کتب پیامبران اولوالعزم علیهم السلام ۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۶۹ بازدید

باسلام
آیا پیامبران الوالعزم همه دارای کتاب بوده اند؟
کتاب حضرت نوح وابراهیم چه بوده است؟

۱ - مشهور روایات دلالت بر اولوالعزم بودن حضرت نوح و حضرت ابراهیم و حضرت موسی و حضرت عیسی و حضرت محمد صلوات الله علیهم اجمعین دارد. اگر این روایات را بپذیریم قرآن و انجیل و تورات و کتاب نوح علیه السلام و کُتُب ابراهیم علیه السلام بیانگر این مطلبند که پیامبران اولوالعزم علیهم السلام همه کتاب الهی دارند.
۲ - حضرت نوح، دارای کتاب آسمانی به اسم «کتاب نوح» بوده اند. به فرموده علامه طباطبایی مقصود از «الکتاب» در آیه ۲۱۳ سوره بقره که می فرماید: «کان الناس امة واحدة فبعث الله النبیین مبشرین و منذرین و انزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین الناس فیما اختلفوا فیه» کتاب حضرت نوح است(تفسیر نمونه ج ۲۱ صص ۳۷۷ – ۳۸۰ ذیل آیات ۳۳ – ۳۵ سوره احقاف.) بخشهایی از کتاب حضرت نوح در آیات قرآن سوره نوح و سوره های دیگر آمده است.
پس نام دیگری برای کتاب حضرت نوح در قرآن یا منابع مشهور روایات اسلامی تصریح نشده است.
۳ - حضرت ابراهیم علیه السلام هم کتابی داشته که مشتمل بر مجموعه ای از الواحی بوده که بر حضرت ابراهیم علیه السلام نازل شده است که با نام صحف ابراهیم مشهور شده هر چند نام اصلی آن معلوم نیست.
قرآن کریم در سوره اعلی آیه۱۹می فرماید:(صحف ابراهیم و موسی)،در تفسیر این آیه مفسرین می گویند این آیه بیان می دارد که حضرت ابراهیم دارای ده کتاب بوده است(برخلاف نصاری که منکر آنند)
( مجمع البیان ،طبرسی،ج۱۰،ص۷۲۲)
در بصائرالدرجات به سند خود از ابو بصیر روایت کرده که گفت: امام صادق علیه السلام فرمود آن صحفى که خداى تعالى در آیه صُحُفِ إِبْراهِیمَ وَ مُوسى نام مى برد، نزد ما است، پرسید: آیا صحف نامبرده به صورت الواح است؟ فرمود: آرى .
( تفسیر المیزان،علامه طباطبایی،ج۲۰،ص۲۷۱)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.