گشایش بخت ۱۳۹۰/۰۴/۳۰ - ۲۳۷۰ بازدید

پرسشگر محترم؛ ارتباط با جوانی که در اندیشۀ رفتارهای متعالی است و در این راه، دستهای دل و ذهنش رو به آسمان است، باعث افتخار ماست.

پرسشگر محترم؛ ارتباط با جوانی که در اندیشۀ رفتارهای متعالی است و در این راه، دستهای دل و ذهنش رو به آسمان است، باعث افتخار ماست.
همانگونه که می دانید، دغدغه ازدواج در سنین جوانی، برای دختران و پسران جوان امری طبیعی است؛ ازدواج یکی از مسائل اساسی زندگی است که در دوره جوانی اتفاق می افتد. بسیاری از جوانان همسن و سال شما از این که ممکن است سن آنها بالا برود و ازدواج آنها به تاخیر بیفتد، احساس نگرانی می‌کنند. ولی جای هیچ نگرانی نیست؛ چرا که امروزه سن ازدواج در جامعه ما بالا رفته است. الآن مثل قدیم نیست که مثلا دختری که مثلاً به سن ۲۵ سالگی رسیده دیگر امیدی به ازدواج و یافتن همسر نداشته باشد. هر چند تاخیر در ازدواج امر پسندیده‌ای نیست و کسی که شرایط ازدواج را داراست باید هرچه زودتر اقدام کند. ولی در هر صورت جای نگرانی نیست. تأخیر در سن ازدواج دلایل متعددی دارد که به برخی از آنها در اینجا اشاره می کنیم:
۱. وضعیت اجتماعى- فرهنگى و اقتصادى جامعه باعث شده است سن ازدواج دختران و پسران بالا برود بعضى توقعات و انتظارات خانواده ها و دامن زدن به فرهنگ تشریفات و نظیر آن، مشکل بیکارى پسران و عدم توانایى آنها براى تأمین نیازمندی هاى زندگى مستقل، عواملى است که باعث این مشکل شده بنابراین در چنین فضایى زمینه ازدواج دختران نیز فراهم نمى شود در نتیجه دختران گمان مى کنند اشکال و ایراد در وجود آنهاست. پس یکى از عوامل پدید آمدن این مشکل عاملى است که در اختیار شما نیست و لذا نباید نگران باشید.
۲. گاهى انتظارات بالا و بیش از اندازه خانواده ها یا خود دختران یا پسران به این مشکل دامن مى زند. در این صورت این موضوع باید مورد بررسى قرار گیرد و در صورت واقعیت داشتن آن، با تدابیر لازم و مناسب این توقعات و انتظارات تعدیل شود تا بدین وسیله یکى از موانع خواستگارى و ازدواج برطرف شود.
۳. گاهى ویژگی هاى شخصیتى و اخلاقى خانواده ها ممکن است مانع و سد راهى براى خواستگاران باشد که این امر نیز باید مورد توجه خانواده ها قرار گفته و در صورت لزوم تغییرات لازم را در نحوه برخورد و صفات اخلاقى و آداب اجتماعى خود ایجاد نمایند و زمینه ازدواج دختران و پسران خود را فراهم نمایند.
۴. گاهى نیز ویژگیهاى ظاهرى و جسمانى یا صفات اخلاقى و شخصیتى خود دختران و پسران است که باعث مى شود دیرتر ازدواج کنند و مورد قبول افراد کمتری قرار گیرند که بسیاری از آنها قابل تغییر است.
در مجموع در یک جمع بندى معلوم مى شود که بعضى عوامل این مشکل در دست شما یا خانواده تان نیست. در این صورت نباید نگران باشید و ذهن خود را مشغول نمایید به گونه اى که زندگى روزمره، درس و تحصیلات علمى و دیگر امورتان مختل شود. همان طور که می دانید انسان نمى تواند تمام شرائط و امکانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید؛ ولى مى تواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد. در صورت اول، همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهد بود در حالی که در صورت دوم، با ابتکار و خلاقیت و بهره مند شدن از دیگر توانمندیها، می تواند به نحو مطلوبی زندگى اش را مدیریت نماید و از آن لذت ببرد. البته عواملی که در دست خود شماست و ممکن است مانعی برای ازدواج شما باشد (مثل انتظارات بیجا یا ویژگی های اخلاقی ناپسند)، باید شناسایی و برطرف شوند.
