نسخه آزمایشی

کشتن انسان - کشتن فرزند - کشتن غلام توسط خضر - خضر و موسی ۱۳۹۶/۱۰/۱۹

در قرآن و احادیث و آیه ۳۲ سوره مائده آمده قتل مسلمان بی گناه گناه دارد و باید حذر کرد پس یعنی کشتن فردی که گناهکار است و پدر و مادرش را دشنام می دهد و کتک می زند و معتاد است جایز است ؟ آیا می شود مانند داستان حضرت خضر و حضرت موسی که بچه ای را حضرت خضر کشت تا در آینده روی زمین خرابکاری و طغیان نکند کسی را کشت که به والدینش ظلم می کند؟
خیر ، به هیچ وجه !
در داستان این دو پیامبر، حضرت خضر بعنوان یک مأمور الهی در نظام تکوین، وظیفه کشتن آن جوان را بعهده داشته است پس به هیچ نمی توان به دیگران توصیه نمود جوانی را به خاطر گمراه نشدن والدینش بکشید!!
(دقت کنید نظام تکوین توصیه بردار نیست، بر خلاف نظام تشریع که باید توصیه و امر و نهی نمود یعنی اگر عمل حضرت خضر طبق نظام تشریع می بود، می شد طبق آن فتوا داد در حالیکه چنین نیست).
از طرفی دیگر، حضرت خضر دستور خدا را اجرا نموده است، زیرا فرمود:
رَحْمَةً مِّن رَّبِّک وَ مَا فَعَلْتُهُ عَنْ أَمْرِى ‏این رحمتى از پروردگارت بود و من آن (کارها) را خودسرانه انجام ندادم‏ . ( کهف/۸۲ )
پس عمل به دستور تکوینی خدا همانند عمل به دستور تشریعی خدا، یعنی عمل با اجازه خداست!
جالب اینجاست که حضرت موسی مأمور ابلاغ احکام تشریعی خداست (یعنی خط مأموریت او جدای از خط مأموریت حضرت خضر بود) حضرت موسی خوب می داند در نظام تشریع نمی توان جوانی را به خاطر گمراه نشدن والدینش کشت، اما در نظام تکوین همه چیز امکان دارد و خداوند حکیم مختار و فعال ما یشاء می باشد، البته حضرت خضر به حضرت موسی توصیه نمی کند او نیز چنین کند اما کم صبر بودن حضرت موسی را برای درک نکردن مصلحت کارهایش چنین بیان می کند:
ذَالِکَ تَأْوِیلُ مَا لَمْ تَسْطِع عَّلَیْهِ صَبرًْا، این بود راز کارهایى که نتوانستى در برابر آنها شکیبایى به خرج دهى! ( کهف/۸۲ )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.