر مذهبیا .... اتفاق بنده که از کوچه و بازار و مترو و دانشگاه که رد میشم دخترچادریا بیشتر دل منو قلقلک(!) میدن تا اون تیپ خفن ها .... پس آبجی همه پسر ها را با هم قاطی نکن .... حساب مذهبیا با غیر مذهبیا جداست .... سلایق متفاوته .... ۲-جون مادراتون "زیاد" ناز نکنید. بله کمی ناز کردن خوبه و باید باشه اما اینکه شورش رو در بیارید نکنید توروخدا ... ما چون پسریم میتونیم بریم خواستگاری لذا ببینیم کسی داره زیادی ناز میکنه راحت میتونیم قیدش رو بزنیم ... حوصله اینجور کارا رو نداریم (البته میدونم یه کم انتقاد وارده به این مطلب منتها خب ماها اینجوریم دیگه ببخشید) ازدواج کن اونوقت ناز کن شوهرت نازت رو می خره .... (دو). دست بالا دیدن. یه وقت هست واقعا دختره خیلی از پسره سر تره خب در این صورت نباید اجازه ورود خواستگار را بدن اما اگه اجازه ورود دادی دیگه غرور ورت نداره ... با پسرا اینجوریم که یه خورده غد (Ghod) تشریف داریم .... یکی رفته بود خواستگاری میگفت منو دختره رفتیم داخل اتاق حرف بزنیم دختره رفته روی صندلیش نشسته من صندلی نداشتم روی زمین نشستم .... خب لامصب همین کار رو می کنی میگی خدایا چرا مجردم !! ... احترام شوهر و وقار داشتن و ابهت مرد چیزیه که ما پسرا خیلی بهش اهمیت میدیم اینکه نگاه از بالا بهمون نداشته باشن .... سعی کنید زنانگی خودتون رو داشته باشیدد ما هم مردونگی .... هر کی سر جاش.... ۳. علاوه بر اینکه نباید بی گدار به آب زد خداییش از اونور بوم هم نیفتید .... سخت گیری نکنید ... جربزه کار داشته باشه بعد از ازدواج مسئولیت که میاد روش میره سراغ کار .... باشه نهایتا یه کار پاره وقت هم داشت رد نکنید قطعا بعد از ازدواج تلاشش رو مضاعف می کنه .... اونوقت بعضیا دنبال کار توی بهترین شرکت های دولتی و خصوصی و دکتر باشه فلان باشه و غیره .... بیخیال آبجی .... مگه فیلم هندیه؟ ۴. چند تا کامنت خوندم نوشته بودید دخترم فلان مدرک رو دارم فلان کار رو می کنم و غیره .... خب بذار من خیالتون رو راحت کنم ... ما پسرا اگه احتمال بدیم رد طرف شرایطش بالاتر از ماست و ما رو رد می کنه و یا بر فرض که ازدواجم کردیم ایشون می خواد به ما امر و نهی کنه و خرجمون رو بدیم سراغش نمیریم .... خب دختر خانم عزیز شما که به بهانه درس خوندن خواستگارات رو رد می کنی فکر می کنی با بالاتر رفتن مدرکت خواستگارات زیاد میشن؟ نخیر بدتر کمتر میشن ... شمایی که لیسانس داری دایره خواستگارات هم لیسانسان هم ارشدیا هم دکترا اما فوق که گرفتی دایره کوچکتر میشه فقط فوقیا و دکتراها جرات می کنند بیان جلو .... ۵. خداییش یا زنگی زنگ باشید یا رومی روم .... تکلیفتان رو مشخص کنید ... اگه پسر مذهبی می خوایید درست و حسابی به چسبید به حجابتون اگر هم نمی خواهید تکلیف خودتون رو مشخص کنید .... رک بگم ... ما پسر مذهبیا از اون دختری که سر به زیرتر، محجبه تر، با وقارتر باشه بیشتر خوشمون میاد ... نه اونی که چادر می پوشه زیر چادر ساپورت و آرایش! ۶. بعضی از کامنت ها نوشته بودید من یکیو می خواستم نشد پس بی خیال ازدواج میشم .... یا اینکه زندگی باید با عشق شروع بشه ..... ضحبت از عشق که میشه کاملا می فهمم چی توی دل میگذره چون خودمم گرفتارش شده بودم ... اما وقتی می بینید به هم نمیایید یا به هم نرسیدید بی خیال شید خداییش .... الکی زندگیتون رو به فنا ندید .... سر قضیه عشق بنده کوله باری از تجربه ها و حوادث گوناگونم و از روی شکم سیری اینا رو نمیگم .... همه مسیر ها رو دیدم که میگم ... بنده خودم به یکی از همکلاسیام (که هردو مذهبی هستیم) شدیدا علاقه مند شدم ... بعد از مدتی فهمیدم ایشون هم منو می خواد خلاصه کلی خوشحال شدم که دیگه به هم می رسیم ... اما شرایط خانوادگیمون به هم نمی خورد کنسل کردم (با تمام دردی که داشت!) این به کنار .... چند تا دختر هم بودن که یک طرفه به من علاقه مند شده بودند حتی ابراز محبت کرده اند و شماره ام را گیر آورده بودند و پیام می فرستادندو غیره ... که ما پسرا اینجوری هستیم که از عشقی که آغاز کنندش دختر باشه زیاد خوشمون نمیاد .... ببخشید طولانی شد ...
