گناه استمنا-آثار استمنا-عوارض استمنا-درمان استمنا ۱۳۸۷/۰۹/۰۴ - ۱۱۵۶۲۳ بازدید

می دانیم که گناه هر چند با توبه بخشیده هم شود، اثر وضعی خود را خواهد داشت. مثلا شخصی که خدای نکرده با والدین خود بدرفتاری کند، به عاقبت مرگ در جوانی دچار خواهد شد. سوال من در مورد اثر وضعی گناه نابخشودنی استمناء است. با این که امام صادق(ع) می فرمایند اگر بدانم فلان شخص اهل این عمل است، با او هم سفره نخواهم شد، عوارض دنیوی و اخروی این گناه چیست؟ آثار وضعی آن چیست؟

همانطور که خود نیز می دانید «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب هاى جدى قرار مى دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.
استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی و اخلاقی، حرام و از گناهان بزرگ محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خودارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
گناه خودارضایی:
به طور قطع خودارضایی یکی از گناهان است و هر گناهی متناسب با آن مجازات اخروی خود را دارد. و اما در زمینه کبیره بودن گفتنی است: برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیز تأکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تأکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق(ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خودارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خودارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خودارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خودارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.
حرمت خودارضایی در آیات و روایات:
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوزکاران است «الذین هم لفروجهم حافظون الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه 7 سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
1. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى کند و از چشم خدا مى افتد. (میزان الحکمة، ح 18749)
2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. (همان، ح 18748)
3. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى کند، ملعون است. (همان، ح 18751)
4. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. (همان، ح 18750)
5. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. (همان، ح 18749)
علاوه این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: لا تعبد و الشیطان ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند و هر چه در قرآن صریحا نیامده در کلام ایشان مطرح شده است.
عملی که از نظر پزشکی و علوم روز هم مردود و مذموم است و مشکلات فراوانی را به دنبال می آورد و در روایات هم مورد نهی قرار گرفته و پیامبر (ص) فاعل آن را ملعون نامیده تردیدی درقبح این عمل وجود ندارد. (بحارالانوار، ج 104، ص 30، روایت 1 و 2)
عواملی مانند دست ورزی با آلت تناسلی، پوشیدن لباس های تنگ، نگاه کردن به مناظر شهوت آلود مانند نگاه کردن به فیلم های مبتذل، نگاه به نامحرم، قرار گرفتن در تنهایی، وارونه خوابیدن، گوش دادن به موسیقی های شوت برانگیز، خوردن بعضی از غذاهای شهوت زا و... می تواند باعث بروز این بیماری خانمانسوز شود.

روش ترک این عادت زشت:


همانگونه که عالمان اخلاقی مطرح نموده اند، هر روش درمانی در اخلاق و خود سازی، مبتنی بر طی کردن سه مرحله علم، حال و عمل است، ولی چون مرحله حالت (پشیمانی و ندامت) به صورت انفعال در انسان پدید می آید و در حقیقت بازتاب آگاهی است، این مرحله به صورت یک روش مستقل مطرح نمی شود؛ بنابراین برای خارج شدن از این مشکل، دو روش درمانی شناختی و رفتاری پیشنهاد می شود. وظیفه ما دادن آگاهی و شناخت است و کاری که خود شما باید انجام دهید التزام عملی به دستورالعمل ها و به کار گیری دقیق روش های رفتاری ای است که در ذیل پاسخ ارائه می شود.

نیاز به آگاهی:


خود ارضایی یک انحراف عملی است و باید با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعایت دقیق دستورالعمل محقق نمی شود, ولی چون هر عملی نیاز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراین راه کنترل و درمان این بیماری و عادت زشت نیز بدون کسب آگاهی میسر نیست . آگاهی, ازطریق مطالعه در آثار و اطلاعاتی که در این زمینه وجود دارد، بدست می آید. زمینه های مطالعه عبارتند از:
1- اینکه این عمل به لحاظ شرعی حرام و از نظر اخلاقی گناه محسوب می شود و هر گناهی نور ایمان را تضعیف می کند و باعث تاریکی و آلودگی روح انسان می شود. نوری که انسان بدان نیاز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در قیامت دچار عذاب و حسرت خواهد شد.
2- مطالعه در پی آمد ها و عواقب سوء آن.
3- آشنایی با روش پیشگیری و درمان.
کسب آگاهی در موارد یاد شده باعث بیداری انسان می شود و زمینه توبه, پشیمانی و کنترل آن را در او فراهم می آورد.

گناه خود ارضایی:


در این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب هاى جدى قرار مى دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند. از اینکه متوجه زشتی این عمل شده اید خدای را شاکریم و در پاسخ گویی به سوال شما مطالبی را پیرامون معرفی ، حرمت و روش درمان آن بیان می نماییم، امید است با کمک الهی و استمداد از معصومین(ع) و اطلاعاتی که در این زمینه برایتان ارسال می شود، در حفظ نفس و کنترل شهوت موفق باشید.
استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاع آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم

کبیره بودن:


به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد

آسیب شناسی خود ارضایی:


آسیب هاى ناشى از خودارضایى به گونه هاى مختلفى تقسیم پذیر است که به اختصار به برخى از آنها اشاره مى شود:

یک. آسیب هاى جسمانى


یکى از روش هاى شناخت پیشرفت بیمارى ها در پزشکى، مرحله بندى علایم بیمارى است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایى، سه مرحله بیان شده است:
1. مرحله مشکل ساز .
در افرادى که مدتى است گرفتار خودارضایى شده اند، زودرس ترین عوارض ناشى از خودارضایى عبارت است از:
الف. خستگى و کوفتگى.
ب. عدم تمرکز حواس.
ج. ضعف حافظه.
د. استرس و اضطراب.
2. مرحله گرفتارى شدید.
بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلاى وى یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدترى ظاهر شده است:
الف. خستگى و کوفتگى.
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقى.
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجى.
د. کمردرد.
ه. نازک شدن موها .
و. ناتوانى جنسى زودرس در جوانى .
ز. بى خوابى یا بدخوابى و مشکلات مشابه .
3. مرحله گرفتارى بسیار شدید یا حالت اعتیاد .
الف. خستگى و کوفتگى .
ب. ریزش شدید موها .
ج. تارشدن دید چشم ها .
د. وز وز گوش .
ه. انزال زودرس و غیرارادى یا خروج منى به صورت قطره قطره .
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلى .
ز. دردهاى قولنجى در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه .

دو. آسیب هاى روحى و روانى


ضعف حافظه و حواس پرتى، اضطراب، منزوى شدن و گوشه گیرى، افسردگى، بى نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى، بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاى روانى و روحى خودارضایى است. شرح پاره اى از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.

سه. آسیب هاى اجتماعى


ناسازگارى خانوادگى، بى میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک .
جهت آگاهى بیشتر نگا:
- قائمى، على، خانواده و مسائل جنسى کودکان، تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهورى اسلامى ایران، چاپ دهم، 1376.

چهار. آسیب هاى معنوى و اخروى


هیچ یک از آسیب هاى پیش گفته، به اهمیت آسیب هاى معنوى نیست؛ زیرا آسیب هاى معنوى، جان و دل و به عبارت دیگر کنه حقیقت وجود آدمى را تباه مى سازد. خودارضایى از نظر دین یک گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل مى نهد: «کَلاَّ بَلْ رانَ عَلى قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ؛ چنین مباد! بلکه اعمال (ناشایست) دل هاى آنان را زنگار زده است».(مطففین (83)، آیه 24)
زنگ یا زنگار در اشیاى مادى، همان چیزى است که روى فلزات و اشیاى قیمتى مى نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگى آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.
علامه طباطبایى در تفسیر المیزان طباطبایى (سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، ترجمه سید محمد باقر موسوى همدانى، (تلخیص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامى، بى چا، بى تا)، ج 20، ص 385)مى فرماید: از آیه شریفه سه نکته استفاده مى شود:
1. اعمال زشت، نقش و صورتى به نفس و روح انسان مى دهند؛
2. این نقش و صورت خاص، مانع آن است که نفس آدمى حق و حقیقت را درک کند؛
3. نفس آدمى به حسب طبع اولیه اش صفا و جلایى دارد که با داشتن آن، حق را آن طور که هست درک مى کند.
همچنین آسیب هاى معنوى جهان گذران را در مى نوردد و اگر اصلاح نگردد، حیات جاودان آدمى را در معرض تباهى و شوربختى قرار مى دهد. از این رو نصوص دینى نسبت به آن هشدارهاى لازم را داده اند. پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله وسلم در این باره مى فرماید: «ناکح الکف ملعون؛ ملعون است کسى که خودارضایى کند».(رى شهرى، محمد، میزان الحکمة، ج 12، ص 5654)
امام صادق علیه السلام نیز مى فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمى گوید و پاکشان نمى خواند و عذابى دردناک دارند، از آن سه اند، خودارضایى کننده و کسى که لواط دهد».(همان، ح 19049)
در روایات دیگرى امام صادق علیه السلام خودارضایى را گناه عظیم و مورد نهى الهى معرفى فرموده است.( همان، ح 19050)

چند راهکار کلی:


برای کنترل غریزة جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند. آن چه مربوط به خود فری می‌شود و سؤال شما از این زاویه است عبارتند از:
1- برنامه‌ریزی برای کار مداوم
جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند. این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده قرار نگیرد و به صورت مطلوب از آن استفاده نشود، با توجه به شرایط سنی آن‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد. اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت کنند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی در آنان پیشگیری می‌شود. کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود. اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و استعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند. کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از آن که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
2- تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دورة جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامة خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آمادة خواب هستید. لازمة این کا این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشد.
طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد. یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمة اول شب بیش از نیمة دوم آن به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از آن به نحوی مفید استفاده شود. و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید. بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار است، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
3- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفادة نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزة جنسی جوان مؤثر است شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا آن‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیة مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، گفتن این مسایل مهم و ضروری است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن عوامل تحریک کننده، جداً پرهیز نمایید.
4- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، استفادة نادرست آن‌ها از اوقات فراغت است. اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند. آن‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
5- پیشگیری از روابط ناسالم
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی قرار می‌گیرند. نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها است. در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این گفتگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی است که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود. برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط برقرار نمایید.
6- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همة آنچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزة جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات آنان به ویژه در زمینة مسایل اخلاقی و شهوت و غریزة جنسی درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌
یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کنندة بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزة جنسی قرار نگیرید. خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.
7- تسهیل و تسریع ازدواج
علاوه بر آن که جوان سعی در کنترل شهوت و غریزة جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزة جنسی می‌باشد، نیز اقدام کند به این معنا که پسرها از 18 سالگی به بعد می‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین سن مقدمات آن را فراهم کنند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبی به خواستگاری آن‌ها آمد به دلایل نوعاً غیر موجه و پوچ مثل هنوز زود است، می‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادی خوبی ندارد و... از ازدواج خودداری نکنند و والدین هم سنگ اندازی‌های غیز منطقی نداشته باشند.
امید است با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزة جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و زمانی که فرصت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.

