گزارشی از ولادت امام علی ع در خانه خدا ۱۳۹۲/۰۶/۱۳ - ۹۵۳ بازدید

آیا روایتی داریم که از سه روز توقف مادر امام علی(ع) در کعبه و مشاهداتش در داخل کعبه و چگونگی ولادت امیرالمومنین سخن بگوید؟

در اینباره در کتب روایی و تاریخی مطلب چندانی نقل نشده است، آنچه مهم است این است که به طور متواتر و متقن و مستند ثابت شده است که آن حضرت در کعبه به دنیا آمده است. با این حال برخی روایات از احوالات این سه روز مطالبی را نقل کرده اند که در ذیل اشاره خواهدشد:
یزید بن قعنب گوید: من و عباس بن عبدالمطلب و گروهی از خاندان عبدالعزی در برابر خانه خدا نشسته بودیم که ناگهان دیدیم فاطمه بنت اسد، مادر امیرمؤمنان ـ علیه السلام ـ که به آن حضرت حامله بود و نُه ماه از مدت حملش می گذشت با حالتی خاص که حاکی از درد زایمان بود وارد شد و به درگاه خداوند عرض کرد: پروردگارا! من به تو و پیامبران و کتاب هایی که از جانب تو فرستاده شده اند ایمان دارم و سخن جدم ابراهیم خلیل را تصدیق و باور دارم که او این خانة والا را بنا کرده و به حق این فرزندی که در شکم دارم سوگند می دهم که وضع حمل مرا آسان کنی .
یزید بن قعنب گفته: در این هنگام دیدم دیوار پشت کعبه شکافت و فاطمه وارد کعبه شد و از چشمان ما ناپدید گشت و دیوار به هم چسبید. برخاستیم که قفل در خانة کعبه را باز کنیم، قفل باز نشد، دانستیم که این رویداد به فرمان خدا رخ داده است. پس از چهار روز که گذشت فاطمه از خانة کعبه بیرون آمد و نوزادش امیرمؤمنان ـ علیه السلام ـ را روی دست داشت و گفت: من بر زنان گذشتة تاریخ برتری یافته ام زیرا آسیه دختر مزاحم، خدا را به صورت پنهانی در جایی عبادت می کرد که عبادت خدا در آنجا جز از روی ناچاری سزاوار نبود، و مریم دختر عمران آن شاخة خشکیدة خرما را با دستش تکان داد تا آنکه خرمایی تازه از آن فرو ریخت و خورد. ولی من وارد خانة خدا شدم و از میوه ها و نعمتهای بهشتی خوردم و وقتی خواستم خارج شوم هاتفی به من گفت: فاطمه! او را علی نام بگذار، چرا که او بلند مرتبه است و خداوند علی اعلی می گوید نام او را از نام خودم مشتق ساختم و او را به آداب و اخلاق خودم تربیت کردم و از علوم پیچیدة خود آگاهش نمودم او کسی است که بت ها را در خانة من می شکند و بر بام خانه ام اذان می گوید و مرا به مجد و بزرگواری یاد می کند. خوشا به حال کسی که او را دوست بدارد و از او فرمان برد و وای بر کسی که او را دشمن بدارد و فرمانش نبرد.( محمد بن فتّال نیشابوری، روضة الواعظین، قم، نشر رضی، 1386ق، ج1، ص76. ابی محمد الحسن بن محمد دیلمی، بیروت، مؤسسة اعلمی، ص211. علی بن عیسی اربلی، کشف الغمه ج1، ص59. شیخ طوسی، امالی، 1313، ص80. شیخ صدوق، علل الشرایع، ص56.)
نیز نقل شده:   فاطمه بنت اسد در آن سه روزی که در درون کعبه ماند از میوه ها و غذای بهشتی برایش آوردند.( اعلام الوری، ص 3 و ارشاد مفید، ص 3.)
وقتی فاطمه بنت اسد در درون کعبه قرار گرفت پنج بانو نزد او آمدند در حالی که لباس همچون حریر سفید بر تن داشتند و عطری خوش تر از مشک ناب از آنان شنیده می شد. اینان حوا و ساره و آسیه و مادر موسی بن عمران و مریم مادر عیسی علیه السلام بودند .
اینان از طرف خداوند برای کمک در ولادت علی علیه السلام فرستاده شدند چرا که نباید زنان ناپاک مکه در ولادت چنین مولودی حضور داشته باشند، آنان رو به فاطمه کردند و گفتند :
« السلام علیک ولیة الله
سلام بر تو ای بانویی که از اولیای خدا هستی »
فاطمه جواب سلام آنان را داد. زنان بهشتی برابر او نشستند در حالی که هر یک ظرف عطری از نقره در دست داشتند.( بحارالانوار، ج 35، ص 13.)
علی علیه السلام بر روی سنگ سرخی که در گوشه راست کعبه است بدنیا آمد و همین که قدم بر زمین گذاشت به سجده افتاد و در همان حال دستهای خود را به سوی آسمان بلند کرد و چنین گفت :
اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا و رسول الله. و ان علیا و صی محمد رسول الله. بحمد یختم الله النبوة و بی یتم الوصیة و انا امیرالمومنین
شهادت می دهم که خدایی جز الله نیست و محمد پیامبر خداست و علی وصی محمد رسول الله است. با محمد نبوت ختم می شود و با من وصایت کامل می شود و من امیرالمؤمنین هستم
سپس فرمود :
جاء الحق و زهق الباطل
حق آمد و باطل رفت.»( امالی شیخ طوسی، ص 80 و جنات الخلود، ص 3.)
در هنگام ولادت امیرالمومنین علی علیه السلام ، نور حضرت از کعبه تا سینه آسمان را شکافت و بتهایی که بر روی کعبه نصب شده بود به صورت افتادند .
شیطان فریاد بر آورد و گفت: وای بر بتها و عبادت کنندگانشان از این فرزند!( علی علیه السلام ولید الکعبه، ص 41.)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام همانطور که گفتید علی ع بعد از تولدش به سخن گفتن افتاد و خدا را پرستش کرد در حالی که پیامبر ص اینگونه نبود پس چگونه می توان گفت علی ع بر پیامبر ص برتری نداشت و گفته می شود پیامبرص چهل سالگی به پیامبری رسید ولی عیسی ع از ابتدایی تولدش پیامبر بود چگونه ممکن است پس چرا پیامبر ص از ابتدایی تولدش پیامبر نبود با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، صرف سخن گفتن دلیل بر کرامت هست اما دلیل بر برتری نیست. به علاوه کرامت نیز به تنهایی دلیل پیامبری نیست و نیاز به فرمان بعثت از سوی خداوند دارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.