دوست گرامی، دعا براى فراهم شدن زمینه ازدواج با همسری شایسته از کارهای مستحب و مورد ترغیب خداوند است چرا که قبل از اقدامات شخصى و تصمیم گرفتن بر اساس فهم و شناخت فردى به خداوند روى آورده و از او خیرخواهى نموده اید و از اوهدایت جسته اید لذا در روایات متعدد حضرات ائمه (علیهم السلام) ما را به دعا کردن و نماز خواندن براى دست یافتن به یک ازدواج موفق توصیه و سفارش نموده اند. کافى است با حسن اعتماد و قلب پاک رو به درگاه الهى آورید و دعا کنید. در ادامه، برخی از دعاهای موجود در متون دینی در زمینۀ ازدواج را تقدیم نگاهتان می کنیم:
۱. از حضرت آیت الله بهجت (ره) نقل شده است برای برطرف شدن این مشکل ؛ نماز جعفر طیار بخوانید و پس از آن دعایی که در کتاب زاد المعاد مجلسی آمده بخوانید ( این دعا در کتاب شریف مفاتیح الجنان در ضمن نماز جعفر طیار ذکر شده است ) و در پی آن به سجده روید و تلاش کنید که حتما گریه کنید، گرچه به مقدار کم، همینکه چشمتان را اشک گرفت حاجتتان را از خدا بخواهید.
۲. از امیرالمؤمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.
۳. دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز، بعد از هر نماز، در سجده یا هر وقت دیگر:
الف. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک ؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا ۱۱۴ مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.
ب. «ربِّ انّی لِما أنزلتَ الیّ مِن خیرٍ فقیرٌ؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم». (قصص، آیه ۲۴) قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.
۴. برخی به حسب تجربه خواندن و مداومت بر تلاوت آیه ۲۱ سوره روم را برای این منظور کارساز و مفید می دانند و آن آیه چنین است: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّه وَ رَحْمَه إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (۲۱) و از نشانه هاى خداوند این است که همسرانى از جنس خود شما براى شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هایى است براى گروهى که تفکر مى کنند.
۵. دعای «معراج» و «نادعلی» برای گشایش همه گرفتاری ها مفید است.
۶. امام صادق (علیهم السلام) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أنی اُرید أن أتزوّج، اللهم فاقدر لی مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.
۷. دعاى زیر در اواخر جلد ۱۰۳ بحارالانوار کتاب النکاح باب «الدعاء عند التزویج» از امیرالمومنین (علیهم السلام) نقل گردیده است این حدیث ضمن آنکه درخواست از خداست خود بیانگر عالى ترین معیارها در گزینش همسر نیز هست : هر که قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: « اللهم ارزقنى زوجه صالحه ولودا ودودا غیورا قنوعا ان احسنت شکرت و ان اسئت غفرت و ان ذکرت الله تعالى اعانت و ان نسیت ذکرت و ان خرجت من عندها حفظت و ان دخلت علیها سرت و ان امرتها اطاعتنى و ان اقسمت علیها ابرت قسمى و ان غضبت علیها ارضتنى یا ذالجلال والاکرام هب لى ذلک فانما اسالک ولا اجد الا ما قسمت لى»
مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى داند. در قرآن کریم آمده است: «چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید حال آن که خیر شما در آن است و یا چیزى را دوست داشته باشید حال آنکه شر شما در آن است و خدا مى داند و شما نمى دانید».( بقره/۲۱۶)
پرسشگر گرامی، از اعتمادی که به ما دارید و خصوصی ترین مسائل زندگی خود را با ما درمیان می گذارید، متشکریم.
بی صبرانه منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
نویسنده: عباسعلی هراتیان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من مى خواهم ازدواج کنم ولى ولى نمىدونم چرا درست نمی شه ۴۰سا ل دارم
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه شما به سن و جنسیت خویش و نیز به اقداماتی که تاکنون برای ازدواج و مشکلات و موانعی که بر سر ازدواج تان قرار دارد اشاره نکرده اید، اما اگر توقعات خویش را مقداری تعدیل کنید و از همه توان و ظرفیت خویش و اطرافیان استفاده کنید، ازدواج شما دور از انتظار نیست. ازدواج از جمله اموری است که بخش عمده کار به تلاش و کوشش خود افراد بستگی دارد؛ البته دعا وتوسل نیز در کنار تلاش شبانه روزی در جای خود برای تسریع در ازدواج مؤثر می باشد.
میهمان
من مى خواهم ازدواج کنم ولى ولى نمىدونم چرا درست نمی شه ۴۰سا ل دارم
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه شما به سن و جنسیت خویش و نیز به اقداماتی که تاکنون برای ازدواج و مشکلات و موانعی که بر سر ازدواج تان قرار دارد اشاره نکرده اید، اما اگر توقعات خویش را مقداری تعدیل کنید و از همه توان و ظرفیت خویش و اطرافیان استفاده کنید، ازدواج شما دور از انتظار نیست. ازدواج از جمله اموری است که بخش عمده کار به تلاش و کوشش خود افراد بستگی دارد؛ البته دعا وتوسل نیز در کنار تلاش شبانه روزی در جای خود برای تسریع در ازدواج مؤثر می باشد.
میهمان
از کجا بدونم بختم باز هس یا ن اخ تن ب ازدواج نمیدم بد همه شاکی هس از من لطفا جواب رو ایمیل بزنید واسم
پرسمان
سلام علیکم، خواهر گرامی، سلام؛ انسان در مورد جور نشدن شرایط ازدواج، باید ابتدا به عوامل طبیعی و رفتاری فکر کند و آنها را بررسی کند ولی اگر ببیند که علتی وجود ندارد و همه شرایط خوب است ولی ازدواجش مهیا نمی شود آنوقت می تواند به عنوان آخرین گزینه به سحر و جادو فکر کند. ولی در مورد شما خودتان می گویید که تن به ازدواج نمی دهید باید دید که چه علتی برای این کار دارید.