توصیه های کاربردی در جهت کنترل و درمان:


1. نخستین گام براى درمان این عادت شوم، اعتقاد و ایمان به درمان پذیرى آن و دورى از یأس و ناامیدى است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونى نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیرى دقیق دستورها است. البته ترک عادتِ نامطلوب، در زمانِ کوتاه بدون راهنماى کارآزموده و دلسوز، امکان ندارد. از همه اینها مهم تر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدى و محورى را ایفا مى کند. درمان و چاره جویى باید منطبق بر خواست فرد باشد؛ زیرا تا وقتى که او نخواهد، مى توان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.
بنابراین بیمار اگر بخواهد، مى تواند بر بیمارى اش غلبه کند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عین حقیقت است. اراده همچون نهالى است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایى و ثمردهى برسد؛ به عبارت دیگر، اراده تقویت شدنى و پرورش یافتنى است و راه پرورش و تقویت آن این است که برخلاف میل خود، اندک اندک به مقابله با این عادت شوم برخیزد تا پس از مدتى لذت توانستن را بچشد.(ق، مؤسسه پژوهشى - فرهنگى اشراق، خودارضایى یا ارضاى انحرافى جنسى، صص 29 - 30)
2. تلاش براى تقویت اراده از گام هاى مهم در امر بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است! ممکن است اراده انسان ضعیف شود؛ ولى هیچ گاه از بین نمى رود. نشانه اینکه هنوز اراده باقى است، این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطى انجام نمى دهد. براى تقویت اراده، راه هاى زیادى پیشنهاد شده که از جمله آنها تلقین به خود است.
ویکتور پوشه - روان شناسِ فرانسوى - مى گوید: افراد مبتلا به این عادت شوم، هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: «من به خوبى قادرم این عادت بد را از خود دور کنم، من قادرم». تکرار این عبارت ساده، اثر عجیبى در تقویت اراده و روحیه دارد.
پل ژاگو بر آن است که: «تلقین، قبل از خواب نیز مؤثر است.»(همان، ص 34)
3. سعى شود شکم به هنگام خواب، بیش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشیدن لباس هاى تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده، خوددارى شود و شخص به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کند.
6. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى هاى تحریک کننده و فکر کردن در این امور، دورى شود.
7. از خوردن مواد غذایى محرک، مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز و غذاهاى پرچرب - اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخلیه شود.
9. از نوشیدن افراطگونه آب و مایعات پرهیز شود (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن).
10. هیچ گاه کاملا عریان نشوید و به اندام عریان خود یا دیگری نگاه نکنید.
11. از دست ورزى با اندام جنسى، باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطى، نباید دست ورزى کرد!
12. هرگز نباید به رو خوابید.
13. به منظور تخلیه انرژى - زاید بدن، به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.
14. هیچ گاه نباید بیکار بود؛ شخص باید براى اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و ... پر کند.
15. هرگز در مکانى خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباید ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افکار جنسى واقع شد، باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شود و خود را به کارى سرگرم کند.
در این زمینه همچنان که خود نیز اشاره کرده اید، گفت و گو با دوستان، مشارکت در عبادت هاى جمعى (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسیار مفید است.
17. هفته اى یکى دو روز، روزه مستحبى مفید است و اگر شخص توان آن را ندارد، میزان صَرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش دهد و یا تعداد دفعات غذا را کاهش داده و به حداقل خوراک اکتفا کند.
18. از سخن گفتن ملایمت آمیز، شوخى و خنده با نامحرمان خوددارى کرده واز نرمى و لینت در کلام باید اجتناب ورزید.
19. هیچ گاه نباید با نامحرم و جنس مخالف، در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى ماند (حتى براى آموزش و ...).
20. قرآن زیاد بخواند و درباره معانى آیات آن فکر کند.
21. باید همیشه براى ذهن فکر خود محتواى مطلوب و موضوع مناسب داشت.

تذکرات پایانی:


1. توجه داشته باشید که تنها رعایت تمام این امور، بدون کم و کاستى و به صورت مستمر، نتیجه بخش خواهد بود. نباید توقع داشته باشید که این عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر میزان که بتوانید دفعات آن را به تدریج کم کنید, موفقیت محسوب می شود.
2. در صورت تکرار از رحمت واسعه الهی ناامید نشوید و بدانید که هر گناهی قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «إن الله یغفر الذنوب جمیعا; خداوند همه گناهان را می آمرزد» و نشانه قبولی توبه شما این است که پشیمان هستید و از تکرار آن متنفرید. همین قدر که تکرار آن کم شود نشانه پیشرفت به سوی اطاعت خداوند است.
3. در صورت امکان با کم کردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج کنید که این بهترین راه حل است.
4. در تمام حالات از خداوند براى حفظ پاکى استعانت بجویید.
5. مطمئن باشید این مشکل قابل حل و درمان است؛ ولى مشروط به تصمیم گیرى قاطع و پشتکار کافى در راه انجام دستورالعمل هاى ارائه شده.
6. منشأ این مشکل، یکى از نیازهاى واقعى نهاده شده در وجود انسان است که باید به طور طبیعى و صحیح ارضا و تأمین شود. نیاز به ارضای شهود یکی از این امور است که اگر به شکل صحیح تأمین نشود، (یعنى ازدواج), آدمی دچار خطاها و گناهان همچون استمنا خواهد شد که عواقب سوء آن نیز دامنگیر فرد مى شود. بنابراین اگر امکان ازدواج برایتان فراهم است، اقدام به ازدواج کنید یا به طور موقت به دستورالعمل هاى ارائه شده پاى بند باشید.
اما به شما اطمینان می دهیم تا هر وقت که لازم باشد همراه و مشاور شما خواهیم بود. در پایان توصیه می شود برای اطلاع و اطمینان بیشتر به درمان پذیر بودن این عارضه، به مقاله ای که در سایت «porseman.org» درج شده و همچنین نظریات افرادی که با این عارضه دست به گریبان بوده اند مراجعه فرمائید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام من حدود ۱۹ سال از عمرم رو درگیر این مشکل بودم. از جوونیم زیاد لذت نبردم. الان نه ماه هست که تازه احساس آزادی و زندگی میکنم. خدا رو هزاران بار شکر. برنامه زندگی پس از زندگی رو حتما نگاه کنید. «خدا هست» و شاهد رفتار ماست، شایسته عبادت است فرصتی را که در این دنیا داریم از دست ندهیم
میهمان
سلام منوکسی راهنمایی میکنه اخه خانواده ام جواب خواستگارهارو نه میدن هرچی میکم قبول هم نمیکنن چ کنم
پرسمان
سلام علیکم، تردیدی در این نیست که ازدواج حق مسلم شماست و شما نیز مثل خیلی از دختران و پسران آماده به ازدواج باید روزی ازدواج کنید و زندگی مستقل خویش را در کنار همسر دلخواه و مورد علاقه تان آغاز نمایید.
اگر خانواده تان مخالف ازدواج تان هستند در این فرض شما می توانید در یک فضای آرام و صمیمی با آنها صحبت کنید و آنان را قانع کنید که برای تصمیم گیری در مورد آینده زندگی شما باهم نزد یک مشاور بروید و با استفاده از مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) و اطمینان از صحت و سلامت ازدواج تان حرف تخصصی او را ملاک عمل قرار دهید تا همسر آینده تان را به درستی انتخاب کنید.
این را بدانید اگر صحت و سلامت ازدواج تان به تأیید کارشناسان و مشاوران ازدواج برسد، در این فرض بهانه جویی های بی مورد خانواده تان تاب مقاومت در مقابل منطق و استدلال کارشناسان نخواهد داشت و در آخر خانواده ها چاره ای جز عقب نشینی نخواهند داشت.
همزمان می توانید از وساطت افراد ذی نفوذ از فامیل و غیرفامیل نیز برای جلب رضایت خانواده تان استفاده کنید. مشاوران مراکز مشاوره ای نیز می توانند این واسطه گری را برای شما انجام دهند که در مشاوره حضوری قابل دسترسی است.
میهمان
سلام من دختری هستم که هرخواستگاری که دارم والدینم ردمیکنن خیلی هم میکم نکنین اما بدهکارنیستن من رو اوردم به این کارچکارکنم درضمن چکونه والدینم رابفهمانم که نیاز به ازدواج دارم اخه اخرشم گناه خود ارضایی روی دوش منه بدبخت
پرسمان
سلام علیکم، تردیدی در این نیست که ازدواج حق مسلم شماست و شما نیز مثل خیلی از دختران و پسران آماده به ازدواج باید روزی ازدواج کنید و زندگی مستقل خویش را در کنار همسر دلخواه و مورد علاقه تان آغاز نمایید.
اگر خانواده تان مخالف ازدواج تان هستند در این فرض شما می توانید در یک فضای آرام و صمیمی با آنها صحبت کنید و آنان را قانع کنید که برای تصمیم گیری در مورد آینده زندگی شما باهم نزد یک مشاور بروید و با استفاده از مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) و اطمینان از صحت و سلامت ازدواج تان حرف تخصصی او را ملاک عمل قرار دهید تا همسر آینده تان را به درستی انتخاب کنید.
