چکار کنم تا رازدار باشم؟ ۱۳۹۴/۱۲/۷ - ۱۸ بازدید

پرسشگر محترم؛ همین مقدار که شما به عیب خود واقف شده اید بسیار جاى خوشحالی دارد، چه بسا افرادى که سراسر عیب و نقص هستند ولى به آنها بی توجه هستند و در برخی موارد آنها را حُسن نیز مى پندارند.
پرسشگر محترم؛ همین مقدار که شما به عیب خود واقف شده اید بسیار جاى خوشحالی دارد، چه بسا افرادى که سراسر عیب و نقص هستند ولى به آنها بی توجه هستند و در برخی موارد آنها را حُسن نیز مى پندارند.
پرسشگر گرامی؛ «صداقت» با «سادگی» تفاوت دارد. انسان باید راستگو و صادق باشد و با دیگران به خوبی رفتار کند اما ساده نباشد. «صداقت»، پاکی همراه با هشیاری است اما سادگی، به طور معمول همراه با بی تفاوتی و خوش بینی افراطی است. آنچه ارزش دارد صداقت است. به گونه ای که انسان از کینه جویی و دورویی به دور باشد. اما سادگی همیشه ارزشمند نیست. به همین جهت در آموزه های دینی آمده است. «المؤمن کَیِّس» مؤمن زرنگ است و فریب نمی خورد. برای بهره مندی از صفای صداقت و دوری از آسیب های سادگی، می بایست خوشبینی را همدوش هشیاری دانست و با اطرافیان، زندگی مسالمت آمیز داشت اما فریب هم نخورد.

*** براى اینکه بتوانید خود را مواردی که ذکر کردید کنترل کنید، توصیه هاى زیر را به کار برید :

۱. همواره دانسته هاى خود را در ذهنتان طبقه بندى کنید؛ بدین صورت :
الف) اطلاعاتى که هرگز نباید آن را بازگو کنید.
ب) اطلاعاتى که تنها براى برخى افراد باید بازگو شود.
ج) اطلاعاتى که بازگوکردن آن مانعى ندارد.
۲. از سخن گفتن بیهوده بپرهیزید و سخنى را نگویید جز آن که درباره منافع و یا ضررهاى آن بیاندیشید. اگر منافع آن برترى دارد آن را بازگو کنید.
۳. اگر ناخودآگاه سخنى گفتید که نباید آن را ابراز مى کردید خودتان را تنبیه کنید؛ بدین صورت یک شبانه روز زبانتان را از سخن گفتن (جز در موارد خیلى ضرورى) بازدارید.
۴. سنجیده و بجا سخن گویید (سنجیده گویی) و حرف بیهوده نزنید. می توانید عناوین صحبت هایی که قرار است در یک مکالمه بزنید را قبل از آن مرور کنید.
۵. سعی کنید تنها به هنگام ضرورت صحبت کنید (کم گویی). لازم نیست هرچه می‌دانید بگویید تا به اشتباه، رازی را فاش کنید.
۶. مختصر و مفید سخن بگویید.
۷. از روی علم و آگاهی سخن گفته و هیچگاه بدون تأمل کافی حرف نزنید: به آثار و پیامدهای حرف های خود توجه کنید.
۸. در مورد اموری که به شما مربوط نیست یا تخصص آن را ندارید، حرفی نزنید.
۹. به پیامدهای منفی و آسیب های ناشی از فاش شدن رازهایتان بیندیشید.
۱۰. پیوسته در نظر داشته باشید که سخنان شما، حاکی از شخصیت و میزان عقل شماست.
۱۱. از خداوند بزرگ براى غلبه بر نفس خود کمک بگیرید و همواره او را به استمداد طلبیده و در مواقعى که تحت فشار قرار مى گیرید به ذکر خداوند و استغفار پناه ببرید (خصوصا ذکر شریف: لا حول و لا قوه الا بالله)

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.