کوچک شدن مغز ۱۳۹۷/۱۱/۳ - ۱۴۶ بازدید

سلام . با توجه به اینکه راونشناسان میگوید مغز انسان در پیری خیلی کوچک میشود و کارایی آن کمتر میشود چگونه میتوان به سخنان مراجع عظام تقلید اعتماد کرد؟؟؟

آتروفی به معنای کاهش اندازه و یا از دست رفتن بخشی از بافت در هر یک از اندام‌های بدن است. آتروفی مغزی می‌تواند در کل مغز رخ داده و یا فقط بخشی از مغز را درگیر نماید که در پی آن ممکن است حجمی از بافت مغز از بین رفته و در عملکرد سلول‌های عصبی اختلال ایجاد شود. علائم آتروفی مغزی به علت و محل مرگ سلول‌ها بستگی دارد.تعدادی ازعوامل خطرساز برای تحلیل مغزی عبارت‌اند از:
افزایش سن
آسیب‌دیدگی مغزی
داشتن سابقه خانوادگی بیماری آلزایمر، بیماری هانتینگتون و یا اختلالات عصبی مشابه
داشتن سابقه خانوادگی اختلالات خود ایمنی مانند ام‌اس
ضربه به سر
لذا مدعی مورد نظر باطل و مستند علمی ندارد .در تجربه خلاف آن نیز ثابت است. مطلبی را بصورت اجمال بیان میداریم و با مراجعه به کتب معرفی شده موضوع را بصورت مفصل پیگیری نمایید. مغز در حفره ای استخوانی ومحکم بنام جمجمه قرار دارد وزن آن در حدود ۱۲۵۰ گرم است مغز از تعداد زیادی واحدی کوچک به نام سلول عصبی تشکیل شده است . نیمکره‌های مغز به صورت دو نیمکره هستند که توسط جسم پینه‌ای (Corpus Callosum) به هم وصل شده‌اند. این ساختار در انسان بیش از هر جاندار دیگری تکامل یافته است. به صورتی که لایه بیرونی آن که کورتکس (Cortex) نامیده می‌شود، از میلیاردها سلول عصبی بدون میلین تشکیل یافته است و حجم زیاد آن منجر به چین خوردگی‌های بسیاری شده است. نیمکره‌های مغز عملکردهایی نظیر کنترل حرکات اختیاری و دریافت احساس‌های مختلف از سراسر بدن و دستگاههای حسی را دراختیار دارد. مغز از ۴ هفته بعد از آبستنی شروع به رشد می کند وپس از ۳ سال تکامل آن به حداکثر می رسد تغذیه مادر باردار و رژیم کافی برای کودک در دو سال اول زندگی نقش مهمی را در رشد طبیعی مغز دارد همچنین محرکهای مختلفی که کودک در طول سالهای رشد در معرض آنها قرار می گیرد برای تکامل طبیعی مغز نقش اساسی را دارد .مغز به سه قسمت اصلی تقسیم می شود : ۱-قسمت انحنائی : این قسمت مسئول کارکردهای مهمی نظیر تنفس ، ضربان قلب ، فشار خون و هوشیاری است ، هر نوع آسیب وارده به قسمت ممکن است باعث از بین رفتن هوشیاری و بروز مرگ گردد.۲- قسمت مرکزی : این قسمت احساسات ( خشم ، لذت ترس و اضطراب ) و دیگر نیازهای بدنی نظیر گرسنگی ، تشنگی وتمایلات جنسی را کنترل می کند .۳- قسمت فوقانی : این بخش مسئول تکلم ، زبان ، تفکر ، قضاوت ، تصمیم گیری ، یادآوری و رفتار اجتماعی انسان است .هر نوع تغییری که در ساختار یا کارکرد مغز ایجاد می شود ، می تواند باعث بیماری روانی گردد . تغییرات بیوشیمیائی در سطح سلولهای عصبی عامل اکثر اختلالات روانی شدید و سایکوزها است در اینگونه مواقع مغز در معاینه معمولی طبیعی است .ضایعات ساختمانی مغز به دلائل زیر نیز می تواند باعث اختلال روانی شود .عفونت ، ضربه ، نرسیدن خون ، خونریزی ، تومر ، مصرف طولانی الکل ، کمبود غذائی ، صرع درمان نشده و بیماریهای پیش رونده مغزی .
جهت مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر به منابع معرفی شده مراجعه نمایید
۱. روانشناسی فیزیولوژیک، دکترمحمد کریم خداپناهی
۲. فیزیولوژی اعصاب و غدد درون ریز، دکتر سید علی روحانی
۳. مبانی روانشناسی فیزیولوژیک، نیل آر کارلسون/ مهرداد پژهان
۴. روانشناسی فیزیولوژیک، دکتر جلیل باباپور خیرالدین
۵. زمینه روانشناسی ، هیلگارد/ براهنی
۶. زمینه روانشناسی ،سانتراک/ مهرداد فیروز بخت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.