چگونگی معراج ۱۳۹۱/۱۲/۲۲

در پاسخ به این مطلب به چند نکته باید توجه داشت : ۱- جای هیچ شکی نیست که رسول خدا –ص- از همه انبیا و همه معصومین –ع- اشرف و بر تراست و سایر معصومین علم و کمال را به وراثت از ایشان دارند . در روایات فراوانی به این برتری تصریح شده و امیر مومنان –ع- در روایتی خود را بنده ای از بندگان محمد –ص- شمرده است . پیامبر –ص- استاد امیر مومنان –ع- است و همه دارایی علمی و کمالی و فضیلتی او از رسول خدا –ص- است . ۲-اگر روایتی با این مطلب مسلم در تعارض باشد از اعتبار ساقط است و قابل قبول نمی باشد .
در پاسخ به این مطلب به چند نکته باید توجه داشت :
۱- جای هیچ شکی نیست که رسول خدا –ص- از همه انبیا و همه معصومین –ع- اشرف و بر تراست و سایر معصومین علم و کمال را به وراثت از ایشان دارند . در روایات فراوانی به این برتری تصریح شده و امیر مومنان –ع- در روایتی خود را بنده ای از بندگان محمد –ص- شمرده است . پیامبر –ص- استاد امیر مومنان –ع- است و همه دارایی علمی و کمالی و فضیلتی او از رسول خدا –ص- است .
۲-اگر روایتی با این مطلب مسلم در تعارض باشد از اعتبار ساقط است و قابل قبول نمی باشد .
۲-آن چه در مورد رسول خدا –ص- و علی –ع- در شب معراج در منابع آمده است این مطلب است :
در کتاب «مناقب» نوشته خوارزمی به نقل از عبدالله بن عمر آمده است: از رسول خدا سؤال شد که در شب معراج خداوند به چه زبانی با تو سخن گفت؟ پیامبر (ص) فرمود: به لغت و زبان علی بن ابی طالب سخن گفت و خداوند به من الهام کرد که بگویم: خدایا! آیا تو با من سخن گفتی یا علی؟ خداوند در جواب من فرمود: ای پیامبرم احمد! من مانند پدیده های متعارف نیستم و هیچ چیز مانند من نیست. تو را از نور خودم آفریدم و علی را از نور تو آفریدم. من از زوایای دل تو آگاهم و من دیدم که در دل تو کسی محبوب تر از علی نیست و برای همین به زبان او با تو سخن گفتم تا به دلت بنشیند. (بحارالانوار، ج ۱۸، ص ۳۶۸، حدیث ۹۴ ) و معنای درست این حدیث این است که خداوند به زبان علی برای پیامبر تجلی کلامی کرده و این امر، هیچ گونه بعدی ندارد .
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۲۰/۱۰۰۱۱۳۲۰۵)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.