چگونگی رسیدن به کمال حضرت علی (ع) ۱۳۹۲/۰۸/۰۱ - ۶۴۳ بازدید

چگونه میتوان به کمال حضرت علی (ع) رسید؟

انسان همواره در پی کمال بوده و هست و در واقع کمال برای او غایت و هدفی است زیبا و خواستنی. کمال هر موجودى رسیدن به درجات وجودى است که امکان رسیدن به آن را دارد ؛ مثلا یک دانه سیب قوه تبدیل شدن به یک درخت تنومند و زیبا و پر از شاخه هاى سرسبز و میوه هاى لذیذ و خوشمزه را داراست و رسیدن به چنین وضعیتى براى آن کمال و حرکت در مسیر تکامل است. برعکس پوسیده شدن آن دانه انحطاط و حرکت در خلاف مسیر تکامل است.
بنابر این ، بر هر انسانی لازم است تا توانایی های خود را با سعی و تلاش به فعلیت برساند تا سرانجام به کمال و هدف خلقت خود دست یابد و آن را محقق سازد. حضرت علی (ع) نیز برای رسیدن با کمال انسانی ، یعنی تقرب به ذات خداوند ، تمام خصوصیات خدادای خود را پرورش داد و به فعلیت رساند تا دست آخر در جوار قرب الهی جای گیرد.
البته این سوال که چرا حضرت علی (ع) خصوصیات خوب خود را پرورش داد ، همچون این است که کسی بپرسد چرا فرد تشنه در پی آب است و آب می نوشد. شکوفا کردن خصلتهای خوب امری است که همگان در پی آن اند و همواره سعی دارند تا خود بهترین باشند و اساسا انسان ذاتا و فطرتا به دنبال خوبی و خیر و گریزان از بدی و شر است.
بهتر است سوال را بدین گونه بپرسیم که حضرت علی (ع) چگونه به کمال رسید. در این باره بطور خلاصه باید گفت که چون کمال حقیقی انسان رسیدن و تقرب به ذات خداوندی است و این هدف نیز تنها در شکل بندگی خداوند تجلی می کند حضرت علی (ع) تمام سعی خود را در راه رسیدن به مقام بندگی خداوند به کار برد.
از این رو ، با شناخت کمال واقعی و تلاش در راه برآوردن آن می توان چونان او به کمال شاسته انسان دست یافت.
در پایان باید گفت که رسیدن به کمال غایت و هدف تمام هستی و آفرینش است و تمام ذرات هستی همواره به سوی رسیدن به کمال خود در حرکت اند همانطور که دانه سیب چون در بستر مناسبی قرار بگیرد حرکت خود را آغاز می کند.
از آنجا که خداوند وجودی است وطلق و کامل و بی عیب و نقص ، تمام موجودات ناخواسته به سویش در حرکتند و اصلا حات و زندگی موجود در عالم هستی بخاطر همین کشش وجودی ذات خداوند است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.