کشف ذهنیات ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ - ۲۳ بازدید

با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، دوست گرامی، پرسش شما یکی از دلایل شکل گیری روانشناسی شخصیت است، چه آنکه تا کنون بسیاری از دانشمندان روانشناس برای پاسخ به این سوال گران تحقیقات گسترده ای کرده و نظریات متفاوتی ارائه نموده اند، که برای اطلاع برخی از این نظریات می توانید به کتاب روانشناسی شخصیت شولتز و شولتز مراجعه نمایید جدید ترین ویرایش این کتاب در سال ۲۰۰۸ انجام گرفته و منبعی غنی برای مطالعه پیرامون نظریات مختلف در باره شخصیت است. اما برخی از روانشناسان بازاری ملاکهایی برای کشف افکار و نیتهای شخص مقابل ارائه داده اند که در اینجا به برخی اشاره می گردد.
با سلام و سپاس از اینکه مرکز ما را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، دوست گرامی، پرسش شما یکی از دلایل شکل گیری روانشناسی شخصیت است، چه آنکه تا کنون بسیاری از دانشمندان روانشناس برای پاسخ به این سوال گران تحقیقات گسترده ای کرده و نظریات متفاوتی ارائه نموده اند، که برای اطلاع برخی از این نظریات می توانید به کتاب روانشناسی شخصیت شولتز و شولتز مراجعه نمایید جدید ترین ویرایش این کتاب در سال ۲۰۰۸ انجام گرفته و منبعی غنی برای مطالعه پیرامون نظریات مختلف در باره شخصیت است. اما برخی از روانشناسان بازاری ملاکهایی برای کشف افکار و نیتهای شخص مقابل ارائه داده اند که در اینجا به برخی اشاره می گردد. برای فهمیدن افکار پنهان و نیتهای درونی افراد بایستی به نکته هایی توجه کرد تا بتوان به کمک این نکته ها ذهن افراد را خواند و از درون آنها آگاه شد.
یکی از روشهای موثر ذهن خوانی، درک زبان بدنی(body language) است. در واقع افراد در حین حرف زدن، به صورت ناخودآگاه قسمتی از بدنشان را تکان می دهند و این حرکات نشان دهنده تفکرات و احساسات درونی فرد نسبت به موضوع جاری است. برای مثال وقتی از افراد راجع به شماره تلفن شان در ۱۰ سال پیش سوال کنید، آنها سعی می کنند از حافظه شان برای به خاطر آوردن آن کمک بگیرند و در این هنگام حرکتهای خاصی انجام می دهند و وقتی از آنها راجع به آرزویشان می پرسید آنها سعی می کنند تا تصویری را در ذهنشان بسازند و در این حین حرکاتی غیر از حرکت قبلی انجام می دهند. محققان بر این باورند که افکاری همچون مثالهای بالا، هفت واکنش فیزیکی چشم را به دنبال دارند، که شما با تشخیص آنها می توانید تقریبا حدس بزنید که فرد به چه چیزی فکر می کند. قبل از خواندن این ۷ واکنش، لازم است به ۲ نکته مهم توجه کنید:۱- این واکنش ها بر اساس افراد راست دست نوشته شده اند و در صورتی که فرد مورد نظر چپ دست است، باید آنها را برعکس در نظر بگیرید.۲- منظور از راست یا چپ، دید شما نسبت به فرد انجام دهنده واکنش می باشد.
واکنش های چشمی
۱- بالا – سمت راست : نشانگر جستجو و بازسازی رویدادی تصویری که در گذشته رخ داده است.
۲- بالا – سمت چپ : در حال ساختن تصویر و یا رویداد جدید.
۳- مستقیم – سمت راست : بخاطر آورن صوتی که در گذشته شنیده شده است.
۴- مستقیم – سمت چپ :‌ در حال ساختن کلمه و یا صوتی که در گذشته رخ نداده است.
۵- پایین – سمت راست : صحبت کردن شخص با ضمیر داخلی اش
۶- پایین – سمت چپ : به خاطر آوردن و یا تصور یکی از حواس، لامسه، بویایی و یا چشایی
۷- چند حرکت و یا بدون حرکت: ممکن است شما سوالی را از فرد مورد نظر بپرسید و فرد هیچکدام از حرکات فوق را انجام ندهد و به یک نقطه خیره شود. این بدین معنی است که فرد دارد سوال و جواب را به صورت تصویری بررسی و شبیه سازی می کند.
به خاطر داشته باشید که این واکنش ها برای تمامی افراد یکسان نیستند و ممکن است استثناهایی نیز وجود داشته باشد، ولی همین الان می توانید آنها را با همسر و یا دوستتان تمرین کنید.
در پایان به حالتهای بدنی ای اشاره می نماییم که می توانند بیانگر حالات روحی و روانی فرد به شمار آیند اگر چه برخی از آنها بسته به فرهنگ است و از ملتی به ملت دیگر تفاوت می کند.
خود‌دار:اگر شخصی دستهایش را پشت کمر خود قفل کند این امر نشان میدهد که وی خود را بشدت کنترل کرده است . دراین حالت او سعی دارد خشم یا احساس نا امیدی را از خود دور کند. این فرد در واقع نشان میدهد که از اعتماد به نفس بسیار بالایی برخوردار است و میتواند در حالات مختلف بر خشم یا ناامیدی خود غلبه کند . در این حالت بهتر است با این فرد به آرامی ارتباط برقرار کرد.