میهمان
من خیلی دوستدارم ازدواج خیلی خواستگار دارم اما هرکدومش میان نمیشه میرن دیگه خبری ازشون نمیشه
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر محترم!
از این که ما را امین خود دانستید کمال تشکر وقدردانی را داریم.
انصراف خواستگار همیشه به معنای وجود مشکل در دختر و یا خانواده وی نیست، بلکه ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. گذشته از آن خواستگاری، یعنی همین که می آیند و می روند و در خیلی از اوقات هر گروهی به علل مختلفی پسند نمی کنند. امروزه بسیاری از خواستگاری ها - برعکس گذشته ها - جدی نیست، زیرا یا پسرها و خانواده هایشان به علل مختلف از ازدواج می ترسند (که اکنون در مقام بیان آن ها نیستیم)، یا وسواس پیدا کرده و نمی توانند به سادگی قانع شوند یا... . لذا چون خواستگاری ها با عزم جدی نیست، کار سست هم زود رها می شود و پیگیری نمی شود. پس به دنبال پیدا کردن ریشه قضیه در جای دیگر باشید.
ضمن اینکه در فرآیند خواستگارى، همان طور که خانواده دختر از ویژگى هاى خانوادگى، اخلاقى و... پسر تحقیق مى کنند تا با شناخت کامل و دقیقى کار انجام گیرد، خانواده پسر نیز در مراحل خواستگارى و پس از آن از خانواده دختر و خصوصیات اخلاقى و رفتارى دختر تحقیق و تفحص مى کنند و این امرى لازم و ضرورى است و چه بسا خانواده پسر پس از خواستگارى، در تحقیقات شان به نقطه ضعف هایى در وجود شما یا خانواده محترمتان رسیده اند و متناسب با وضعیت خانوادگى خود نیافته اند و در نتیجه، امر را پیگیرى نکرده اند. بنابراین تلاش کنید این نکات و موانع را شناسایی کرده و در صدد رفع آنها برآیید.
موفق باشید.
میهمان
سلاممن ۲۹سالمه خواستگار زیاد داشتم وبخصوص زمانی سوره طه را چند روز میخونم خواستگارای زیادی میاند ولی ب هر دلیلی وصلت جور نمیشه یا اونا دیگه نمیاند یا خانواده من رد میکنند.ولی این اوخر ی خواستگارمذهبی وخوبی داشتم ک هم خودش و هم خانواده اش رو دوست داشتم و توی تمام این خواستگازایی ک این چند سال برای من اومده بود این خیلی ب دلم نشسته بود اونا هم من و خانواده ام رو هم پسندیده بودن ولی خانواده من مخالفت کردن و بدون اینکه برای خواسته و نظر من ارزش قائل بشن جواب منفی بهشون دادند.حالا میخواستم ببینم دعا ختم یا نمازی وجود داره ک این خواستگار دوباره برگرده؟
پرسمان
سلام علیکم، با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر
ابتدا بدانید که فقط شما نیستید که با چنین مسأله ای در ازدواج خود مواجهید. بسیاری از هم سن و سالان شما نیز وجود داشته اند که با شرایط مشابه مواجه بوده اند ولی توانستند با درایت، چنین مسأله ای را به درستی حل نمایند. انصراف خواستگار نیز همیشه به معنای وجود مشکل در دختر و یا خانواده وی نیست، بلکه ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. گذشته از آن خواستگاری، یعنی همین که می آیند و می روند و در خیلی از اوقات هر گروهی به علل مختلفی پسند نمی کنند.
اما در مورد مخالفت والدینتان با خواستگارتان اولا باید ببینید دلایل ایشان قابل پذیرش است یا خیر؟ اگر این دلایل را می پذیرید نیاز به اقدام نیست ولی اگر نمی پذیرید می توانید از طریق واسطه ای مجددا ایشان را به خواستگاری دعوت نمایید و رضایت خانواده تان را نیز کسب کنید. در خصوص دعا نیز دعاهای عمومی ازدواج مأثور است ولی در مورد خاص که فرد دوباره خواستگاری نماید دعایی نیافتیم.
موفق باشید.
میهمان
من یه مدت هست هروقت برای ازدواجم دعا کردم یه خواستگار مشترک برام اومده اصلا دوس ندارم با او ازدواج کنم خدا میدونه هنوز دوساعت از دعا و نمازم نگذشته که میگن فلانی دوباره یه نفر رو فرستاده واسه خواستگاری به نظر شما حکمتی داره ؟؟ من همش بهش جواب رد میدم نمیدونم چرا خسته نمیشه.لطفا راهنمایی کنین من نمیخوام زنش بشم اما مامانم حالا راضی شده به این ازدواج همش میگه دیگه میخوای زن کی بشی

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.