این را بدانید اگر صحت و سلامت ازدواج تان به تأیید کارشناسان و مشاوران ازدواج برسد، در این فرض بهانه جویی های بی مورد خانواده تان تاب مقاومت در مقابل منطق و استدلال کارشناسان نخواهد داشت و در آخر خانواده ها چاره ای جز عقب نشینی نخواهند داشت.
همزمان می توانید از وساطت افراد ذی نفوذ از فامیل و غیرفامیل نیز برای جلب رضایت خانواده تان استفاده کنید. مشاوران مراکز مشاوره ای نیز می توانند این واسطه گری را برای شما انجام دهند که در مشاوره حضوری قابل دسترسی است.
میهمان
سلام علیکم .
آیا این گناه بزرگ و زشت با توبه واقعی بخشیده میشود؟ آیا فردی که فقط یک بار استمنا کرده و بعد پشیمون شده و توبه کرده هم به این مشکلات دچار خواهد شد؟ چون اون فقط یک بار انجام داده؟ آیا کسی که استمنا کرده نجس است و با غسل و توبه هم پاک نمیشود؟ آیا اگر نوجوانی که فقط یک بار در زندگی این کار را انجام داده بر رشد قد او تاثیر میگذارد؟ ممنون میشم به سوالات من پاسخ بدهید
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما نیز مثل خیلی از جوانان و نوجوانان به پدیده خودارضایی مبتلا شده اید؛ می توانید با به کارگیری برخی راهکارها خودتان را از این پدیده زشت و بسیاری از آسیب ها و پیامدهای منفی آن برهانید. اگر هزاران هزار بار دیگر پای تان بلغزد و مجدداً آلوده به خودارضایی گردید این مقدار لغزش های غیراختیاری در فرایند ترک خودارضایی طبیعی است. سعی کنید در صورت لغزش‌های غیر اختیاری با آب دل‌انگیز توبه، مجدداً خود را شستشو دهید و پاک گردانید. یادتان باشد همه انسان ها به غیر از معصومین و اولیای خاص الهی در معرض گناه و آلودگی به آن قرار دارند، مهم این است که انسان بعد از خطا و اشتباه فوراً متوجه شود و توبه نماید.
توجه داشته باشیم که گناهان ما هر چند زیاد باشد و هر چند بار که ما توبه کنیم و دوباره دچار گناه گردیم، در برابر کرم و لطف الهی قطره ای بیش محسوب نمی شود، بنابراین هیچ گاه نباید از رحمت الهی ناامید شویم چرا که با تحقق توبة حقیقی می توان از تمام گناهان پاک شد و مانند فرزندی که تازه از مادر متولد شده، زندگی تازه و پرنشاطی را از سر گرفت.
هرگز نباید ناامید شوید و خودتان را در فضای ناامید قرار دهید؛ بلکه باید همچنان از همه ظرفیت خویش برای موفقیت در ترک کامل خودارضایی استفاده کنید تا به ترک کامل برسید. اعتقاد و باور ما این است که اگر راهکارهایی که برای ترک خودارضایی وجود دارد به کار ببرید می توانید به تدریج از این کار زشت فاصله بگیرید و آن را برای همیشه کنار بگذارید و جای هیچ گونه نگرانی نیست و می توانید در آینده ازدواج کنید و آسیب های آن را در خود کاهش دهید. البته اگر فردی یکبار خودارضایی انجام دهد معمولاً آسیبی متوجه وی نخواهد شد. معمولاً عوارض و آسیب های خودارضایی در مواقعی که خودارضایی به صورت زیاد و در فواصل کم صورت گیرد، آثار نامطلوب خود را نمایان خواهد کرد، بنابراین با یکی دو بار بعید به نظر می رسد که آثاری در پی داشته باشد.
اگر به خاطر انجام خودارضایی جنب شده اید و غسل جنابت بر شما واجب شده است، می توانید غسل جنابت کنید و خویشتن را از آلودگی ها پاک کنید.
میهمان
سلام من ۱۶ سالم هست ۲ سال هست که این عمل انجام دادم اوایل نمیدونستم که گناه هست و از روی کنجکاوی انجام دادم بعد که فهمیدم نتوانستم جلوی خودم را بگیرم و باز انجام دادم الان خیلی پشیمون هستم و توبه کردم آیا اثرات خود ارضایی بعد از ترک آنگ از بین میرود و خدا توبه هم را قبول میکند؟
پرسمان
سلام علیکم، قطعا اگر خود ارضایی را ترک کنید و توبه کنید هم خداوند شما را می آمرزد و هم اثرات ناشی از آن به مرور زمان از بین می رود. نگران نباشید.
میهمان
سلام من ۳۵ سالمه از۱۲۱۳ سالگی اومدسراغم خیلی ازخودم بدم میادقصدخودکشی داشتم ودرسن۳۰ ازدواج کردم امابازهم معتادم وزنم بالانمیره چشمام تارمیبینهرنگ پوستم سیاه شده وتمرکز پایین اعتمادبه نفس هیچی ازمغزم بیرون نمیره
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، شما باید ابتدا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و با شرح ضعف جسمی خود از ایشان بخواهد با تشخیص طبع شما یک رژیم غذایی پر انرژی برای شما تجویز کند و حتی در صورت لزوم قرصها و آمپولهای تقویتی مثل بنورویت و نوروبیون برایتان تجویز کند.
در کنار آن باید برای داشتن یک ورزش و نرمش صبحگاهی برنامه ریزی کنید تا این دو در کانر هم بتوانند نقصانهای قبلی در شما را جبران کنند باید شکیبایی داشته باشید و به این دو مقوله بپردازید تا کم کم ضعف جسمی و روانی شما منحل گردد.
میهمان
توضیح مفصل بدید اگر حدود ۱۴ سال از ۱۴ سالگی تا ۲۸ دچار این بیماری باشی ب نظرتان : ۱- امکان ترمیم بدن و رفع مشکلات ازدواج از قبیل زود انزالی و بچه دار نشدن و اینها هست ؟ (‌وعده ی دروغ ندید) ۲- امکان رشد معنوی تا اعلی علیین و بالاتر و بالاتر هست ؟
پرسمان
سلام علیکم، معمولاً پدیده خودارضایی کم و بیش در بین نوجوانان و جوانان دیده می شود و بسیاری از آنان به خاطر کنجکاوی های جنسی، فراوانی و دسترسی آسان به انواع و اقسام محرک های جنسی، فزون یابی تمایلات جنسی، عدم توانایی بر مدیریت و کنترل غریزۀ جنسی و نیز مواجهه با فشار غریزه جنسی، عطش جنسی، ناکامی های جنسی که به خاطر مشکل ازدواج و تأخیر در آن دارند به این پدیده مبتلا می شوند. اگرچه مبتلایان به خودارضایی بعضاً به عوارض و آسیب هایی مبتلا می شوند، اما چنین عوارضی الزاماً غیر قابل درمان نیست و بسیاری از این آسیب ها با ترک خودارضایی خود به خود از بین می رود و اگر بخشی باقی مانده باشد با مداخلات درمانی قابل درمان می باشد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
امکان رشد معنوی تا اعلی علیین و بالاتر برای همه مبتلایان به خودارضایی وجود دارد؛ در طول تاریخ افراد گناهکار زیادی بودند که گناهشان بسیار بیشتر و بدتر بوده، اما برخی از آنها با توبه واقعی به درگاه الهی در زمرة خوبان قرار گرفتند به طوری که دیگران به مقام و منزلت‌شان غبطه می‌خورند. در تاریخ موارد زیادی از این گونه افراد همچون حر بن یزید ریاحی، فضیل بن عیاض و... گزارش شده است.
مگر ‌نمی‌دانید که امام حسین‌(علیه‌السلام) با حر بن یزید ریاحی که راه را بر امام و یارانش بست و به جنگ امام زمانش آمده بود و بزرگترین گناه تاریخ را مرتکب شد چگونه برخورد کرد و چه مقام و منزلی حر بعد از شهادت در بین شهدای اسلام دارد؟!
بنابراین کسانی به گناهان اخلاقی از جمله خودارضایی مبتلا بوده اند اگر حقیقتاً توبه نمایند، امکان رسیدن به مقالات عالی کمال برای آنان نیز فراهم است.
میهمان
من ازسال ۵ابتدایی این کار و کردم الآن خیلی ضعیف شدم .هنوزم توبه نکردم .ولیاین‌عمل ناپسند آیا از روابط زنا شویی تاثیر داره.ازدواجم نکردم .اگه ازدواج کنم این عمل ناپسند خوب میشه.
پرسمان
سلام علیکم، خود ارضایی باعث کاهش آستانه تحریک جنسی ودر نتیجه انزال زودرس می گردد. که یکی از مشکلات اساسی مردان جوان پس از ازدواج است که منجر به بروز مشکلات با همسرشان می شود . زیرا این افراد معمولا نمی توانند همسرشان را ارضا کنند و همین امر منجر به بروز اختلافات می شود.
همچنین خود ارضایی دارای اثرات زیانباری است که به صورت فهرست وار به آن اشاره می کنیم. یکی از روش های شناخت پیشرفت بیماری ها در پزشکی، مرحله بندی (staging) علایم بیماری است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایی، سه مرحله (stage) بیان شده است: ) ۱. مرحله مشکل ساز (Problematic) در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی شده اند، زودرس ترین عوارض ناشی از خودارضایی عبارت است از:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. عدم تمرکز حواس (Lack of concentration)،
ج. ضعف حافظه (Poor memory)،
د. استرس و اضطراب (Stress/Anxiety). ۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe) بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی (Mood swings)،
ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی ( Irritability)،
د. کمردرد (Lower back pain)،
ه. نازک شدن موها (Thinning hair)،
و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی (Youth impotence)،
ز. بی خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه (Insomnia/Sleep problem) .۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد (Addictive)
الف. خستگی و کوفتگی (Fatigues/Tiredness)،
ب. ریزش شدید موها (Severe hair loss)،
ج. تارشدن دید چشم ها (Blurred vision)،
د. وز وز گوش (Buzzing in the ears)،
ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره قطره ( prematurelyEjaculation)،
و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی (Groin/Testicular pain)،
ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه ( the pelvic cavity or tail bonePain or cramps in).