التماس دعا داریم...
یا علی ع
میهمان
من دختری ۲۷ ساله تحصیلکرده همه میگن خوشگل و جذابی اما دریغ از یک خواستگار فقط هم بدلیل اینکه از یک خانواده متوسط و روستایی هستم هیچ یک از اخلاق های خوبم به چشم نمیاد چون پدرمم فوت کرده واقعا نمیدونم گناهم چیه همه با ترحم و تعصب نگاه میگن واقعا گناه منو امسال من چیه محکوم به تنهایی یا حسرت فقط فقط بخاطر اینکه از یک قشر ضعیف هستیم
میهمان
سلام
من دختری هستم ۲۰ ساله و شاغلم و کارم میکنم..همزمان با کارکردن هم درس میخونم و هم تو شرکت دولتی کار میکنم
همه دور و بریام و دوستام بهم میگن خوشبحالت و چه پشتکاری داری که هم کار میکنی و هم درس میخونی
بهم میگن انرژیم خیلی خوبه
همه بهم میگن خوئشگلم و قدر خودمو بدونم و به موقع ازدواج میکنم
همیشه فک میکردم فقط منم که خاستگار ندارم و شاید یه مشکلی در من هست که کسی سمتم نمیاد برای ازدواج
ولی الان که این پیامارو خوندم دیدم این مشکل خیلیاست
الان هم جامعه طوری شده که نمیشه به پسر و دختر هم اعتماد کرد
هم پسرا حق دارن و هم دخترا
هر کسی دنبال یه فرد ایده آل و مناسب برای ازدواج موفق هست
ایشالله که همه فرد مناسب و ایده آل خودشونو پیداکنن و خوشبخت شن
در هر کاری حکمتی وجود داره...دیر ازدواج کردن و نبود خاستگار
منم تاالان دوس پسر داشتم ولی هیچ فایده ای نداره . .... ادم تنها باشه و وقار خودشو حفظ کنه بهتره
ولی جامعه ما طوریه که اونی که خودشو به نمایش میزاره و ارایش انچنانی میکنه بیشتر به چشم میاد و ازدواج میکنه تا دختری که اروم هست و با شخصیت و درست
البته همه خوبن ، نمیشه گفت طرز پوشیدن و ارایش کردن یه ادم نشان دهنده شخصیته طرفه
الان با چشم همه همو میشناسن نه با عقل
پس سعی کنید با ظاهر پیش نرین
با عقل درست جحلوبرید که دچار مشکلم نشید
میهمان
سلام به همگی
منم چن روز دیگه ۲۶ سالم میشه...قبلنا خیلی حالم بد بود به خاطر این موضوع .چون تو روستا هستم و۹۹ درصد دخترای اطرافم به ۱۸ نمیرسن وزود ازدواج میکنن..اما چه میشه کرد...به خاط همین نشستم با خودم سنگامو واکندم به این نتیجه رسیدم آدم باید راهه خودشو بره ..واسه زندگیش برنامه ریزی کنه هدف مند زندگی کنه..تا به اوج برسه مطمئنن اگه یه همراه داشته باشی خیلی خوبه اما....ازدواج شد..شد..نشدم زیاد مهم نیس....من که میدونم با زندگیم میخوام چکار کنم...
راستی امسالم ارشد قبول شدم..اگه خدا بخواد قراره یه کاری ام راه بندازم..
یا علی بگو دست رو زانوت بذار بلند شو...زندگیتو بساز...اگه الان به پوچی رسیدی وفک میکنی ازدواج کنی درس میشه..بعدش که ازدواج کردی چی.دوباره میگی یچیز کمه..هنوز درست نشده..پس بلند شو تو خوشبخت باشی میتونی یکی دیگه رو خوشبخت کنی...پس بلند شو..
منم مثل شمام میدونم بالاخره یه نیازایی هست که با ازدواج برطرف میشه وگر نه خدایی نکرده ممکنه به گناه بیوفتیم. اما فقط باید دستتو بذاری تو دست خدا بسپری بخودش:).یا علی
میهمان
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم، دعاگوی جوانان پاکی چون شما خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیرتان محتاجیم.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.