چند شوهری یا چند زنی ۱۳۹۱/۰۳/۲۰ - ۱۳۸۷ بازدید

آیا مرد مجاز است دو همسر همزمان داشته باشد؟اگه آره ، پس زن چرا نمیتواند دو مرد اختیار کند؟

ازدواج و تشکیل خانواده دارای مصلحت و کارکردهای فراوانی است که روابط جنسی و ارضاء شهوت یکی از کارکردهای غیر اصلی و تبعی ازدواج است. ارضاء غریزه جنسی در حقیقت یک سوق دهنده و محرک برای رسیدن به اهداف اصلی ازدواج(تولید نسل، تشکیل خانواده، تربیت نسل، تکامل فردی و اجتماعی و...) می باشد. از طرفی ممنوعیت تعدد شوهر به لحاظ حکمت ها و دلایل متعددی است که به برخی از آن ها اشاره می نماییم:
۱. یکی از مهمترین حکمتهایی که می توان برای ممنوعیت تعدد شوهر نام برد اقتضای طبیعی و طبع زن و غیرت و طبیعت مرد است که از چنین امری رویگردان است. پیشرفت علم و صنعت نه تنها منکر این حقیقت نیست بلکه پژوهش های تجربی در حوزه علم روانشناسی آن را ثابت کرده است.[۱] غیرت مرد نسبت به همسر و مادر بر اساس خلقت و طبیعت او و مطابق با مصلحت انسان است. این مساله امری اعتباری نیست تا بتوان با رشد علم و دانش با آن مخالفت و بر خلاف مقتضای ان رفتار نمود. این در حالی است که از نظر روانی تفاوتى اساسى بین ساختار روانى و گرایش ها و عواطف زن و مرد وجود دارد. روان شناسان معتقدند که زنان به طور طبیعى «تک شوهرگرا» (Monoandrous) مى باشند و فطرتا از تنوع همسر گریزانند، و خواستار پناه یافتن زیر چتر حمایت عاطفى و عملى یک مرد مى باشند و تنوع گرایى در زنان نوعى بیمارى است؛ ولى مردان ذاتا تنوع گرا و «چند زن گرا» (Poly gamous) مى باشند.[۲]
چنان که مى دانید احکام اسلام همه متناسب با نیازهاى واقعى و ویژگى ها و خصلت هاى ذاتى انسان ها وضع گردیده است. به همین دلیل اجازه چند همسرى به مردان با روحیه زنان منافاتى ندارد؛ بلکه حساسیت زنان نسبت به چند همسرى شوهرشان بیشتر ناشی از حس تمامیت خواهی و حسادت و ... است؛ یعنى این حساسیت، ذاتى زنان نیست؛ مردى که همسر دوم برمى گزیند در واقع همسر اولش حساسیت نشان داده و مخالفت مى کند اما همسر دوم که او هم زن است چنین حساسیتى را ندارد یعنى زنان براى جلوگیرى از ورود زنى دیگر به زندگیشان حساسند اما نسبت به ورود خود در زندگى دیگران حساس نیستند. پس باید ریشه این مخالفت را جستجو کرد و آن را که معمولاً بخل و خودبینى و تمامیت خواهی است درمان نمود.
۲. حکمت بهداشتی: بی شک ارتباط جنسی می تواند زمینه مناسب برای شکل گیری بیماری ها و عفونت های مختلف و انتقال آن را فراهم آورد این احتمال در ارتباطات متعدد جنسی بیشتر و خطرناکتر است. در این میان زن به لحاظ ساختار جسمی و فیزیکی (داشتن رحم که محل تجمیع ترشحات مرد است) و هم به خاطر فعل و انفعالات طبیعی رحمی (حیض و نفاس و...) قابلیت بیشتری برای دریافت، پرورش و انتقال بیماری ها و عفونت ها به همسر و فرزندان را دارد. اسپرم می تواند باکتری ها را منتقل سازد باکتری هایی از اندام تناسلی مرد یا زن که به طور منظم خود را به دنباله اسپرم می چسبانند. باکتری ها با این چرخش آزاد در طی رابطه جنسی زن و مرد نه تنها به واژن منتقل می شوند بلکه وارد رحم و لوله های رحم می شوند و به وجود آورنده سلول های غیر ایمن می گردند.[۳]
تک همسری در زنان ضمن اینکه از نظر بهداشتی زمینه شکل گیری عفونت های خطرناک ( که به وسیله ارتباط مکرر جنسی ممکن است در زن حاصل شود) را منتفی می کند زمینه انتقال آن به مرد دیگر یا فرزندان و ... نیز منتفی می نماید.
