گفتگو با آقای حاج حیدری کارگردان مستند فرقه های سری ۱۳۹۲/۵/۷ - ۳۰ بازدید

اسماعیل حاج حیدری مستندسازی است که این روزها کاری از او درباره فرقه های سری از شبکه مستند در حال پخش است. این مجموعه با همکاری موسسه بهداشت معنوی تولید شده و گامی است برای رویارویی علمی با پدیدۀ فرقه های معنوی و شبه جنبش های نوظهور عرفانی. در این گفتگو حاج حیدری از انگیزه ها و مشکلاتش در ساخت این مجموعه و برنامه های آینده اش می گوید.
heidari.jpgاسماعیل حاج حیدری مستندسازی است که این روزها کاری از او درباره فرقه های سری از شبکه مستند در حال پخش است. این مجموعه با همکاری موسسه بهداشت معنوی تولید شده و گامی است برای رویارویی علمی با پدیدۀ فرقه های معنوی و شبه جنبش های نوظهور عرفانی. در این گفتگو حاج حیدری از انگیزه ها و مشکلاتش در ساخت این مجموعه و برنامه های آینده اش می گوید.

چه عاملی باعث ایجاد انگیزه برای ساخت چنین مستندی شد؟

مسمومیت فضای داخلی کشور در مورد تئوری های توطئه و افراط و تفریط های کارشناسانی که در این زمینه ها فعالیت دارند باعث شده که بنده به ساخت چنین مستندی که ارائه یک کار علمی به دور از احساسات باشد دست بزنم. بنده با توجه به اینکه مستند شیطان پرستی را نیز کار کرده بودم متوجه این خلا در جامعه بودم و هدفم همانطوری که بارها ذکر کرده ام آسیب شناسی فرقه ها به صورت علمی وتئوریک بوده است.

ساخت این مستند چه مدت طول کشید و در طول این زمان با چه مشکلاتی روبر بوده اید؟

از زمانی که این فکر در ذهن بنده جرقه خورد و شروع به تحقیقات نمودم حدود ۴سال می گذرد که بعد از ۱سال از شروع تحقیقات ایده به صدا و سیما ارائه شد.

یکی از مشکلات اصلی بنده مشکلات مالی بوده است.اما مشکلات دیگری مانند مشکلات تامین محتوا که چون قبلا به طور تخصصی روی موضوع کار نشده بود کار ما را دچار زحمت می کرد.و یا مشکلات دسترسی به کارشناسان که از مجموع ۲۴۰کارشناسی که با آنها برای مصاحبه مذاکره شد برنامه با ۲۷ کارشناس بسته شد و مشکل عمده ی دیگر کمبود تصاویر آرشیوی بود.

آیا قصد ادامه کار در این زمینه را دارید؟در صورت مثبت بودن پاسختان چه موضوعاتی برای شما اولویت دارد؟

بله، بنده به طور جدی در پی ساخت سری دوم این مستند می باشم.که روی موضوعاتی مثل فراماسونری نه فقط در مورد نمادهایش که در جامعه ی رسانه ای ما روی این نمادها کار شده بلکه هدفم تمرکز بر روی افکار و عقاید این جریان می باشد.و هم چنین تمرکز بر موضوع فرقه های عرفانی نوظهور و دغدغه ام در این زمینه بیشتر تاکید بر مذهب به جای موضوع سیاست میباشد.

به نظر شما این مستند در مقایسه با نمونه های دیگر در زمینه صهیونیسم و فراماسونری و...چه برتری هایی دارد؟

سعی شده در این مستند از نظر تیم تحقیق و پژوهش حرفه ای و کارشناسان داخلی و خارجی که قبلا در این زمینه کار کرده اند استفاده شود،و هم چنین در تامین تصاویر آرشیوی از منابع خارج از کشور بهره برداری شده است.

از نظر ساختار برنامه: تصویر برداری حرفه ای، صدا گذار برنامه خانم سپیده قناتی صداگذار پروژه های سینمایی و سریال کیف انگلیسی می باشد. همچنین نریتور برنامه آقای داوود نماینده است. آهنگساز برنامه آقای مسعود سخاوت دوست آهنگساز فیلم های سینمایی مختلفی همچون فیلم بدرود بغداد (نماینده ایران برای حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار) است.که باعث برتری این برنامه در مقایسه با نمونه های دیگردر این زمینه شده.

نحوه زمان پخش این مستند چگونه خواهد بود؟
در ایام ماه مبارک رمضان از بیست و دوم تیر ماه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۸ (تکرار ۲۳:۰۰ بامداد، ۷ صبح) از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد. که بعد از پخش در شبکه مستند در یکی از شبکه های ملی پخش خواهد شد

آدر سایت برنامه فرقه های سری : www.antisatanism.ir

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.