رعایت توصیه های زیر در ترک خود ارضایی بسیار موثر است ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...). و نکته آخر این که سعی کنید با رعایت موارد فوق خود ارضایی را ترک کنید و در صورت امکان ازدواج کنید. ان شاء الله با ترک خود ارضایی به تدریج مشکلات هم کاهش پیدا می کند.
میهمان
من پسر ۲۵ هستم حدود سه سال ترک کردم اما الان بازم شروع شده شدید دارم نابود میشم چکار کنم کمک کنید؟
پرسمان
سلام علیکم، یکی از بهترین روش های کنترل غریزه جنسی و همچنین کاهش میل جنسی، پرهیز از محرک های جنسی دیداری و ادراکی و دور شدن از موقعیت های مرتبط با احساس جنسی است، مثلاً از دیدن مناظر و عکس ها و فیلم های جنسی خودداری کنید، منظورم پرهیز از چشم چرانی در همۀ ابعاد آن و کنترل ورودی های ذهن است، بدون آن، هیچ یک از اقدامات درمانی از تضمین کافی برخوردار نیست، چون وقتی که تحریک جنسی صورت بگیرد و هورمون های جنسی ترشح شود، جلوگیری از آن، مشکل خواهد بود.
میهمان
برتری که انسان از حیوان داره اینه که انسان میتونه
روی غریزه و نفس خودش پا بزاره.
برای من ترکش خیلی سخت نبود کافیه بعد اینکه از
اضرار و گناهانش آگاه شدی درباره اش دیگه فکر نکنی و ذهنت رو متوجه چیز های که دوست داری بکنی
پرسمان
سلام علیکم، همان طور که شما تجربه کرده اید و موفق شده اید؛ یکی از بهترین روش های کنترل غریزه جنسی و همچنین کاهش میل جنسی، پرهیز از محرک های جنسی دیداری و ادراکی و دور شدن از موقعیت های مرتبط با احساس جنسی است، مثلاً از دیدن مناظر و عکس ها و فیلم های جنسی خودداری کنید، منظورم پرهیز از چشم چرانی در همۀ ابعاد آن و کنترل ورودی های ذهن است، بدون آن، هیچ یک از اقدامات درمانی از تضمین کافی برخوردار نیست، چون وقتی که تحریک جنسی صورت بگیرد و هورمون های جنسی ترشح شود، جلوگیری از آن، مشکل خواهد بود.
میهمان
من۱۴سالمه می ترسم بلایی سرم بیاد و متر از یک ساله اینکار میکردم میشه بهم بگین چه کنم؟
پرسمان
سلام علیکم، ترس و نگرانی شما کاملاً بجاست؛ چون اگر جلوی این کار گرفته نشود مطمئناً در ادامه باعث اعتیاد به خودارضایی و انجام مکرر آن در فواصل زمانی کوتاه شده و آسیب های بیشماری را متوجه فرد خواهد کرد؛ بنابراین سعی کنید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید تا زمینۀ گناه از بین برود و آسیبی متوجه شما نگردد.
میهمان
من همدرگیرش بودم خیلی سخته. گاهی اوقات از شدت شهوت فریاد می کشیدم. درمان شهوت سرکش نماز است شما وقتی نماز بخوانید. دیگر دلتون نمیاد گناه کنید وقتی روزه گرفتید غسل کردید اما اراده حتما باید کنار اینها باشد من با همین کارها ترک برام خیلی اسان شده و دارم موفق میشم.
پرسمان
سلام علیکم، دوست عزیز!
از شما ممنون و سپاسگزاریم. مطمئناً تجربیات ارزشمند شما برای دیگران نیز راهگشا خواهد بود.
میهمان
من ۱۵ سالمه و پسر هستم.از ۱۰ - ۱۱ سالگی شروع کردم.ترکش خیلی سخته.راه های زیادی رو رفتم مثلا تو یه سایت گفته بود کش بزن بهدستت مثل دستبند. هر وقت فکرش اومد ، کش رو بکش و رها کن .
زیاد درد نداره ولی جای کش تا یه روز میمونه و تقریبا موثر هست . من کش رو گم کردم و دیگه این کار رو نکردم . الان بعد چند هفته اومد سایت شما.اگر ترک کروم تا عمر دارم دعات میکنم.
پرسمان
سلام علیکم، برادر عزیزم
اولا از این که اراده کرده اید از شر این بلای خانمان سوز نجات پیدا کنید به شما تبریک می گوییم و برایتان آرزوی موفقیت داریم.
ثانیا توصیه هایی خدمتتان ارائه می شود که اگر همه آن ها را دقیق و مو به مو اجرا کنید حتما موفق خواهید شد ولی اگر برخی از آنها را اجرا نکنید کار با مشکل مواجه خواهد شد. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...).
میهمان
من ۱۳سالمه از ۱۰سالگی مبتلا شدم واقعا می ترسم یعنی من کور میشم یعنی میرم جهنم یعنی دیگه بدرنمی خورم پسر هستم من خیلی می ترسم وااای کمک
پرسمان
سلام علیکم، نوجوان عزیز
هر اشتباهی قابل جبران است و شما نیز فرصت جبران دارید و می توانید تا دیر نشده بر این بلای خانمان سوز غلبه کنید. کافی است اراده ای قوی از خود نشان دهید و به مقابله با خود ارضایی بپردازید.
امیدواریم با رعایت دستورالعملهای زیر هر چه زودتر از این عادت زشت جدا شوید. ۱. سعی کنید به هنگام خواب، شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
۲. شب ها تا هنگامی که خوابْ کاملاً برچشمان شما مسلط نشده است، به بستر نروید و سعی کنید پیش از خواب، به نحوی خود را فعال و مشغول کنید.
۳. از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کنید.
۴. از نگاه کردن به مناظر، فیلم ها و تصاویر تحریک کننده جدا خودداری کنید و به محض مواجهه با این امور، چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
۵. از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های جنسی و تحریک کننده و فکر کردن در این امور، به جدّ بپرهیزید.
۶. از خوردن مواد غذایی محرک ـ مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، گوشت قرمز، غذاهای پرچرب ـ در حد امکان اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
۷. قبل از خواب مثانه خود را تخلیه کنید.
۸. از نوشیدن افراط گونه آب و مایعات بپرهیزید (به خصوص شب ها و قبل از خوابیدن.
۹. هیچ گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
۱۰. از دست ورزی اندام جنسی خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطی دست ورزی نکنید.
۱۱.هرگز به رو نخوابید.
۱۲. به منظور تخلیه انرژی زاید بدن، به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
۱۳. هیچ گاه بیکار نباشید، برای اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش، زیادت عبادت و... پر کنید.
۱۴. هرگز در مکانی خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید .
۱۵. هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران به سر نبرید؛ بلکه در مجالس عمومی وارد شوید و در آنجا به سر برید.
۱۶. هفته ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقی بگیرید؛ یعنی، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
۱۷. با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت آمیز با آنها خودداری کرده واز نرمی و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
۱۸. هیچ گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقی نمانید، (حتی برای آموزش و...). این را نیز بدانید با توبه واقعی خداوند گناهان انسان را می آمرزد و مانند روزی که از مادر متولد شده است پاک می گردد.
میهمان
سلام.من چندین ساله که دچار بیماری خود انزالی و استمناء هستم .لطفا کمکم کنید... ممنونم
پرسمان
سلام علیکم، از آنجا که در خودارضایی تحریک فیزیکی بالایی وجود دارد و نقاط حساس بدن شدیداً درگیر می شود، بسیاری از مبتلایان به خودارضایی دچار زودانزالی می شوند. متأسفانه یکی از عوارض پدیده خودارضایی، زودانزالی است که طبیعتاً این مسئله بر کمیت و کیفیت روابط جنسی آنان در آینده نیز تأثیر منفی می گذارد و گاهی باعث نارضایتی جنسی همسران می شود؛ بنابراین بهترین و مؤثرترین اقدام برای حل مشکل، ترک کامل خودارضایی است.
اگر شما نیز مثل خیلی از جوانان و نوجوانان به پدیده خودارضایی مبتلا شده اید؛ می توانید با به کارگیری برخی راهکارها خودتان را از این پدیده زشت و بسیاری از آسیب ها و پیامدهای منفی آن برهانید. موفقیت شما در ترک خودارضایی می تواند به همه نگرانی های شما پایان بخشد، پس تلاش کنید تا هر طور شده این پدیده زشت را برای همیشه کنار بگذارید.
میهمان
واقعا دیگه خسته شدم ..چقدر توبه شکستن اخه..۲۸ سالمه از ۱۲ سالگی خودارضایی میکنم یعنی ۱۶ ساله جوونیم هدر رفت...اخه ادمی با شهوت بالا مثل من چطور ترک کنه..دیگه خسته شدم
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی؛ این درگه ما درگه نامیدی نیست. صد بار اگر توبه شکستی باز آی. بخشش هم الهی بستگی به کیفیت توبه بنده دارد . اگر کسی واقعا از گناهان گذشته توبه کند و بنده ومطیع خدا شود حتما مورد بخشش الهی خواهد بود. شما باید خدا را شاکر باشید که متوجه اشتباهتان شده اید و از انجام این کار پشیمان هستید. همین پشیمانی و پی بردن به اشتباه است که شما را به سمت درمان این مشکل می کشاند.
در مورد ترک این گناه اول چیزی که باید انجام داد این است که از هرگونه تلقین منفی خودداری کرد هیچ وقت نگویید که من به این گناه عادت کرده ام و نمی توانم آن را کنار بگذارم.این افکار را به کلی کنار بگذارید خیلی ها بودند که به گناهانی بدتر از گناه شما مبتلا بودند ولی با عزمی راسخ و با توبه ای واقعی مسیر زندگی خود را عوض کردند . پس این را همیشه با خود تکرار کنید که من توانایی این را دارم هر گناهی را کنار بگذارم.گرامی در مورد ترک خودارضایی نیز باید سعى کنید تا مدتى طولانى، در مکان هاى خلوت و تنها سپرى نکنید زیرا تنهایى، خود عامل مهمى براى تحریک خودارضایى و زمینه ساز ارتکاب این عمل است. بنابراین سعی کنید در محیط تنها قرار نگیرید و بیشتر در محیط صمیمی خانواده قرار گیرد. موفق باشید
میهمان
سلام من چند وقتیه که این کارو ترک کردم ولی هرچی بیشتر میگذره برام سخت میشه.من واقعا معتاد این کار نبودم و نخواهم شد ولی میخواستم بدونم که میشه این کار رو به عنوان راهی برای خالی شدن فکرم و راحت شدن از شهوت استفاده کنم؟
پرسمان
سلام علیکم، مشکلی که برای شما ایجاد شده هر علتی داشته باشد در هر صورت شما مجاز به خودارضایی و روی آوردن به گناه نیستید. انجام خودارضایی چه کم و چه زیاد در هر صورت عملی حرام و گناه است و آسیب های زیادی را متوجه فرد می کند. حتی اگر در ظاهر آسیبی را نشان ندهد، اما مطمئناً در ادامه باعث اعتیاد به خودارضایی و انجام مکرر آن در فواصل زمانی کوتاه شده و آسیب های بیشماری را متوجه فرد خواهد کرد؛ در واقع هیچ تضمینی وجود ندارد که فرد به خودارضایی اعتیاد پیدا نکند.
علاوه بر این خودارضایی باعث هدر رفتن مایع منی شده و باعث می شود که انرژی بدن تان تحلیل برود و بدن تان فرصتی برای رشد مطلوب نخواهد داشت، بنابراین باید خودارضایی را برای همیشه ترک کنید.
میهمان
ممنون که حواب دادین.من هم دیگه توبه کردم و علان تقریبا دوماهه که انجامش نمیدم.
مطالبتون واقعا آموزنده و مفید بود. خیلی عالی👍
