چگونگی جاودانگی در قیامت ۱۳۹۲/۴/۱۵

نظام حاکم بر قیامت، مانند نظام حاکم بر دنیا نیست تا مسأله فرسودگى، پیرى و اصلاً نو و کهنه شدن و زمان در آن مطرح باشد. در آن جا قوانین و سنن دیگرى برقرار است؛ و از این رو با توجه به آن سنن، مسأله خلود وجاودانگى در تنعّم یا عذاب، هیچ مشکل عقلى ندارد؛ چنان که بسیارى از آیات قرآنى به آن اشاره دارد.
نظام حاکم بر قیامت، مانند نظام حاکم بر دنیا نیست تا مسأله فرسودگى، پیرى و اصلاً نو و کهنه شدن و زمان در آن مطرح باشد. در آن جا قوانین و سنن دیگرى برقرار است؛ و از این رو با توجه به آن سنن، مسأله خلود وجاودانگى در تنعّم یا عذاب، هیچ مشکل عقلى ندارد؛ چنان که بسیارى از آیات قرآنى به آن اشاره دارد. نگا: بقره / ۸۲، آل عمران / ۱۰۷، نساء / ۱۲۲، مائده / ۱۱۹، ابراهیم / ۲۳، کهف / ۱۰۸، انبیاء / ۱۰۲ و .... اما این که گاهى در لسان برخى از روایات آمده است که مثلاً یک روز فلان موقف، در قیامت معادل صد سال این جا است، یا اعدادى نظیر آن (مثلاً در روایت آمده که قیامت ۵۰ موقف دارد که هر موقفى مانند هزار سال است که مى شمارید،) نگا: بحارالانوار، ج ۷، ص ۱۲۶، روایت ۳. باز براى تقریب به ذهن و بیانگر دشوارى و سختى مسائل قیامت مى باشد. البته نوع این مثل زدن به اعداد در باب مواقف عالم حشر و قیامت، براى کسانى است که در جهنم به صورت موقت معذب هستند. اما کسى که وارد بهشت شد، دیگر این مثل ها معنا ندارد و براى بهشتیان روایاتى با چنین لسانى نیامده است. همچنین، در مورد کسانى که در جهنم مخلّد خواهند بود نیز احادیثى با این بیان مطرح نشده است.
براى آشنایى بیشتر با مباحث مربوط به «معاد» توصیه مى کنیم کتاب هاى ذیل را مطالعه فرمایید:
۱ . انسان از آغاز تا انجام، علامه طباطبایى، ترجمه و تعلیقه صادق لاریجانى، الزهراء، تهران، چاپ دوم، تابستان ۱۳۷۱.
۲ . بازگشت به هستى، استاد محمد شجاعى، مقدمه و تدوین محمد رضا کاشفى، مؤسسه فرهنگى دانش و اندیشه معاصر، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۹.
۳ . عروج روح، همان، چاپ اول، ۱۳۷۹.
۴ . مواقف حشر، همان، چاپ اوّل، ۱۳۸۰.
۵ . قیام قیامت، همان، چاپ اوّل، ۱۳۸۰.
۶ . تجسّم عمل و شفاعت. همان، چاپ اول، ۱۳۸۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.