گناه فرزند و عذاب والدین -اطاعت از والدین -عدم رعایت حجاب ۱۳۹۰/۰۳/۳۱ - ۶۱۸۷ بازدید

من هم آرایش می کنم و هم مقداری از موی خود را بیرون می گذارم پدر و مادرم خیلی به من می گویند که این کارها را انجام ندهم، میخواهم بدانم با اینکه پدر و مادرم وظیفه خودشان را انجام میدهند و از من می خواهند که این کارها را انجام ندهنم، آیا من با انجام این کارها باعث گناه آنها و در نتیجه باعث عذاب آنها در قیامت می شوم؟

یکی از وظایف مهم پدر و مادر این است که فرزند را با آداب اسلامی آشنا کرده و مسائل دینی را به او بیاموزند؛ لذا اگر والدینتان در تربیت و آموزش حلال و حرام ها به شما کوتاهی نکرده باشند و شما بخواهید خلاف دستورات اسلام عمل کنید، هیچ گناهی به گردن پدر و مادر شما نخواهد بود. اما دخترم! این را بدان که بخاطر نافرمانی از امر پدر و مادر و آزردن آن ها، در دنیا و آخرت مؤاخذه خواهی شد.
«سخنی کوتاه درباره ی حق والدین»:
اسلام از نظر حقوقى حساب ویژه اى براى پدر و مادر بازکرده است؛ لذا در روایات آمده که اگر پدر و مادرى از فرزندانشان راضى باشند موجب خیر و برکت و سعادت فرزند مى شود؛ اگر در حق فرزندان خود دعا کنند خداوند به این دعا توجه خاصى مى نماید؛ کما این که اگر والدین از فرزندان ناراضى باشند و خداى ناکرده آنها را نفرین کنند، ممکن است خداوند بر چنین فرزندانى که موجب ناراحتى والدین شوند قهر و غضب نماید.
اهمیت احترام به پدر و مادر و نیکی کردن به آنها در سطحی است که قرآن کریم در 9 مورد از آن سخن آورده است. در سه جا، احسان به پدر و مادر را در کنار توحید و یکتاپرستی ذکر می کند: «واعبدوالله ولا تشرکوا به شیئا و بالوالدین احسانا؛ و خدا را بپرستید، و هیچ چیز را همتای او قرار ندهید و به پدر و مادر نیکی کنید» (نساء، آیه 36 - بقره، آیه 83 - انعام، آیه 151)؛ فقط اگر آنها بخواهند فرزند خود را به کار حرامى وادار کنند یا از انجام تکلیف واجبى باز بدارند، اطاعت از آنها جایز نیست؛ چه اینکه اطاعت خداوند بر هر کس دیگر حتى والدین نیز مقدم است.
روایت بسیار تکان دهنده ای از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده که تکلیف همه ی ما را در مقابل والدین روشن می کند. از حضرت (صلی الله علیه و آله) نقل شده که شخصی خدمت ایشان عرض کرد : ای رسول خدا, حق پدر چیست؟ حضرت فرمودند: مادامی که زنده است او را اطاعت کنی و مطیع او باشی. بعد عرض کرد: حق مادر چیست؟ فرمودند: اگر انسان به اندازه ی ریگ های بیابان و قطرات باران و ایام روزگاران, در مقابل مادر بیاستد و او را اطاعت کند, به اندازه ی یک روز دوران حمل, حق او را ادا نکرده است.
با اندکی تأمل در روایات روشن می شود که تا چه میزان, احترام به والدین و اطاعت از آن ها- و مخصوصا ً مادر - در سعادت دنیا و آخرت انسان نقش دارد. رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «رضی الرب فی رضی الوالدین و سخط الرب فی سخط الوالدین» رضایت خدا در سایه ی رضایت والدین و خشم خدا در سایه ی خشم والدین است.