میهمان
سلام من دختری ۱۱ ساله هستم که از سن ۷ سالگی مرتکب این گناه بد بودم.من حتی نمیدانستم اسم کاری که انجام میدهم خود ارضایی است و نمی دانستم
کاری که انجام میدهم گناه است. بعد ها با کمی مطالعه گناهان کبیره فهمیدم که
گناهی به اسم استمنا وجود داره و با کمی خوندن درباره اون فهمیدم کاری بوده که
من انجام میداده ام. همان شبی که فهمیدم این کار من گناه است درباره غسل اون
خوندم و غسل انجام دادم و همه کار های توبه را کردم. شب اول با خودم گفتم
اگر دوباره این کار را بکنم انسانی هستم که مردنم بهتر از زنده بودنمه و دیگر این کار
را انجام ندادم. ولی هنوز دو سوال در ذهنم هست و علان ازتون میپرسم و لطفا جواب بدین.
آیا خدا منو بخشیده؟
و آیا خود ارضایی باعث پارگی بکارت میشه؟
پرسمان
سلام علیکم، این را بدانید خطاها و اشتباهاتی که انسان در دوران کودکی که هنوز تکلیفی نداشته و یا به خاطر جهل و نادانی انجام داده، گناه به حساب نمی آید و اگر هم بعدها به خاطر عادت به گناه مرتب گناه شده باشید به راحتی با توبه و استغفار قابل جبران است. هرگز نباید خطاها و اشتباهاتی که هر انسانی ممکن است در زندگی داشته باشد، بزرگ بشمارید و خودتان را غیرقابل بخشش بدانید و یا از خودتان انتظار داشته باشید که در زندگی مرتکب کوچکترین خطایی نشوید.
طبق آیات صریح قرآن کریم اگر فردی گناه انس و جن را مرتکب شود، با توبه بخشیده می شود و حتی به جای گناه، کار نیک و حسنه در پروندۀ اعمال وی ثبت می گردد.
این را بدانید که دوشیزگی و بکارت دختران یک ارزش به شمار می‌رود که آنها را تا قبل از ازدواج از بسیاری از آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند؛ بنابراین لازم است شما مراقب کافی را از خودتان داشته باشید و خودارضایی را برای همیشه ترک کنید تا برای خودتان مشکل نیافرینید.
تا زمانی که چیزی مستقیماً با پرده بکارت برخورد نکند، امکان پارگی آن وجود ندارد، بنابراین اگر انگشتان دست و یا هر وسیله دیگری با پرده بکارت تان مستقیماً برخورد نکند، امکان پارگی و آسیب دیدگی آن وجود ندارد و جای نگرانی نیست.
میهمان
سلام من از سن ۱۴ سالگی تا ۱۸ این عمل ناپسند را به طور مداوم می کردم الان از کارم پشیمان ام و در ترک هستم می خوام بدونم تاثیرات آن در آینده برای ازدواج چیست؟
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما مبتلا به خودارضایی شده اید، یادتان باشد که هیچگاه برای شروعی دوباره دیر نیست. به قول معروف: «ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است» و یا «جلوی ضرر را هر وقت بگیری منفعته!» پس ناامیدی و افکار دلسردکننده را کنار بگذارید و از لحظه لحظه زندگی تان برای موفقیت استفاده کنید.
اگر شما خودارضایی را ترک کنید و به تقویت بدن تان با مواد مغذی و سالم بپردازید این امید وجود دارد که عوارض احتمالی خودارضایی در شما برطرف گردد و شادی و نشاط گذشته را به دست آورید. این اطمینان را به شما می دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می شود و از بین می روند به همین خاطر، جای هیچ گونه نگرانی برای شما نیست.
البته باید توجه داشت که عوارض و آسیب های خود ارضایی معمولاً بیشتر مربوط به کسانی است که مدت زمان زیادی گرفتار این انحراف جنسی بوده اند و یا شدت ابتلایشان بالا بوده است. اما خوب است بدانید اگر برخی از این عوارض ایجاد شده باشند معمولاً بعد از ترک و به مرور زمان از بین خواهند رفت. بدن انسان مخصوصاً جوان توانایی جبران این عوارض را دارد و دوباره خودش را بازسازی می کند و به تدریج به وضعیت عادی برمی گردد ؛ البته به شرطی که در تصمیمتان بر ترک این عمل جدی باشید و خدای ناکرده دوباره گرفتار خود ارضایی نشوید.
زمان جبران عوارض از یک شخص به شخص دیگر و همچنین بر اساس شدت گرفتاری متفاوت است. هر چه بدن قوی تر باشد و شدت گرفتاری قبلی نیز کمتر باشد، زمان جبران عوارض کاهش پیدا می کند. همچنین خوردن مواد قندی مثل خرما، کشمش و عسل، انجام ورزش روزانه (به شرطی که مداوم و ممتد باشد)، تفریح و گردش های سالم برای از بین بردن عوارض بجا مانده از این عمل پلید و بازگشت سلامتی فرد بسیار مؤثر است. خصوصا ورزش می تواند در از بین رفتن عوارض خودارضایی و تنظیم غدد و دریافت انرژی نقش بسیاری ایفا کند و مراحل بازگشت به شرایط ایده آل تر را تسریع بخشد.
میهمان
سلام من یه چند وقتی بود ترک کرده بودم ولی دوباره این عمل زشت را انجام دادم من اصلا یک آدم مذهبی بودم ولی یک روز یک رفیقام گفت این کارا برو بکن خیلی باحاله و من حالا به این مریضی دچار هستم خدا منا می بخشه من اصلا با خودم عهد بستم تا محرم هیچ گناهی نکنم ولی دیگه خیلی ناراحت هستم لطفا کمک کنید
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی!
در فرایند ترک خودارضایی اگر هزاران بار دیگر پای تان بلغزد و مجدداً آلوده به خودارضایی گردید این مقدار لغزش های غیراختیاری در فرایند ترک خودارضایی کاملاً طبیعی است و جای نگرانی نیست. سعی کنید در صورت لغزش های غیراختیاری مجدداً توبه نمایید. یادتان باشد همه انسان ها به غیر از معصومین و اولیای خاص الهی در معرض گناه و آلودگی به آن قرار دارند، مهم این است که انسان بعد از خطا و اشتباه فوراً متوجه شود و توبه نماید. هرگز نباید ناامید شوید و خودتان را در فضای ناامیدی قرار دهید؛ بلکه باید همچنان از همه ظرفیت خویش برای موفقیت در ترک کامل خودارضایی استفاده کنید تا به ترک کامل برسید.
پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) می‌فرمایند: «طوبى لمَن وُجِدَ فی صَحیفَةِ عَمَلِهِ یَومَ القِیامَةِ تَحتَ کُلِّ ذَنبٍ أستَغفِرُاللّه» (۱)؛ «خوشا به حال کسى که روز قیامت در نامه اعمالش، زیر هر گناهى جمله «استغفر اللّه» یافت شود». پی‌نوشت:
۱. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحارالأنوار، بیروت : دار إحیاء التراث العربی، ۱۴۰۳ق، ج۹۰، ص۲۸.
میهمان
ماکه ازدواج نکردیم ازکجا بدونیم زود انزالی داریم یانه
پرسمان
سلام علیکم، پدیدۀ زودانزالی فقط بعد از ازدواج به عنوان مشکل تلقی می شود؛ قبل از ازدواج معیار درستی برای تشخیص آن وجود ندارد. ضمن اینکه معمولاً پدیده زودانزالی خصوصاً در اوایل ازدواج در بین اغلب جوانان چه آنهایی که به انحرافات اخلاقی آلوده اند و چه آنهایی که آلوده نبوده اند شایع است و کم و بیش جوانان به خاطر فشار غریزة جنسی، عطش جنسی، ناکامی های جنسی که تا قبل از ازدواج داشته اند و هیجان ناشی از ازدواج و مانند آن، در ابتدای ازدواج دچار انزال زودرس می شوند و این تا حدودی طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست؛ چرا که با برقراری رابطه جنسی صحیح با همسر و ارضای کامل جنسی به تدریج بهبود می یابد و از بین می رود. تنها اگر پدیده زودانزالی بعد از گذشت شش ماه تا یک سال بعد از عروسی بهبود نیابد، نیاز به درمان و به کارگیری راهکارهایی است که در این زمینه وجود دارد که در آن صورت، فرد می تواند به مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی مراجعه کند و با روانشناسان و روانپزشکان با تجربه صحبت کرده و چاره جویی نماید.
میهمان
آقا یا خانم میمان شما تکلیف خودتو با خودت مشخص کن نیازی به اینهمه بدبختی و سرچ تو گوگل و هزار تا کار دیگه نیس بخدا راهش چیزه دیگه هست نظر من اینکه اگه الان اگه آدم بخواد ترک کنه ترک میکنه
الان من به خودمم میگم
اگه من واقعا بخوام ترک کنم ، نخوام ادامه بدم یا دوباره انجام بدم یا بهانه بیارم ، صد در صد ترک میکنم ، اگه الان هم شما ترک نکردی چون اراده نداری، چون میخوای که انجام بدی، راز این کار اینه که اراده داشته باشی اگه میخوای همه چیز و همه کس از بین برن که تو انجام ندی.. نه ، اینطوری نیس، تو باید بخوای ترک کنی ، اگر هم بخوای میکنی
میهمان
آقا یا خانم میهمان اینکه شما هنوز ترک نکردی دلیلش اینه که نخواستی
بخدا راز این کار (((اراده)))))
تو اگه بخوای که واقعا ترک کنی ترک میکنی و اگه نه بخوای که ترک نکنی و منتظر باشی همه چیز های تحریک کننده نباشن یا بمیرن.. نه اینطوری نیس
باید بخوای که ترک کنی
اینو به خودمم میگم
من اگه بخوام نیاز به هیچی ندارم و همین الان ترک میکنم ولی اگه نه لذت بده بهم یا بگم ولش کن
باز برام دردسر ساز میشه
پس با خودت رو راست باش میخوای ترک کنی یا نه
بشین مدت زمان زیاد با خودت فکر کن که میخوای ترک کنی یا نه
اگه ذره ایی شک داری ک نمیتونی پس به فکر توبه یا ترک نباش چون نمیتونی وتا ابد باهات هست ، اگه نه میدونی که میتونی و میخوای ترک کنی پس بسم الله
ایشالله که همه جوونا عاقبت به خیر و از بنده های صالح خدا بشن
☝☝بهش خوب فکر کن👆👆
میهمان
سلام من ۱۲ سالمه و خود ارضایی میکردم الان پشیمونم چجور اصلا بهش فکر نکنم
پرسمان
سلام علیکم، انجام خودارضایی چه کم و چه زیاد در هر صورت عملی حرام و گناه است و آسیب های زیادی را متوجه فرد می کند. حتی اگر در ظاهر آسیبی را نشان ندهد، اما مطمئناً در ادامه باعث اعتیاد به خودارضایی و انجام مکرر آن در فواصل زمانی کوتاه شده و آسیب های بیشماری را متوجه فرد خواهد کرد؛ بنابراین هیچ تضمینی وجود ندارد که شما در حال و آینده دچار عوارض و آسیب های خودارضایی نشود؛ خصوصاً برای شما که در ابتدای سن رشد و دوران بلوغ قرار دارید، تخلیه مایع منی آسیب های زیادی را متوجه شما خواهد کرد و جلوی رشد بدن تان را خواهد گرفت؛ پس هوشمندانه این رفتار آسیب زا را کنار بگذارید و اجازه ندهید شور و نشاط دوران نوجوانی و جوانی تان بیهوده تباه شود.
میهمان
سلام من ۱۲ ساله ام ومبتلا به خودارضایی شدم میشه در جواب مراحل دقیق توبه را بگویید
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگرگرامی به مطالب زیر توجه نمایید :الف ) در تعریف استمناء آمده که هر کاری که به قصد خروج منی انجام گیرد ولی منجر به خروج آن نشود. پس خود ارضائی حتی اگر به خروج منی هم منتهی نشود حرام است و گناه محسوب می شود. خودارضائی (استمناء در مردان و استشهاء در زنان) با نام علمی (Masturbation) به معنای انجام عملی توسط خود فرد جهت رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارضای جنسی (Orgasm ) بدون عمل نزدیکی (Intercourse ) است که به عنوان یک انحراف جنسی مطرح می شود. این عمل در دین اسلام حرام است و اشکال دارد، و باید از آن اجتناب کرد. شکی نیست که استمنا از گناهان بزرگ است و عواقب دنیایی و اخروی دارد. اما اگر حقیقتاً توبه کنید، بدون هیچ تردیدی تمام گناهان قبلی تان در این زمینه بخشیده می شود.ب ) به نظر مراجع در این مورد توجه کنید:آیا خودارضایی در صورتی که به حد خروج منی نرسد، باز هم حرام است؟
