کندن در خیبر ۱۳۹۲/۸/۱ - ۱۳ بازدید

mazhabi08.jpg
۱.اصل کندن در قلعه خیبر توسط امام علی (ع) از قطعیات تاریخی است و هیچ تردیدی در مورد آن وجود ندارد . در روایات شیعه و سنی آمده است که آن حضرت درب قلعه را کند و پشت سر خود افکند. مرحوم صدوق در کتاب شریف امالى ومرحوم حکیم طوسى ودیگر بزرگان اهل حدیث وحکمت نقل کرده اند که امیرالمؤمنین على بن ابى طالب (ع) وقتى درب قلعه خیبر را کند فرمود:
«ما قلعت باب خیبر ورمیت به خلف ظهری اربعین ذراعاً بقوّة جسدیة ولاحرکة غذائیة لکنّی اُیّدت بقوّة ملکوتیّة ونفس بنور ربّها مضیئة .من این کار را با بازوانى که از کنار سفره غذا تغذیه نموده ونیرومند شده است نکردم، بلکه این کار را با قدرت الهى انجام دادم».(بحار الانوار، ج ۲۱، ص ۲۶)
بنابراین درب قلعه خیبر به گونه ای نبوده است که هر کسی بتواند ان را بکند, یعنی اگر کسی می خواسته این کار را بکند باید مانند آن حضرت از نیروی ولایتی برخوردار باشد و شخص دیگری در میان لشکریان نبوده که این توانایی را داشته باشد.
۲. معجزه و کرامت اختصاص به پیامبر ندارد و همه امامان معجزات و کراماتی داشته اند که در منابع تاریخی و روایی نقل شده است.
البته علمای ما خوارق عادات امامان (ع) را بیشتر با لفظ کرامت نام می برند،تا با معجزه نبوت خلط نشود ؛ ولی حقیقت این کرامات با معجزه تفاوتی ندارد ؛ و تفاوت آن دو فقط در این است که معجزه نبی برای اثبات نبوت خود است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.