چند همسری و تعدد زوجات (تربیتی) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۳۷۲ بازدید

آیا اینکه تعداد دختران در لحظه تولد بسیار بیشتر از پسران است با نظم مغایرتی ندارد. چرا باید از همان ابتدا تعداد دختران بیشتر باشد که مجبور شوند برای برقراری تناسب تعدد زوج را پیشنهاد کنند با توجه به اینکه ذات انحصار طلب زن این نکته را نمی پذیرد و این مسئله بر خلاف فطرت اوست؟

1. علت نابرابر بودن تعداد دختران و پسران، بیشتر بودن تعداد دختران متولد شده نیست تا این پرسش مطرح شود که چنین موضوعی با نظم موجود در عالم ناسازگار می باشد. زاد و ولد دختران و پسران به گونه ای است که در برخی سرزمین ها تعداد متولدین دختر بیشتر است و در برخی دیگر تعداد پسرها (مرتضی مطهری، نظام حقوق زن در اسلام، ص 314، چاپ نهم) و در هر صورت در این باره گونه ای توازن وجود دارد.
2. با وجود چنین وضعیتی در تولد دختران و پسران، عواملی سبب فزونی تعداد دختران آماده به ازدواج از پسرانی این چنین می شود که چند مورد از آن به قرار زیر می باشد.
الف) تلفات مرد همواره بیشتر از زنان می باشد. عواملی مانند جنگ و... مؤید این دیدگاه است.
ب ) مرد دیر از زن توان جنسی خود را از دست می دهد. نیاز طبیعی مرد به داشتن فرزند، گاهی او را به چند همسری می کشاند.
ج ) گاهی زن به طور طبیعی نابارور می شود. مرد هم ضمن ادامه زندگی با همسر نخست، برای داشتن فرزند، به چند همسری روی می آورد و عواملی از این دست.
تعبیر به «یتامی» در آغاز سوره مبارک نساء، که درباره تجویز چند همسری برای مرد می باشد نیز، به موضوع بیشتر بودن زنان آماده به ازدواج در مقایسه با مردان، اشاره دارد.
3. برخلاف تصور برخی افراد، فطرت زن انحصار طلب نیست، بلکه این انحصار طلبی به حس حسادت برمی گردد و براساس طبیعت، زن به دلیل توجه ویژه به فرزندان خود و روحیه لطیفی که دارد، اگر روحیه حسادت را - که صفتی مذموم و ضد اخلاقی است - کنار بگذارد، به راحتی با این مطلب کنار می آید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
چطور حس زن ها حسادته حس مردا غیرت؟ کی گفته هرکس همسرش رو برای خودش میخواد حسوده؟ کی گفته اگه کسی حسود نباشه میتونه کنار بیاد؟
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، از اسلام و نظر روان شناسى تفاوتى اساسى بین ساختار روانى و گرایش ها و عواطف زن و مرد وجود دارد. لطفا سری به متون فیمینیسم روانشناختی(نه فیمینسیم سیاسی که ساخته و پرداخته ی سیاستگران غربی است) بزنید تا این موضوع بریتان روشن شود، اگر بعد از دیدن این کتب باز سوالی برای باقی بود لطفا آنرا با ذکر تاریخچه ای از خودتان در قسمت درج سوال وارد کنید تا مطالبی را بطور تفصیلی تقدیم حضور تان داریم.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.