آیات عظام خامنه ای، صافی، فاضل، بهجت، مکارم: آری، حرام است، ولی غسل بر او واجب نمی شود.(۱) تبریزی، سیستانی و وحید: بنا بر احتیاط واجب حرام است، ولی غسل بر او واجب نمی شود.(۲)
تذکر : پس بنابراین خود ارضائی حتی بدون قصد خروج منی حرام است ولی تا زمانی که منی خارج نشده باشد غسل واجب نمی شود و روزه هم باطل نمی شود.
حرمت و گناه خود ارضایی:{Tدر این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب هاى جدى قرار مى دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند. استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاع آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم.
حرمت خودارضایی در آیات و روایات:
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوز کاران است «الذین هم لفروجهم حافظون . الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه ۷ سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
۱. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى کند و از چشم خدا مى افتد. (میزان الحکمة، ح ۱۸۷۴۹)
۲. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. (همان، ح ۱۸۷۴۸)
۳. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى کند، ملعون است. (همان، ح ۱۸۷۵۱)
۴. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. (همان، ح ۱۸۷۵۰)
۵. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. (همان، ح ۱۸۷۴۹)
علاوه این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: A}لا تعبد و الشیطان{A ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند.
هر چه در قرآن صریحا نیامده در کلام ایشان مطرح شده است.
احادیث هم این طور نیست که همگی تحریف شده باشند معیارهائی برای تشخیص صحیح از غیر صحیح وجود دارد اگر سند بعضی از روایات محکم و قوی نباشد دلیل بر این نیست که هزاران روایت که در کتب معتبر آمده غیر قابل اعتماد باشند.
عملی که از نظر پزشکی و علوم روز هم مردود و مذموم است و مشکلات فراوانی را به دنبال می آورد و در روایات هم مورد نهی قرار گرفته و پیامبر (ص) قاعل آن را ملعون نامیده تردیدی درقبح این عمل وجود ندارد. (بحارالانوار، ج ۱۰۴، ص ۳۰، روایت ۱ و ۲)
T}کبیره بودن:{T
به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.
ج ) توبه و جبران خود ارضایی
ابتدت متذکر می شویم هر گناهی قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «ان الله یغفر الذنوب جمیعا؛ خداوند همه گناهان را می آمرزد» ، پس در هیچ حالتی نباید از توبه و بخشش گناهان و رحمت الهی ناامید شد، چرا که گناه ناامیدی از خداوند حتی از قتل انسان نیز بزرگتر است. اگر انسان هر روز گناه کند و توبه خود را بشکند و باز واقعا پشیمان شود و توبه نماید، توبه او پذیرفتنی است و نباید از رحمت خداوند ناامید گردد.
بازآ بازآ هر آنچه هستى بازآ گر کافر و گبر و بت پرستى بازآ
این درگه ما درگه نومیدى نیست صد بار اگر توبه شکستى بازآ
امام رضا (ع) مى فرمایند: (التائب من الذنب کمن لاذنب له) توبه کننده از گناه مانند کسى است که هیچ گناهى ندارد، (میزان الحکمه ج، ۱ باب التوبه ر، ۲۱۱۶).
* توبه در حقیقت پشیمان شدن از گناه و بازگشتن از راهی است که انسان در گذشته بر خلاف رضای پروردگار رفته است . توبه حقیقی نیز همان توبه نصوح است؛ یعنی توبه و پشیمانی بدون بازگشت. اگر کسی احساس کند که واقعا از گذشته خود نادم و پشیمان گشته و راه خود را به سوی خداوند عوض کرده، باید بداند که اهل توبه واقعی است و اینچنین توبه ای هرگز رد نمی شود.
* برای جبران گناه در برخى موارد مانند غیبت و تهمت که حق الناس هستند ، گرفتن رضایت از طرف مقابل در صورت امکان لازم است، ولى در مورد گناهانى همچون خود ارضایی که حق الله است ، پشیمانى واقعی، تصمیم بر عدم تکرار و طلب مغفرت از خداوند براى توبه کافى است.در آیه ۷۰ سوره فرقان بیان شده است: «إِلاَّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحاً فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِیماً» ( مگر کسانى که توبه کنند و ایمان آوردند و عمل صالح انجام دهند که خداوند گناهان آنان را به حسنات تبدیل مى کند؛ و خداوند همواره آمرزنده و مهربان است. )
ضمناً هرگز گناه خود را براى کسى بازگو نکنید و فقط با خداوند راز و نیاز کرده و از او آمرزش بخواهید که اوآمرزنده اى مهربان است و توبه کنندگان را دوست دارد و با عبادات و اعمال صالح آثار مخرب گناه خود را از بین ببرید. د ) راهکار های درمان خود ارضایی
۱ . علمی ( توجه به عواقب و آسیب های خود ارضائی ) ۲ . عملی
۱ . علمی ( توجه به عواقب و آسیب های خود ارضائی )
آسیب شناسی خود ارضایی
آسیب هاى ناشى از خودارضایى به گونه هاى مختلفى تقسیم پذیر است که به اختصار به برخى از آنها اشاره مى شود:
یک. آسیب هاى جسمانى
یکى از روش هاى شناخت پیشرفت بیمارى ها در پزشکى، مرحله بندى علایم بیمارى است. براین اساس، برحسب عوارض ایجاد شده در بیمار مبتلا به خودارضایى، سه مرحله بیان شده است:
۱. مرحله مشکل ساز . در افرادى که مدتى است گرفتار خودارضایى شده اند، زودرس ترین عوارض ناشى از خودارضایى عبارت است از: الف. خستگى و کوفتگى. ب. عدم تمرکز حواس. ج. ضعف حافظه. د. استرس و اضطراب.
۲. مرحله گرفتارى شدید. بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلاى وى یا مدت آن بیش از مرحله اول است و در نتیجه عوارض شدیدترى ظاهر شده است: الف. خستگى و کوفتگى. ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقى. ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجى. د. کمردرد. ه. نازک شدن موها . و. ناتوانى جنسى زودرس در جوانى . ز. بى خوابى یا بدخوابى و مشکلات مشابه .
۳. مرحله گرفتارى بسیار شدید یا حالت اعتیاد . الف. خستگى و کوفتگى . ب. ریزش شدید موها . ج. تارشدن دید چشم ها . د. وز وز گوش . ه. انزال زودرس و غیرارادى یا خروج منى به صورت قطره قطره . و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلى . ز. دردهاى قولنجى در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه .
دو. آسیب هاى روحى و روانى
ضعف حافظه و حواس پرتى، اضطراب، منزوى شدن و گوشه گیرى، افسردگى، بى نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى، بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى و ضعف اراده، احساس حقارت، عدم اعتماد به نفس، احساس گناه و عذاب وجدان بروندادهاى روانى و روحى خودارضایى است. شرح پاره اى از این موارد در مباحث گذشته روشن شد.
سه. آسیب هاى اجتماعى
ناسازگارى خانوادگى، بى میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزّت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک . جهت آگاهى بیشتر نگا: - قائمى، على، خانواده و مسائل جنسى کودکان، تهران: انتشارات انجمن اولیا و مربیان جمهورى اسلامى ایران، چاپ دهم، ۱۳۷۶.
چهار. آسیب هاى معنوى و اخروى
هیچ یک از آسیب هاى پیش گفته، به اهمیت آسیب هاى معنوى نیست؛ زیرا آسیب هاى معنوى، جان و دل و به عبارت دیگر کنه حقیقت وجود آدمى را تباه مى سازد. خودارضایى از نظر دین یک گناه است و به تعبیر قرآن زنگار بر دل مى نهد: « کَلاَّ بَلْ رانَ عَلى قُلُوبِهِمْ ما کانُوا یَکْسِبُونَ چنین مباد! بلکه اعمال (ناشایست) دل هاى آنان را زنگار زده است». (مطففین (۸۳)، آیه ۲۴)
زنگ یا زنگار در اشیاى مادى، همان چیزى است که روى فلزات و اشیاى قیمتى مى نشیند و معمولاً نشانه پوسیدن و از بین رفتنِ شفافیت و درخشندگى آن و در نهایت ضایع شدن و از بین رفتن آن است.
علامه طباطبایى در تفسیر المیزان طباطبایى (ج ۲۰، ص ۳۸۵) مى فرماید: از آیه شریفه سه نکته استفاده مى شود: ۱. اعمال زشت، نقش و صورتى به نفس و روح انسان مى دهند؛ ۲. این نقش و صورت خاص، مانع آن است که نفس آدمى حق و حقیقت را درک کند؛ ۳. نفس آدمى به حسب طبع اولیه اش صفا و جلایى دارد که با داشتن آن، حق را آن طور که هست درک مى کند. همچنین آسیب هاى معنوى جهان گذران را در مى نوردد و اگر اصلاح نگردد، حیات جاودان آدمى را در معرض تباهى و شوربختى قرار مى دهد.
از این رو نصوص دینى نسبت به آن هشدارهاى لازم را داده اند. امام صادق علیه السلام نیز مى فرماید: «با سه گروه خداوند در روز قیامت سخن نمى گوید و پاکشان نمى خواند و عذابى دردناک دارند، از آن سه اند، خودارضایى کننده و کسى که لواط دهد». (همان، ح ۱۹۰۴۹)
با توجه به آسیبهای فراوان خود ارضایی و حرمت آن فرد مبتلا به فکر ان ممی افتد که به دنبال درمان آن باشد و با عمل کردن جدی و مداوم راهکارهای ارایه شده خود را از آن رهایی بخشد و آرامش را برای خود به ارمغان بیاورد فردی که نیاز جنسی خود را به صورتی صحیح ارضاء نماید دچار فشار جنسی نخواهد شد و اگر شرایط ازدواج را ندارد با راهکارهای ارائه شده این نیاز را به تعویق اندازد و شرایط ازدواج آسانی را برای خود فراهم آورد .
۲ . عملی
راههای جلوگیری و درمان عملی خود ارضایی
بهترین درمان عملی برای ترک این گناه، ازدواج است که خوشبختانه انجام داده اید ، در اینجا راهکارهای دیگری خدمتتان ارائه می کنیم که با به کارگیری این نکات، حتماً می توانید بر مشکلتان غلبه کنید خصوصاً شما که جوانی متدین و پایبند به اصول دینی هستید و همین ایمان نیروی محرک بسیار خوبی برای حل مشکلتان خواهد بود.
۱. نخستین گام برای درمان این عادت شوم، این است که باور داشته باشید این مشکل درمان پذیر است. نورمن وینسنت پیل روان‌شناس آمریکایی چنین می‌گوید: « هرگز کلمه نمی‌شود را به کار نبرید؛ زیرا کاربرد آن یعنی قبول آن»(۱). بسیاری از کسانی که مدت های طولانی گرفتار خود ارضایی بوده اند، با توکل بر خدا و تلاش و جدیت خودشان توانسته اند این عادت زشت را کنار بگذارند. حتی کسانی را می شناسیم که بیش از ده سال به این عادت مبتلا بوده اند ولی موفق به ترک شده اند. پس به هیچ عنوان نباید ناامید و مأیوس شوید و دست از تلاش بردارید. نه تنها کلمة نمی‌تواند را بر زبان نیاورید، حتی اجازه ندهید به ذهنتان هم بیاید.
