کلاس مدیتیشن نداشتیم و نداریم/ آموزش یوگا را از فرهنگسراها حذف کردیم ۱۳۹۱/۱۲/۹

محمد‌علی قندهاری‌نیا، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس درباره روند فعالیت‌های فرهنگی در فرهنگسراهای شهر تهران گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مجموعه فرهنگسراهای خود، آموزش‌های متعدد و متنوعی را از سال‌های گذشته سازمان‌دهی کرده که در طول سال به بیش از ۳۰۰ هزار نفر شهروند خدمات آموزشی ارائه می‌کند.
محمد‌علی قندهاری‌نیا، معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس درباره روند فعالیت‌های فرهنگی در فرهنگسراهای شهر تهران گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مجموعه فرهنگسراهای خود، آموزش‌های متعدد و متنوعی را از سال‌های گذشته سازمان‌دهی کرده که در طول سال به بیش از ۳۰۰ هزار نفر شهروند خدمات آموزشی ارائه می‌کند.

وی اظهار داشت: طی دو سال گذشته طرحی تحت عنوان تحول نظام آموزشی سازمان طراحی شده است و ما به دنبال آن هستیم تا جایی که می‌شود آموزش‌های غیر اولویت و غیر مأموریتی سازمان را به حداقل برسانیم و همچنین آموزش‌های اولویت‌‌داری مانند حوزه‌های اخلاقی، اجتماعی و حوزه‌های شهروندی را وارد نظام آموزشی سازمان کنیم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی و هنری سازمان شهرداری تهران تصریح کرد: همواره تلاش ما بر آن بوده که مجموعه آموزش‌های سازمان در مناطق و فرهنگسراهای مختلف از یک نظام واحد پیروی کنند به طور مثال در فرهنگسرای خاوران، کلاس زبان، سطح یک، ترم یک همان متنی را تدریس کند که در سایر فرهنگسراها نیز تدریس می‌شود و بدین صورت از سیستم‌های متفرقه و متفاوت پیروی نمی‌شود.

وی ادامه داد: با همین نگاه، سامانه و نظام جامعی با نام «سینا» طراحی شده است که تاکنون بیش از هزار و ۵۱ دوره آموزشی را طراحی کرده و متُد و شرح درس‌ها را آماده و به تأیید اعضای هیئت علمی و کارشناسان تکنولوژی آموزش رسیده است و در حال حاضر اگر منطقه‌ای بخواهد برنامه‌ای را اجرا کند از این سیستم بهره می‌برد.

قندهاری‌نیا عنوان کرد: بعد از شکل‌گیری این نظام و سامانه، ما به سراغ اصلاح آموزش‌هایی که در مجموع فرهنگسراها موجود است رفته‌ایم و سعی کرده‌ایم در خصوص مواردی که در سازمان در حال اجراست و با مبانی فکری امروز ما سازگاری ندارد آنها را جرح و تعدیل کنیم.

* کلاسی تحت عنوان «مدیتیشن» نداشته و نداریم

وی در پاسخ به این سؤال که آیا کلاسی تحت عنوان یوگا و مدیتیشن در فرهنگسراهای تهران برگزار می‌شود یا خیر، گفت: کلاسی تحت عنوان مدیتیشن، مطلقاً در هیچ یک از فرهنگسراها نداشته و نداریم اما کلاس یوگا در پیشینه سازمان در حال برگزاری است و با همان مقدماتی که عرض شد ما از ابتدای سال، روند محدود‌سازی کلاس‌های یوگا را در سازمان شروع کرده‌ایم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی شهرداری تهران به ارائه آمار کلاس‌های یوگا در فصل تابستان پرداخت و اظهار داشت: در فصل تابستان جمعاً ۵۵۹ نفر در کل شهر تهران و در مراکز سازمان در کلاس‌های آموزشی یوگا شرکت کرده‌اند این رقم در فصل پاییز به ۳۸۶ نفر رسید و از ابتدای فصل زمستان، ما به هیچ کدام یک از مناطق و فرهنگسراهای تحت پوشش سازمان مجوز برگزاری کلاس‌های یوگا را نداده‌ایم و در واقع این کلاس از فهرست آموزشی فرهنگسراها و خانه‌های فرهنگ مطلقا حذف شده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر در سایر مراکز شهرداری مانند سرای محله و غیره این کلاس برگزار می‌شود یا خیر بنده اطلاعی ندارم اما در مجموع ۳۲ فرهنگسرا و ۶۹ خانه فرهنگ شهر تهران که خدمات آموزشی ارائه می‌کنند اکنون در فصل زمستان حتی یک کلاس یوگا مجوز برگزاری ندارد.

قندهاری‌نیا درباره سیاستگذاری معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در مواجهه با مواردی که بخواهد به صورت غیررسمی، آموزش‌های عرفان‌ شرقی برگزار کنند، گفت: اگر فرهنگسراهای ما بخواهند کلاسی را برگزار کرده و پولی از مخاطب بگیرند به دلیل اینکه باید در سامانه سینا ثبت شود تا حق‌الزحمه مربیان را پرداخت کنیم، بنابراین امکان تخلف در این زمینه وجود ندارد.

وی در پایان تأکید کرد: بهر حال امکان تخلف منتفی نیست، بنابراین اگر افرادی تخلف کنند آن کلاس گزارش شده و بنای ما بر تعطیل کردن آن کلاس خواهد بود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.