چشم سبز در روایات ۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۱۴۵ بازدید

آیا روایتی در مورد افراد چشم سبز از امام علی وجود دارد؟

- چنین روایتی را در منابع نیافتیم .
- پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «ایاک و خضراء الدمن قیل: یا رسول­ الله(ص) و ما خضراء­الدمن؟ قال: المرءة الحسناء فی منبت السوء؛ بر حذر باشید از آن گُلی که در مزبله روئیده گفتند: یا رسول ­الله گلی که در مزبله روییده چه گلی است؟ فرمود: زن با جمال که در خانواده­ ای پست بزرگ شده است.»(۱)
این حدیث، پرهیز دادن از ازدواج با خضراءالدّمن بود. خضراءالدّمن به معنای سبزه‌هایی است که بر مزبله می‌رویند. در ادامه مخاطبان پیامبر که منظورش را درست در نیافته بودند، معنایش را می‌پرسند و ایشان ادامه می‌دهد که: المرأة الحسناء فی منبت سوء. یعنی زن زیبایی که از خاستگاه بدی باشد. به عبارت دیگر ایشان به این نکته توجّه می‌دهد که خانواده و اطرافیان در انتخاب همسر آینده خیلی مهم‌اند و بدون این شروط نباید صرفا به دلیل زیبایی ظاهری، شریک زندگی را انتخاب کرد.
بعضی از نویسندگان بی دقت، خضراء الدّمن را زن چشم‌سبز معنا کرده اند. و ما در روایت داریم که با زنان چشم‌آبی ازدواج کنید که در آنها برکت است. (۲) منابع:
۱. کلینی؛ اصول کافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵ش،ج۵، ص۳۳۲ و شیخ صدوق؛ من لا یحضره الفقیه، قم، جامعه مدرسین،ج۳، ص۳۹۱ و ....
۲. وسائل الشّیعه، ج۲۰، ص۵۸

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.