۲. نکتة دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد تدریجی بودن درمان‌است. فردی که چند ماه و یا چند سال گرفتار این مشکل بوده، نباید از خودش انتظار داشته باشد که در عرض چند روز یا چند هفته بتواند این کار را ترک کند؛ همین که به تدریج بتواند از تعداد دفعات آن بکاهد، پیشرفت خوبی کرده است. کسی که به خود‌ارضایی عادت کرده باشد، برای درمانش نیاز به زمان دارد؛ درست مثل کسی که معتاد به مواد مخدر شده باشد. چنین شخصی نباید در درمان عجله کند و اگر بعد از مدتی دید هنوز مشکلش حل نشده، نباید ناامید گردد. درمان مشکلی که به صورت عادت درآمده است ،در زمان کوتاه، معمولاً غیر ممکن و یا خیلی مشکل است. گاهی اوقات درمان خود‌ارضایی، حداقل به همان میزانی که فرد مبتلا به این کار بوده، نیازمند زمان است. البته گاهی اوقات هم فرد با ارادة قوی خودش، پس از سال‌ها ابتلا به خود‌ارضایی، در عرض مدت کوتاهی این کار را ترک می‌کند. پس نباید عجله کنید و از میدان مبارزه بیرون روید. به هر میزان که بتوانید تعداد دفعات این عمل را کم کنید, خودش موفقیت به شمار می‌رود.
۳. برخی از روان‌شناسان خود ارضایی را «مرض تنهایی» نام نهاده‌اند.(۱) این مطلب به خوبی نشان می‌دهد که تنهایی یکی از زمینه‌‌های ابتلای فرد به خود ارضایی است. پس نباید به هیچ عنوان تنها بمانید. به هر طریق ممکن از تنهایی چه در خانه و چه در بقیه مکان ها فرار کنید. چون معمولاً افراد در حضور دیگران دست به خودارضایی نمی‌زنند، پس لازم است که زمینة تنها بودن خودتان را از بین ببرید و بدین وسیله گامی بلند در جهت درمان مشکلتان بردارید.
۴. نکتة دیگری که برای درمان این مشکل باید مورد توجه قرار گیرد، کنترل نگاه است. تصاویر و خیالاتی که به ذهن فرد می‌آید به علت فیلم‌ها، عکس‌ها و تصاویری است که دیده است. اگر در گذشته خیلی به این مطلب پایبند نبوده‌اید‌، از همین الآن تصمیم جدی بگیرید که چشم و نگاهتان را کنترل کنید. برای خودتان قانونی وضع کنید که اگر به نامحرم نگاه شهوانی و غیرعادی کردید و یا فیلم و تصویری را دیدید، فلان تنبیه را اعمال کنید. مدتی این برنامه را اجرا کنید، می‌بیند که موفق خواهید شد.
۵. همان طور که حواس ظاهری نقش مهمی‌در تحریک میل جنسی دارند، فکر و خیال پردازی نیز سهم بسزایی در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. بعضی از افراد در کنترل حواس ظاهری خود موفقند؛ ولی کنترل فکر و خیال را خیلی جدی نمی‌گیرند و از همین‌جا ضربه می‌خورند. دائماً در خیال خود صحنه‌های غیر اخلاقی را تجسم می‌کنند و همین امر ممکن است آن‌ها را به سمت گناه سوق دهد.
دستورالعمل هایی که رعایت آنها برای ترک این کارمفید است :
۱ـ سعی شود تا همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه کرده و شب ها غذایی سبک میل کنند. ۲ـ هرگز شکم خود را بیش از حد معمول پر نکرده بلکه تا چند لقمه دیگر که جای دارند دست از غذا بکشند. ۳ـ از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر این چنینی) اجتناب ورزند. ۴ـ هرگز فکر گناه را به ذهن خود راه ندهند و از تصور و تخیل امور جنسی و شهوانی سخت پرهیز نمایند. ۵ـ از خواندن، شنیدن، نگاه کردن به امور و تصاویر شهوت آفرین دوری کنند. ۶ـ از خوردن مواد غذایی محرک مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم مرغ، و غذاهای چرب اجتناب و یا به حداقل اکتفا نمایند. ۷ـ از نگاه کردن و دست ورزی به اندام جنسی خود پرهیز کنند. ۸ـ هرگز به رو نخوابند. ۹ـ هیچ گاه تنها در یک مکان نمانند تا فرصت و زمینه گناه از بین برود. ۱۰ـ برای تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنند. ۱۱ـ هیچ گاه بیکار نباشند و همیشه برای مشغول ساختن خود به فعالیتی مطلوب و مثبت بپردازند. ۱۲ـ روزه مستحبی بگیرند و اگر قادر هستند، روزه تربیتی بگیرند یعنی به کمترین مقدار غذا و کم حجم ترین نوع غذاها اکتفا کرده و وعده غذایی خود را کم کنند. ۱۳ـ هرگز به نامحرم نگاه نکنند حتی اگر به ارتباط کلامی با آنها مجبور باشند. ۱۴ـ با جنس مخالف رفتار متکبرانه داشته باشند هرگز با روی باز و نرمی با آنها برخورد نکنند. ۱۵ـ هرگاه افکار جنسی به ذهن آنها وارد شد خود را تنبیه کنند. مثلاً با بستن یک کش به مچ دست خود و کشیدن و رها کردن آن به خود هشدار دهند. ۱۶ـ به بدی گناه و عواقب آن بیاندیشند و تا زمانی که به گناه آلوده نشده اند بیشتر در فکر زیانهای آن، خطرات، آبرو ریزی و عقاب آن باشند. ۱۷ـ هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشند. ۱۸ـ به محض لغزش فورا توبه کرده و سعی کنند که دیگر تکرار نشود. ۱۹ـ قرآن زیاد بخوانند و در معانی آیات آن تفکر کنند. ۲۰ـ در مجالس مذهبی، دعا و توسل و موعظه زیاد شرکت کنند. ۲۱ـ از کتبی که جنبه موعظه و بیدارگری قلبی دارد بهره گیرند و مقید باشند که در روز چند ساعت به مطالعه این گونه کتب بپردازند. برای مثال مجموعه کتاب های شهید دستغیب توصیه می شود و به خصوص کتاب گناهان کبیره، قلب قرآن، ایمان، قلب سلیم و معاد و. ۲۲ـ اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و عیادت از نزدیکان و... پر کنند. ۲۳ـ به معاد و قیامت فکر کنند. ۲۴ـ ذکر لا حول ولا قوة الا بالله را زیاد بر زبان جاری سازند. ۲۵ـ عبادتهای خود مانند نماز و روزه و غیره، را صحیح و دقیق و در اول وقت انجام دهند و در انجام هر چه کامل تر و بهتر نماز خود بکوشند. ۲۶ـ از محیطهای آلوده، سخت دوری کنند و بیشتر وقت خود را در کتابخانه بگذرانند و بی علت در خیابان های آلوده، نباشند. ۲۷ـ اراده خود را تقویت کنند.
اگر خود ارضایی را به صورت جدی ترک کنید و ورزش و تغذیه سالم داشته باشید عوارض آن آرام آرام برطرف میشود گرچه ممکن است اصلاح برخی از عوارض آن نیازمند طبابت و درمان باشد. پی نوشتها :
۱- صافی، جامع الاحکام، ج۲، س۱۳۳۰؛ فاضل، جامع المسائل، ج۱، س۹۸۴؛ تبریزی، استفتاءات س۲۱۱؛ دفتر: بهجت، مکارم، امام، نوری و خامنه ای
۲- تبریزی، استفتاءات، س۸۳ و دفتر: سیستانی و وحید
میهمان
سلام خسته نباشید میشه بگید عذاب های این گناه در جهنم چیه و من حدودا سه یا چهار سال به این گناه مبتلا شدم و مطلابتون عالی و کامل و جامع بود با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، پی آمدهای خودارضایی در آخرت
۱. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى کند و از چشم خدا مى افتد. (میزان الحکمة، ح ۱۸۷۴۹)
۲. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. (همان، ح ۱۸۷۴۸)
۳. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى کند، ملعون است. (همان، ح ۱۸۷۵۱)
۴. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. (همان، ح ۱۸۷۴۹)
میهمان
من نظرات رو خوندم خداییش امیدوار شدم به ترک گناه. دمتون گرم و همچنین امیدوار تر شدم به رحمت الهی. ولی خدایی من نوعی که این همه این کار رو انجام دادم تقریبا ۱ سال ولی قبلش کلی کار خوب انجام میدادم خدا می بخشه؟
پرسمان
سلام علیکم، بله دوست گرامی. در صورتی که توبه کنید و بنده خدا شوید تمام گناهان گذشته بخشیده می شود.
میهمان
سلام وقتتون بخیرمن سالهاست ب این مشکل دچارم البته ن مداوم...خیلیم ناراحتم،دلم میخواد ازدواج کنم اما تا الان پیش نیامده،حس بدی دارم‌،میدونم خدا دوست نداره،این مورد غسل هم داره؟ من‌ جوابمو چطور بگیرم دائما اینجا نمیام اولین بارمه،میشه ب شماره همراهم جواب بدین؟!
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما دختری هستید که به هر دلیلی به خودارضایی مبتلا شده اید؛ باید بدانید اگر بعد از انجام خودارضایی یقین به رسیدن به اوج لذت جنسی و ارگاسم پیدا کنید، غسل جنابت بر شما واجب می شود و بدون انجام غسل جنابت طبیعتاً نماز نمی توانید بخوانید. البته اگر یقین به رسیدن به اوج لذت جنسی و ارگاسم نداشته باشید، غسل جنابت بر شما واجب نیست.
برای ارسال سؤال و ارتباط با ما می توانید از راه های زیر اقدام کنید:
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
توجه: اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما به صورت خصوصی فراهم گردد.
میهمان
اقا واقعا خیلی بده هدکاریم بکنی نمیشه جلویش را گرفت با تین وضعی که دخترا میان بیرون چگونه خودمان رو نگه داریم نمیشه
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، حرف شما تا حدی درست است، یعنی اینکه وقتی انسان در معرض چیزی قرار گرفت کنار کشیدن از آن بسیار دشوار می گردد مثلا اگر انسان خودش را در معرض ابتلاء به آنفولانزا قرار دهد به ناچار مبتلاء خواهد شد ولی انسان عاقل که آسیبهاب آنفولانزا را می داند سبک زندگی خود را طوری می چیند که در معرض این بیماری قرار نگیرد مثلا دائما دستان خود را با آب و صابون می شوید، با افراد مبتلاء دست نمی دهد و رو بوسی نمی کند و...، شما وقتی بیرون می روید اگر نگاه خود را کنترل کنید می توانید خود را از معرض آلودگی کنار بکشید اما وقتی چشم چرانی می کنید و نگاه خود را کنترل نمی کنید و در ذهنتان نیز محتوای نگاههای ناصوابتان را دنبال می کنید لاجرم در دام آسیب هم می افتید. برای دوری از این عمل آسیب زا تکنیکهایی در سایت ذکر شده که با بکارگیری آنها می توانید خود را از عادت به این عمل آسیب زا رها سازید.
میهمان
سلام من تا حالا صد دفعه خواستم توبه کنم ولی نشده ولی از الان می‌خوام خییییییییلی جدی تر توبه کنم و این کارو انجام ندم ولی اخع من از کجا بدونم که وقتی توبه کردم خدا کار های که در گذشته انجام میدادم رو کاملا میبخشه
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. یکی از عوامل مهم بخشش گناهان توبه است و خدای متعال به توبه کنندگان واقعی وعده بخشش داده و خداوند خلف وعده نمی کند. در صورت توبه واقعی شکی در بخشش گناهان گذشته نداشته باشید. موفق باشید.
میهمان
خیلی نیاز به کمک دارم، من از ۹ سالگی درگیر این مسئله شدم و الان ۲۳ سالمه.........چندین بار و چندین بار ترک کردم اما باز برگشتم، پیش هیچکس نمیتونم برم یا حرفی بزنم چون خیلی خجالت میکشم از اعتیادم اونم اینهمه مدت، هنوز ازدواج نکردم ولی دیگه نمیتونم هم بهش فکر کنم به خاطر عوارضی که اینکار داره و میگن در روابطم با همسرم تاثیر بدی میزاره.................اما میخوام به خدا برگردم، برای ازدواج شاید ی دلیل کوچیکم باشه، ولی روی برگشتن ندارم میدونم اونم دیگه دوستم نداره