تدافعی:اگر انگشتان دستها به بازو گره خورده باشد این حالت نشان دهنده حالت تدافعی در برابر حمله غیر منتظره و ناگهانی یا بی میلی برای تغییر چهره شخص است. اگر انگشتها مشت شده باشند حالت بی میلی شدیدتر است در این حالت بهتر است با ارامش با شخص مورد بحث برخورد شود تا کم کم از حالت تدافعی خود خارج شده و ارتباطی مقبول را شروع کند.
متفکر:گره کردن دستها به دسته های صندلی نشان میدهد که شخص سعی دارد احساس خود را مهار کند اما قفل کردن قوزک پاها به یکدیگر حالت تدافعی است این حالت شاید بیشتر در مسافران مضطرب هواپیما به هنگام پرواز و فرود دیده شود .بسیاری از افراد این حالت را به نوعی رسیدن به تصمیمی بزرگ میدانند.
دقیق: وقتی شخص انگشت سبابه خود را روی صورت و بقیه دستش را بصورت گره کرده در پایین صورتش قرار میدهد یعنی که فرد مورد نظر بسیار دقیق است. این حالت نشان میدهد که شخص با دقت زیاد به صحبت های شما گوش میدهد و یک یک کلمات شما را می سنجد و در عین حال در چهره او حالت انتقادی نیز به چشم میخورد اما این انتقاد جنبه دوستانه دارد و شاید بیشتر به منظور برقرار یک ارتباط بین دو نفر است.
دودلی:انگشتهای گره شده زیر چانه و نگاه خیره نشان دهنده حالت تردید و دو دلی است . او به صحبت های شما و صحت گفته هایتان تردید میکند . در این حالت ممکن است آرنج روی میز قرار گرفته باشد به گفته برخی از روان شناسان نگاه خیره همیشه نشانه دو دلی است چرا که ثابت قدم و محکم بودن نگاه انسان را نیز مصمم و با اراده می سازد. شاید چون از نگاه شما تردید و دودلی آشکار است دیگران برای قدم جلو گذاشتن و دوست شدن با شما ترید دارند
بی گناه: دستهایی که روی سینه قرار گرفته باشند بهترین نمونه برای حالت بی گناهی و درستکاری است. این حالت به عقیده بسیاری اثر باقیمانده ای از شکل سوگند خوردن است که در آن دست را روی قلب قرار میدهند. حالت تواضعی که در این عمل وجوددارد میتواند به شما بگوید که این فرد به رغم آنکه خود به بی گناهیش اذعان دارد ولی نمیداند چگونه آنرا به اثبات برساند و در عین حال بسیار مایل است تا دوست صمیمی برای بیان آنچه در قلبش میگذرد داشته باشد
مطمئن: دستهایی که به کمر زده میشود در مردها نشان دهنده آن است که فرد به آنچه میگوید اعتقاد و اعتماد کامل دارد. خانمها هنگامی که دست خود را به کمر میزنند نشان میدهند که به آنچه میگویند اطمینان دارند. اما در هر دو مورد این حالت به ما میگوید که فرد به هر حال احساس اطمینانی در گفته ها و رفتار خود دارد که میتواند به سادگی این شرایط را به دیگری نیز منتقل کند
مرموز:دستهای مشت شده در زیر چانه نشان میدهد که شخص نظریاتش را پنهان میکند و به شما اجازه می دهد تا صحبت خود را تمام کنید. آنگاه زمانیکه حرفهای شما پایان یافت در کمال آرامش به شما و نظریات شما حمله میکند. شگرد جالبی است. شخص ابتدا اطمینان شما را جلب میکند و سپس در نهایت آرامش به شما میگوید که شما و نظریاتتان را قبول ندارد
ظاهر ساز: در این حالت شخص آرام بنظر میرسد اما این آرامش پیش از طوفان است این حالتی است که بیشتر روسا بخود میگیرند تا خود ر ا بگونه ای به زیر دستان نزدیک کنند و در عین حال جاذبه و جذابیت آنها نیز کم نشود. ظاهرسازی معمولا از آن دسته حالتهایی است که در بیشتر افراد دیده میشود ولی نوع آنها با یکدیگر متفاوت است . اما به هر حال حالت خوبی از یک فرد برای شروع یک ارتباط محسوب نمیشود
مالکیت: قرار دادن پاها روی هر چیز (روی صندلی- میز-سکو و..)نشانه حالت مالکیت است. در یک میز گرد تنها رئیس اجازه دارد چنین حالتی داشته باشد و از این طریق آرامش خود را نشان دهد. روان شناسان این حالت را حالت مالکیت میدانند که در نهایت به عقیده فرد مورد نظر به موفقیت وی در کارها منجر خواهد شد
اعتماد به نفس: تکیه زدن به صندلی درحالتی‌که دستها پشت سر قفل شده نشان دهنده اعتماد به نفس قوی است . اگر شخصی در این حالت صحبت میکند به گفته های خود اعتماد دارد و اگر به صحبت های شما گوش میدهد به خود زحمت ندهید ا و خود همه ماجرا را میداند.
نویسنده:غلامرضا مهرانفر

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.