گرفتن وام بشرط سپرده ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۱۲۵۳ بازدید

سلام ، من ۵۰ م پولمو می خوام چند ماه بگذارم بانک مهر اقتصاد تا ۵۰ م وام بگیرم سودش ۴ درصده تا یکسال هم قسطاشو میدم آیا از نظر حکمی اشکالی دارد؟ فوررررریییی

اگر مقلد مراجعی باشید که کارمزد را اشکال نمی کنند مانعی ندارد ولی پولی را که در بانک می گذارید بشرط گرفتن وام نگذارید بلکه به امید گرفتن وام باشد تا ربا نشود .

نظرات

میهمان
با عرض سلام و ادبخواهشمندم سوالی که مدتهاست با آن درگیرم و برایم تبدیل به یک دغدغه شده است را پاسخ دهید.بنده خانمی هستم کارمند ۴۴ ساله که ۵ سال است ازدواج نموده ام فرزندی ندارم و همسرم ۴۵ ساله از آذرماه ۹۵ در محلی مشغول به کار شده اند و سابقه بیمه شان تقریبا از ان موقع شروع شده است. سابقه خودم نیز ۱۲ سال بیمه است.نگران اینده ام و قصد پس اندازی دارم که بتواند اگر با خواست خداوند به سن پیری رسیدم و احتیاج به کمک پرستار داشتم محتاج کسی نگردم که بسیار بسیار از این امر رویگردان هستم و اکنون نیز همیشه سعی می کنم طوری زندگی نمایم که هیچگاه از کسی قرض نکنم و یا وامی دریافت ننمایم مگر اینکه اجبار جدی در کار باشد.سوال بنده در رابطه با اوراق مشارکت بانک ها است که سود ثابتی را برای ان در نظر می گیرند.در سایتهای مختلف مذهبی و حتی سایت مراجع محترم بسیار در این رابطه جستجو نموده ام . از دفتر مرجع خودم (رهبر عزیزم) و همچنین مراجع محترم دیگر نیز پیگیر شده ام. اینطور که جواب بدست اورده ام گفته می شود اگر به قصد ربا در بانک سپرده گذاری نکنید و در واقع اگر قصدتان گرفتن سود پولی نباشد که با عنوان قرض سپرده گذاشته اید اشکالی ندارد. هرچند که هیچگاه از گذاشتن پول در بانک قصد قرض دادن نداشته ام و هدفم این بوده که با این پول بانک در پروژه های ابادانی کشور سرمایه گذاری نماید و سودی که از ان حاصل می شود را حتی اگر به میزان کم (و البته بدون ریسک از دست دادن همان مبلغی که با سختی و پس از پرداخت خمس دخیره نموده ام ) را برای سپرده گدار در نظر می گیرد دریافت نمایم.ولی با این حال به دلیل اینکه از افرادی شنیده ام (حتی یکی از کارکنان بانک) که این ظاهر امر است و در حقیقت همان ربا می باشد لذا سرمایه اندکم را
بصورت قرض الحسنه در بانک قرار داده ام و با شرایطی که جهان امروز دارد هر روز متحمل ضرر بیشتری می گردم. از بانک های مختلف دولتی و خصوصی (رییس شعبه و یا معاون) پرس و جو نمودم و تقریبا به این جواب رسیدم که سود سپرده ها یا تماما و یا قسمتی، از سودی که بانک ها بابت وامها دریافت می کنند به سپرده گذاران پرداخت می گردد. وقتی در این مورد با دفتر مرجع تماس گرفتم به من گفته شد که بانکها به مشتریان وام نمی دهند بلکه در خرید و یا سرمایه گذاری با مشتری شریک شده و قسمتی از ان کالا و یا شرکت و یا .. را در طول زمان به بصورت اقساط و با قیمت بالاتر به شریک خود می فروشند و از این جهت سود دریافتی شان اشکالی ندارد.
برایم سوال است که ایا این یک توجیه با عرض پوزش:کلاه شرعی نیست که بر سر خود می گذاریم؟ از طرفی برایم مهم است که پولی که بدست می آورم حلال باشد و اگر از طریق سپرده گذاری (با سود ثابت) این امر امکانپذیر نیست مایل به بدست آوردن چنین پولی نیستم خدایی هست که مرا و امور مرا تدبیر می کند. از طرفی نمی خواهم بدون اطلاعات درست تصمیم گیری کنم و مثل خیلی از افراد که اشتباهات و کم کاریها و یا نادانستن های خود را به خدا نسبت می دهند و مسبب عدم رشد خود را تقدیر خداوند محسوب می کنند باشم.
حرف من این است اگر در جامعه امروز چنین پولی حلال نیست به هیچ قیمتی آن را نمی خواهم. بسیار سپاسگزار خواهم بود که این دغدغه ذهنی را برایم با توضیحات کامل و قابل فهم (عامیانه) برطرف نمایید. اجرکم عندالله
پرسمان
سلام علیکم، همانطور که به شما گفته شده بانک ها قانونا نباید قرض همراه سود بدهند بلکه آنچه با سود می دهند تحت عنوان مشارکت یا مضاربه و....است که اگر دقیقا به شرایط آن عمل کنند اشکال شرعی نخواهد داشت .لذا اگر اطمینان به عمل بانک در همه موارد دارید سود سپرده گذاری شما با قصد کسب درامد از طریق فعالیت اقتصادی بانکها اشکال ندارد و اما اگر یقین دارید که برخی از فعالیت های بانک ها برخلاف مقررات شرعی است بازهم می توانید سود سپرده را بگیرید وخمس آن را بلافاصله بپردازید تا تصرف در بقیه آن اشکال نداشته باشد .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.