۳. مصلحت حفظ نسل:
تک همسری در مورد زن نوعی جلوگیری از مخلوط شدن نطفه ها در رحم زن و جلوگیری از آسیب های حقوقی، روانی، عاطفی و تربیتی در مورد نسل است. با تک همسری اگر فرزندی متولد شد، به طور یقین مشخص می شود که مربوط به چه کسی است و در نتیجه محارم، و حقوق و تکالیف پدر و بستگان(ارث، نفقه، ازدواج . ..) این فرزند معلوم می شود.
این مطلب که با پیشرفت علوم ژنتیک و پزشکی و ... امکان تشخیص فرزند در رحم یا نسب فرزند وجود دارد نیز نمی تواند مجوز چند همسری زنان باشد چرا که اولا این یکی از حکمت های ممنوعیت چند همسری زنان است نه همه آن و نه علت آن.
ثانیا تشخیص پزشکی و علمی اموری خطاپذیر بوده که همواره امکان خطا در مورد آن می رود.
ثالثا علوم تجربی با تمام پیشرفت خود امکان اثبات بی ضرر بودن رابطه متعدد جنسی زن را برای جنین شوهر اول یا دوم ندارد.
۴. مصلحت اعضاء خانواده:
خانواده اجتماعی کوچک است که زیربنای اصلی تعالی فرد و اجتماع بشر را تشکیل می دهد از این رو، اهمیت بسزایی در اندیشه اسلامی دارد و از سازوکار ظریف و پیچیده ای تبعیت می کند که تمام جوانب مصالح فردی و خانوادگی و اجتماعی اعم از مصالح دنیوی و اخروی در آن لحاظ شده است.
تربیت و پرورش فرزندان و زمینه سعادت و شقاوت دنیوی و اخروی آنها در خانواده شکل می گیرد.
از طرف دیگر تقسیم کار ویژه ای برای اعضاء خانواده در نظر گرفته شده است که در ضمن آن وظایف و اختیاراتی برای پدر و مادر پیش بینی شده است. تعدد شوهر ضمن آنکه نقض کننده حقوق و اختیارات اوست در تربیت و تعالی روحی و روانی و تربیتی فرزندان تأثیر منفی بسزایی خواهد داشت.
براى آگاهى بیشتر در این زمینه ر. ک:
۱- نظام حقوق زن در اسلام، شهید مطهرى.
۲- زن در آیینه جلال و جمال آیةاللَّه جوادى آملى.
۳- تفسیر المیزان، ج ۴ علامه طباطبایى.
۴- اسلام، زن و جستارى تازه. سید محمدحسین فضل الله. ص ۲۶۴، قم، دفتر تبلیغات اسلامى.
۵- زن از منظر اسلام، فریده مصطفوى، ص ۸۴، چ اول، دفتر تبلیغات اسلامى، قم، ۱۳۸۲.
پی نوشت ها:
[۱]. زمینه روانشناسی هیلگارد، ج۱، فصل ۱۰ ص ۶۹۲.
[۲]. مراجعه کنید به: زمینه روانشناسی هیلگارد، ج ۱، فصل ۱۰.
[۳]. برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به: جانت شیبلی هاید، روان شناسی زنان، ترجمه دکتر اکرم خمسه، ص۳۴۷.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.