چشم زخم ۱۳۹۲/۰۶/۲۸ - ۱۶۳۵۸ بازدید

بیشتر افراد معتقد هستند که برای رفع چشم نظر بایداسپند دودکرد.آیادودکردن اسپندبرای رفع حسادت وچشم نظر مؤثراست؟مقلدمقام معظم رهبرى هستم.

پرسشگر گرامی ؛ در مورد اسفند (اسپند) در روایات آمده است که شیاطین را دور مى کند (چون ضدعفونى کننده خوبى است و گاهى  در اخباراز عناصر مضربه شیطان تعبیر شده است). دود آن و خودآن اگر در خانه باشد، باعث محفوظ ماندن خانه و اهل آن از شیاطین است و براى چشم زخم بى تأثیر نیست، V }(بحارالانوار، ح 62، ص 233) از پیامبر(ص) نقل شده که بر هر یک از برگ و دانه درخت اسفند ملکی موکل است و با آنها هست تا آن که بپوسد و ریشه اش و شاخه اش غم و سحر را بر طرف می کند و در دانه اش، شفای هفتاد درد است پس مداوا کنید به اسفند و کندر و در روایت دیگری در مورد اسفند آمده است: شیطان ملعون هفتاد خانه را گرفتار و مبتلا می سازد ولی خانه ای که در آن اسفند است از او مصون است. اسفند شفای هفتاد  یماری است که آسانترین آنها جذام(خوره) است پس از آن غفلت نورزید. در کتاب مکارم الاخلاق آمده است که خوردن اسفند ترس را برطرف و شجاعت را زیاد می کند. V }(رجوع کنید به سفینه البحار، ج1، ص587، انتشاراتآستان قدس رضوی)
 
بهترین شیوه برای مقابله با چشم زخم استفاده از راهکارهای قرآنی و روایی است  که ما توصیه می کنیم از راه های زیر برای مقابله با چشم زخم بهره مند شوید: الف ) یاد کردن خداوند؛ از امام صادق(ع)
روایت شده است: «هر کس از سیرت و صورت برادر مسلمانش خشنود شود، خدا را یاد کند؛ زیراوقتى خداوند را به یاد آورد ضررى به برادر مؤمنش نمى رسد»(بحارالانوار، ج 60 ، ص25).   ب ) گفتن «تبارک اللّه احسن الخالقین؛ امام صادق(ع)فرمود: «کسى که چیزى از برادرش او را متعجب ساخت این جمله را بگوید، زیرا چشم زخم حق است» (همان، ص 26).  ج ) گفتن «امنتُ باللّه و صلى اللّه على محمد و آله»؛ پس از آن اثر چشم زخمى خنثى مى گردد. د ) قرائت سوره «ناس» و «فلق» هنگام ترس از چشم خوردن،(همان، ج 92). ه ) نوشتن سوره هاى «حمد»، «اخلاق»، «ناس»،«فلق» و «آیة الکرسى» در ورقه اى و به همراه داشتن آن،(همان، ص 25).
و ) قرائت سه مرتبه ذکر «ماشاءاللّه لاحول ولا قوة الا باللّه العلى العظیم» به هنگام ترس از چشم خوردن یا چشم زدن، (همان، ص 26).
( الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُمْ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.