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی ترک کلی خودارضایی برای کسانی که سالها این کار را انجام داده اند آسان نیست. بنابراین برای اینکه از عوارض خطرناک آن در امام باشید تعداد تکرار آنرا به هفته ای یا ده روز یک بار برسانید و به همین صورت مراقبت کنید تا ازدواج کنید و خلاص شوید. عوارض فراوان خود ارضایی بیشتر معلول تکرار روزانه آن است. موفق باشید.
میهمان
سلام من ۱۴ سالمه و حدودا ۸ ماهه به این عادت زشت و بد دچار شدم و هر موقع به خودم میگم که دیگه این کار را نمی کنم دوباره بعد از یه هفته یا حتی سه چهار روز دچار این کار میشم فقط یه سوال داشتم من که چشم ضعیف شده و یکم آستیکماتم اگه این عادت زشت را کنار بگذارم چشم هام دوباره خوب میشه چون من فوتبال هم خیلی خوب بازی می کردم و الا رو فوتبالم هم تاثیر گذاشته نمی دونم برا اینه یا نه
پرسمان
سلام علیکم، در این که خودارضایی عوارض بسیار ناخوشایند و پیامدهای منفی فراوان و بعضاً جبران ناپذیری دارد، شکی نیست؛ آنچه مسلّم است این است که با ترک خودارضایی، دیگر در آینده عوارض خودارضایی سراغ شما نخواهد آمد و حتی اگر در حال حاضر به عوارضی مبتلا گشته اید این اطمینان را به شما می دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می شود و از بین می روند؛ به همین خاطر، جای هیچ گونه نگرانی نیست.
اگر شما موفق به ترک خودارضایی شوید نوید این است که از آسیب های دیگر رهایی یافته اید و به تدریج عوارض گذشته برطرف خواهد شد. کافی است ناامیدی را کنار بگذارید و به تقویت بدن تان بپردازید و با ورزش و نیز تقویت بدن، شادابی و نشاط خود را به دست آورید و با اتخاذ رژیم غذایی، پرانرژی، مقوی و مناسب نیروی از دست رفته بدن تان را جبران کنید. البته برخی از آسیب ها و عوارض خودارضایی ممکن است مدت ها طول بکشد که درمان شود و یا حتی ممکن است برخی از آسیب ها همچون ریزش مو، ضعف چشم کاملاً به حالت اولیه برنگردد، اما خوشبختانه بسیاری از آسیب ها با تقویت بدن و دارودرمانی بهبود می یابد و برطرف می شود. پزشک متخصص چشم در این زمینه بهتر می تواند به شما و بهبود چشم های تان یاری رساند.
میهمان
سلام خودراضایی باعث پاره شدن پرده بکارت میشود؟؟؟؟
پرسمان
سلام علیکم، بله امکان آسیب رسیدن به پرده در جریان خود ارضایی وجود دارد. زیرا در اوج شهوت و به هنگام نزدیک شدن ارگاسم ، انسان خیلی بر اراده خود تسلط ندارد و دقیقا متوجه رفتار خود نمی باشد و امکان دارد به حرکات مالشی خود عمق ببخشد و یا دست خود را داخل فرو ببرد و در نتیجه باعث آسیب و پارگی بکارت شود.
میهمان
خواهشها منم کمک کنید من یک هفته کاری نمیکنم بعد یک هفته رو دوباره شروع میکنم و باز باز یک هفته یک هفته من ۱۴سالمه میخوام بدونم اگه نکنم تمامی عوارض حتی لرزش دستانم از بین می ره هنوز لرزش دست نگرفتم.
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما مبتلا به خودارضایی شده اید، یادتان باشد که هیچگاه برای شروعی دوباره دیر نیست. به قول معروف: «ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است» و یا «جلوی ضرر را هر وقت بگیری منفعته!» پس ناامیدی و افکار دلسردکننده را کنار بگذارید و از لحظه لحظه زندگی تان برای موفقیت استفاده کنید.
اگر شما خودارضایی را ترک کنید و به تقویت بدن تان با مواد مغذی و سالم بپردازید این امید وجود دارد که عوارض احتمالی خودارضایی در شما برطرف گردد و شادی و نشاط گذشته را به دست آورید. حتی اگر شما موفق به درمان عوارض و آسیب های خودارضایی که در شما یافت می شود، نشوید؛ مطمئناً از بروز آسیب های بیشتر و با شدت بیشتر پیشگیری به عمل خواهید آورد.
البته باید به خودتان زمان دهید و توقع نداشته باشید که با ترک خودارضایی همۀ عوارض و آسیب های خودارضایی به یکباره از بین برود. آنچه مسلّم است این است که با ترک خودارضایی، دیگر در آینده عوارض خودارضایی سراغ شما نخواهد آمد و حتی اگر در حال حاضر به عوارضی مبتلا گشته اید، این اطمینان را به شما می دهیم که بسیاری از عوارض ناشی از خودارضایی با ترک کامل آن به تدریج و رفته رفته، کم شده و در نهایت نابود می شود و از بین می روند؛ به همین خاطر، جای هیچ گونه نگرانی نیست. البته این امر بسته به نوع آسیب و عوارض به وجود آمده دارد، برخی از آسیب ها ممکن است چند سال طول بکشد تا از بین بروند که البته این نیاز به صبر و حوصله و نیز تقویت بدن و گاهی مراجعه به مراکز درمانی و کمک گرفتن از متخصصان و پزشکان مربوطه دارد و لازم است با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهید.
میهمان
دیگه مثل سابق از چیزی لذت نمیبرم چیکار کنم همیشه ناراحتم
میهمان
سلام.اگه استمناع با دست نباشه بلکه با عروسکی مانند....میل جنسی خودمونو بر طرف کنیم بازم استمنا هست و عوارض دارد
پرسمان
سلام علیکم، اساساً خودارضایی به عملی گفته می‌شود که فرد عالماً و عامداً، آگاهانه و با اختیار خود با خودش کاری کند که به اوج لذت جنسی(ارگاسم) برسد و مایع منی از او خارج شود. گاهی علت این حالت ممکن است بر اثر دست‌ورزی و بازی با آلت تناسلی، گاهی مشاهده و دیدن صحنه‌های تحریک آمیز و صحبت دربارۀ مسائل جنسی و گاهی تصور صحنه‌های شهوت‌انگیز، فکر و خیال دربارۀ مسائل جنسی و... است؛ با این اوصاف خودارضایی با دست و یا هر وسیله دیگری که صورت بگیرید، خودارضایی است و کاری حرام و گناه خواهد بود و آسیب ها و عوارض بیشماری خواهد داشت.
میهمان
من ۱۳ سالمه اعتیاد پیدا کردمببه این کار واقعا روم تاثیر گزاشته اینقد اراده ندارم که ترک تنم چیکارکنم
پرسمان
سلام علیکم، اگر شما به خودارضایی مبتلا شده اید، مطمئناً شما تنها فردی نیستید که به پدیده خودارضایی مبتلا شده اید، متأسفانه این پدیده کم و بیش در بین نوجوانان و جوانان دیده می شود و برخی از افراد به خاطر کنجکاوی های جنسی، فراوانی و دسترسی آسان به انواع و اقسام محرک های جنسی، فزون یابی تمایلات جنسی، عدم توانایی بر مدیریت و کنترل غریزۀ جنسی و نیز مواجهه با فشار غریزه جنسی، عطش جنسی، ناکامی های جنسی که به خاطر مشکل ازدواج و تأخیر در آن دارند به این پدیده زشت مبتلا می شوند. البته بسیاری از آنان با مدیریت صحیح و کنترل هوشمندانه غریزۀ جنسی بر مشکل غلبه می کنند و خویشتن را از آلودگی ها و انحرافات اخلاقی و جنسی می رهانند.
باید توجه داشت کنترل غریزۀ جنسی و شهوت به صورتی که منطبق با فطرت انسانی باشد، امری ممکن و شدنی است. البته آنهایی که از مبانی اخلاقی و معنوی محکم و قویی برخوردارند و نیز از محرِّک های جنسی دوری می کنند و بی جهت باعث فزون یابی تمایلات جنسی شان نمی گردند، به خوبی می توانند از پیامدهای منفی آن مصون باشند و غریزۀ جنسی خود را در همه حال و به خوبی کنترل کنند و آسیبی از این ناحیه نبینند.
باور ما این است که شما به خوبی می توانید با پرهیز از محرِّک های جنسی، ایجاد مشغولیت های اختیاری، انجام ورزش و فعالیت های بدنی به تخلیۀ انرژی های منفی غریزۀ جنسی تان کمک کنید و این انرژی را در مسیر درست هدایت کنید و در امور مثبت هزینه کنید.
یادتان باشد مردان بزرگ و تحول آفرین قادرند مشکلات پیش روی خویش را هموار کنند. در قاموس آنها «نمی شود»، «نمی توانم» و «ناممکن» معنایی ندارد. شما نیز از اراده و اختیار الهی برخوردارید و می توانید به جنگ مشکلات زندگی بروید و آنها را قلع و قمع کنید. هرگز نباید به خودتان تلقین منفی کنید و با خودتلقینی منفی خودتان را روز به روز ناتوان و ضعیف تر نشان دهید.
میهمان
باسلام .دختری سن بالایی که امکان ازدواج برایش فراهم نیست چگونه نیازجنسی خود رابرطرف کند
پرسمان
سلام علیکم، بهترین راه برای دخترانی همچون شما که فعلاً زمینه ازدواج و یا خواستگاری ندارند، خویشتنداری جنسی، تقویت خودمهارگری و خودکنترلی به منظور حفظ و حراست خویشتن از انحرافات و آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی است. همچنین با والایش انرژی‌های جنسی و بردن آن به سمت فعالیت‌های هنری، فکری، ورزشی، اجتماعی و معنوی و در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب (با مراجعه به کتاب‌های طب سنتی و تغذیه)، از آسیب‌های جسمی و روحی خود مانع شوند؛ علاوه بر این باید از تمرکز بیش از حد بر نیاز جنسی (به عنوان مثال نظربازی، دیدن عکس‌ها و فیلم‌های محرک، گفتگو دربارة مسائل جنسی، جک‌های جنسی و...) که به شعله‌ور شدن آتش نیاز می‌انجامد، بپرهیزند و بکوشند که با خودگویی‌های منطقی و آرام کننده و انس با عبادت و تلاوت قرآن و یادکرد مداوم پاداش‌های الهی و درس گرفتن از زندگی افرادی که همین شرایط را با صبوری و پاکدامنی پشت سر گذاشته و می‌گذارند، موقعیت پیش آمده را به عنوان واقعیتی که باید با ‌آن سازگار شوند، بپذیرند و با آن سازگار شوند. همچنین توصیه می شود با استفاده بهینه از اوقات فراغت و ایجاد مشغولیت های ذهنی و فکری مختلف، مجالی برای اندیشیدن در خصوص مسائل جنسی برای خودشان نگذارند.
همچنین می توانید با آراستن به فضائل خوب اخلاقی همچون عفت و حیا و نیز رعایت هنجارهای شرعی و عرفی به تلاش های فعالانه خود برای جذب خواستگار اقدام کنید و با سپردن به افراد مورد اطمینان به صورت غیرمستقیم زمینه خواستگاری و ازدواج تان را فراهم آورید. البته حضور پررنگ در اجتماع، مجالس و محافل زنان، شرکت فعالانه در مناسب های فرهنگی و هنری عملاً باعث می شود که شما بیشتر دیده شوید و زمینه ازدواج تان فراهم گردد. همچنین با ایجاد مشغولیت های کاری، علمی، ذوقی و هنری، ارتباط دوستانه با دوستان همراه و صمیمی عملاً مجالی برای اندیشیدن به مسائل حاشیه ای برای شما نخواهد گذاشت.
میهمان
زیاد گناه گناه نکنین شما آخوندا بجای بهشت جهنم گفتن
بیاین ب وضع فرهنگی بد خانواده ها برسید
ی نفر با یک میلیون ازدواج می‌کنه
ی نفر با صد میلیون
چرا اینطوری میشه؟؟
چون خانواده ها فقط ب آبروی نداشته ی خودشون فکر میکنن ن جوانها
من جوانم اما ازدواج نکردم
چون خانواده عروس
توقع دارم ی خونه مستقل ماشین پول و..
داشته باشم
منم ک این چیزارو ندارم
پس ازدواج نمیکنم
گناه کردم گردن شما آخونداست
شماها بیاین ب مشکلات جوانها برسید
خیلی از مشکلات حل میشه

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.