کفر بودن غیرت زن ۱۳۹۲/۸/۲۴ - ۴۵ بازدید

در ابتداء باید دانست؛ در فرهنگ اسلامى، «کفر» به دو گونه است:
۱. کفرِ اعتقادى؛ به معناى انکار توحید، نبوت و معاد و آنچه به عنوان اصل دین و ضرورى دین مى باشد.
در ابتداء باید دانست؛ در فرهنگ اسلامى، «کفر» به دو گونه است:
۱. کفرِ اعتقادى؛ به معناى انکار توحید، نبوت و معاد و آنچه به عنوان اصل دین و ضرورى دین مى باشد.
۲. کفرِ عملى؛ به معناى ترک دستورات خدا و عدم التزام به احکام الهى است مانند ترک نماز و یا ترک حج، در حالى که اعتقاد دارد این دستورات از سوى خداوند مى باشد اما از نظر عملى پاى بند نیست از آنجا که زن به جهت «غیرت» خاص خودش نسبت به تعدّد زوجات شوهرش حساسیت دارد و یکى از دستورات دینى را نادیده مى گیرد؛ در حقیقت به نوعى انکار حکم الهى در مقام عمل از سوى زن اتفاق مى افتد. البته درباره ریشه غیرت ورزى زن، از امام صادق علیه السلام سؤال شد: زن بر شوهرش غیرت مى ورزد، آیا این کار او را آزار مى دهد؟ امام علیه السلام فرمودند: «این غیرت ناشى از عشق و علاقه است». «عن إسحاق بن عمار قال: قلت لابى عبدالله علیه السلام: المرأة تغار على الرجل تؤذیه، قال: ذلک من الحب»؛ کافى، ج ۵، ص ۵۰۶..
به عبارت دیگر «معناى این سخن (غیرة المرأة کفر)، آن نیست که این کار کفر واقعى باشد، بلکه این کار به بعضى از حالات و زمینه هاى کفر کشیده مى شود و آن تحریم حلال خدا است؛ زیرا گاهى زن به سبب ازدواج شوهرش با زنى دیگر، احساسات منفى اش به افراط مى کشد! آن گاه طورى برخورد مى کند که گویى این کار حرام بوده، یا شوهرش مرتکب زنا شده است. این مسئله چنان براى او بزرگ مى شود که او را در معرض اعتراض، به قوانین الهى قرار مى دهد؛ زیرا برخى از زنان بدون توجه به مجوز شرعى اى که ازدواج مجدّد مرد دارد، آن را ستمى در حق خود مى پندارند» سید محمدحسین فضل الله، اسلام، زن و جستارى تازه، ص ۱۶۴..
خلاصه کلام اینکه در اسلام تعدّد زوجات براى مردان جایز دانسته شده و حتى در بعضى موارد لازم و ضرورى تلقّى گشته است و غیرت زن و مخالفت او با این حکم، طبق بیان امام على علیه السلام کفر است. البته کفر عملى که به معناى مخالفت با انجام یک کار مشروع و یا جلوگیرى از انجام آن است. از سوى دیگر «غیرت» مرد به معناى حساسیت نسبت به حفظ حریم همسرش است که نشانه ایمان است و شایسته ثواب و اجر نیز خواهد بود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
ببخشید اونوقت همه مردا مثل پیامبر و ائمه هستن که توقع دارن زنشون اینطور باشه؟
میهمان
سلام به این دلیل که نمونه ای کامل مانند زهرای مرضیه وخدیجه کبری در بین زنان نیست واگر باشد قلیل است
میهمان
یک سوال!
با این همه طرفداری از قانون تعدد زوجاتی که صریح آیه قرآن می فرماید" اگر توانستید عدالت را رعایت کنید تا چهار زن می توانید اختیار کنید اما نخواهیدتوانست!" هنوز هیچ کسی دلیل محکمی بر دفاع از آن نیاورده است و شبهات در این مورد را پاسخ نداده است!

چه شرایطی ممکن است آن را لازم کند و آیا در این مسئله الزام به رضایت همسر اول نیست؟!! اگر این طور است چرا اکثر ازدواج های دوم به صورت پنهانی انجام می شود ؟!

چرا حضرت علی علیه السلام و حضرت محمد صلوات الله علیه که به این امور شایسته تر بودند در زمان وجود حضرات فاطمه زهرا سلام الله علیه و خدیجه رحمت الله علیه به چنین اقدام شایسته ای دست نزدند؟؟؟؟!!!

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.