کمک به مادر ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۵۶۰ بازدید

با سلام. آیا کمک کردن جدی فرزند دختر در کار خانه به مادر ; ثواب دارد؟

پرسشگر گرامی ، کمک به مادر از وظایف فرزند نسبت به مادر است و به نوعی نیکی و احسان به والدین ، این کار دارای ثواب زیادی می باشد ، که در آیات وروایات به آن تصریح شده است ، در اینجا به بعضی از این آثار در روایات اشاره می کنیم :
1 . انجام بهترین اعمال
منصور بن حازم به امام صادق علیه السلام عرض کرد: کدام یک از اعمال نیک از سایر اعمال برتر است. امام فرمود:
«الصَّلاةُ لِوَقْتِها وَ بِرُّ الْوالِدَینَ وَالْجَهادُ فی سَبیلِ اللَّهِ؛[1] نماز در وقت، نیکی به پدر و مادر و جهاد در راه خدا.»
2 . طول عمر و فراوانی روزی
خاتم پیامبران صلی الله علیه و آله فرمود: «هر کس می خواهد عمری طولانی، گشایش در زندگی، وسعت رزق و روزی فراوان داشته باشد، به پدر و مادرش نیکی و احسان نماید، چرا که این عمل بخشی از اطاعت خدا است.»[2] در روایتی دیگر از آن حضرت آمده است که: «هر کس برای من خوش رفتاری به پدر و مادرش را تعهد نماید، من نیز متقابلًا فراوانی مال، زیادی عمر، و محبت و سربلندی او را در میان خانواده و بستگانش تضمین می کنم.»[3]
3 . داشتن فرزندان صالح
امام صادق علیه السلام فرمود: «بَرُّوا آبَاءَکمْ یبَرَّکمْ أَبْنَاؤُکمْ؛[4] به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان نیز به شما نیکی کنند.»..
4 . ثواب حج مقبول
پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: هیچ فرزند نیکوکاری نیست که به چهره پدر و مادر خود نگاهی مهربانانه و شفقت آمیز بیندازد، مگر اینکه خداوند متعال برای هر نظری، ثواب یک حج مقبول منظور می نماید. یاران پیامبر صلی الله علیه و آله گفتند: یا رسول الله! آیا اگر فردی هرروز صد مرتبه به چهره پدر یا مادرش نظاره کند باز هم این پاداش را دریافت خواهد کرد؟
فرمود: آری، اگر روزی صد بار این کار راانجام دهد، ثواب صد حجّ پذیرفته خواهد داشت. خداوند متعال قادر است که پاداش بیشتر و بهتری عنایت کند.[5]
5 . آمرزش گناهان
بخشودگی گناهان یکی دیگر از آثار محبت و خوشرفتاری با والدین است. پیشوای ششم فرمود: «روزی مردی به حضور پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمده و گفت: ای رسول خدا! زمانی من صاحب دختری شدم. او را پرورش دادم تا به حد بلوغ رسید، تا آن که روزی بر وی لباس نو پوشانده و آراستم و آن گاه بر سر چاهی آورده و در میان آن انداختم. او ناله می کرد و استمداد می طلبید، آخرین سخنی که از او به گوشم رسید، این بود که با آه و ناله می گفت: بابا!!
یا رسول الله! کفاره این گناه من چیست؟ پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: ای مرد! آیا مادرت زنده است؟ گفت: نه. پیامبر فرمود: آیا خاله ات زنده است؟ مرد گفت: بلی.
رسول خدا صلی الله علیه و آله به او سفارش کرد: ای مرد! برو و با خاله ات خوش رفتاری کن و به او نیکی نما زیرا که او به منزله مادر تو است و نیک رفتاری با او کفاره این گناه تو خواهد بود.
امام صادق علیه السلام در ادامه سخن خود افزود: در زمان جاهلیت پدران، دختران خود را می کشتند که مبادا اسیر شده و در میان قبیله های دیگر صاحب فرزندانی شوند.[6]
6 . عروج به قله کمال
حضرت موسی علیه السلام مردی را دید که در پیشگاه حضرت حق به مقام والایی نائل شده است. درجه بلند او در نظرش مهم جلوه کرد و به حال او غبطه خورد. به این جهت در پیشگاه خداوند متعال عرضه داشت: خدایا! به چه علت این بنده ات را به این مقامات عالی رسانده ای؟ خداوند فرمود: ای موسی! او نسبت به پدر و مادرش نیکوکار بود و در راه سخن چینی هیچ گاه قدم برنداشته است.[7]
7 . کامرانی در زندگی
یکی از مهم ترین عوامل توفیق و کامرانی در زندگی که موجب می شود انسان از ابعاد مختلف زندگی بهره کافی برده و آرامش خود را باز یابد، خدمت کردن به پدر و مادر است. رسول خاتم صلی الله علیه و آله با اشاره به این نکته فرمود: «خداوند چهار نعمت را در گرو چهار عمل قرار داده است: 1- بهره مندی از دانش را در احترام به استاد 2- تداوم ایمان را در تعظیم خداوند 3- کامرانی و لذت زندگی را در نیکی به پدر و مادر 4- نجات از آتش جهنم را در ترک آزار و اذیت مردم.»[8]
8 . اطاعت از پیامبر صلی الله علیه و آله
مردی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، از خدمت به پدر و مادر سؤال کرد. آن حضرت فرمود: «به مادرت نیکی کن، به مادرت نیکی کن، به مادرت نیکی کن. با پدرت خوشرفتاری کن، با پدرت خوشرفتاری کن، با پدرت خوشرفتاری کن.»[9] از آن جائی که اطاعت از رسول اکرم صلی الله علیه و آله که در راستای پیروی از اوامر خداوند متعال است خود ثوابی دیگر دارد و رستگاری و پیروزی را به دنبال می آورد و خداوند متعال فرمود: وَ مَنْ یطِعِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَقَدْ فازَ فَوْزاً عَظِیماً؛[10] «هر کس از خدا و رسولش اطاعت کند به رستگاری و پیروزی بزرگی دست یافته است.» به این جهت فرزندان صالحی که در معاشرت با والدین خود خوشرفتاری پیشه می کنند، از دستور رسول گرامی اسلام پیروی نموده و به درجات با شکوهی که خداوند متعال وعده داده است نائل می شوند.
پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار، ج 71، ص 46.
[2] همان، ص 85.
[3] مستدرک الوسائل، ج 15، ص 176.
[4] الکافى، ج 5، 554. بحارالأنوار، ج 71، ص 65.
[5] امالى طوسى، مجلس 11. کنز العمال، ج 16، ص 478.
[6] الکافى، کتاب الایمان و الکفر، باب البر بالوالدین، حدیث 18.
[7] روضة الواعظین، ج 2، ص 367.
[8] مواعظ العددیه، ص 208.
[9] مستدرک الوسائل، ج 15، ص 180.
[10] احزاب/ 71.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.