به هر حال، نیکی و احسان به پدر و مادر و خشنودی آنان را فراهم کردن لازم است و سعادت دنیا و آخرت را به همراه می آورد. البته احترام به والدین در رزق و روزی نیز بسیار مؤثر است. کسی که در هر شرایطی به پدر و مادر خود احترام بگذارد و به توصیه های آن ها جامه ی عمل بپوشاند، حتی در دنیا نیز بهره های فراوان خواهد برد.
«حجاب و ضرورت آن»
حقیقت امر این است که ایجاد محدودیت در ارتباط، نگاه، صحبت کردن، تماس بدنی و نوع پوشش و... بین زن و مرد نامحرم همگی برای جلوگیری از ایجاد مفاسد مختلف فردی و اجتماعی است که دامن گیر فرد و اجتماع می گردد. خلقت زن به گونه ای است که تمام شئونات و رفتار ها و اعضاء بدن او برای مرد جذاب است.
روایت معروف «النساء عورات» به این معنی است که همه شئون زن نیازمند پوشش و حفظ است. زن مظهر زیبایی و جمال الهی است. تمام اعضا و جوارح زن، سخن گفتن زن، راه رفتن زن، زینت زن و حتی تارهای موی زن و... اگر چه مظهری از خلقت باشکوه الهی است، لکن در صورتی که در غیر از روابط نظام مند و قانونمند خانواده ظهور و بروز پیدا کند، شکل روابط را از روابط عقلایی و تعالی بخش فردی و اجتماعی به انحرافات جنسی و شهوت آلود تغییر می دهد. این تاثیر پذیری در مرحله اول از طرف مردان بسیار شدیدتر است.
از نظر علم و تجربه ثابت است که نگاه از عوامل اصلی و ناخودآگاه تحریک و ترشح غدد و هورمونهای جنسی است. نگاه به نامحرم هرچند اگر بدون قصد تلذذ باشد عمل طبیعی و غریزی خود را انجام می دهد و زمینه تحریک شهوت انسان را در همان زمان یا بعد از آن ایجاد می کند.
تحریک غریزه جنسی به گونه نامشروع نیز آثار شوم و نکبت بار فراوانی بر ابعاد مختلف انسان و جامعه بشری ایجاد می نماید. اسراف، انحراف و هدر رفتن نیروهای فکری، اجتماعی و معنوی انسان، زمینه سازی سردی روابط خانوادگی، حالت حسرت و ناکامی، از دست دادن آرامش روانی، میل به گناه (لواط، زنا، استمناء و...) و بالاخره گرایش به گناهان مختلف از جمله آثار سوء نگاه ولمس حرام است که در عرصه زندگی فردی، خانوادگی و اجتماع ظاهر می گردد.
بدون شک هر اندازه بدن زن پوشیده تر باشد نقش نیرومندترى در دورسازى دیگران دارد. اگر نگاه هاى آلوده را همچنان که در روایات آمده است تیرهاى زهرآلود شیطان بدانیم، پوشش زن همانند قوسى است که تیر از آن کمانه مى کند و منحرف مى شود و از اصابت و نفوذ در هدف باز مى ماند. بر عکس هر اندازه بدن زن برهنه تر باشد تیرهاى شیطانى را بیشتر متوجه خود ساخته و از آن آسیب خواهد دید. ازهمین رو باید زن ها بدن وازجمله موهای خود رادرمواجهه بانامحرم بپو شانند.
پوشش مطلوب آن است که خود به خود دورباش ایجاد مى کند و هوس بازان را ناامید مى سازد. بنابراین، وظیفه پوشش اسلامى بانوان به معناى حبس و زندانى کردن و قرار دادن آنان پشت پرده و در نتیجه عدم مشارکت این گروه، در فعالیت هاى اجتماعى نیست. این وظیفه بدان معنا است که زن در معاشرت با مردان، بدنش را بپوشاند و به جلوه گرى و خودنمایى نپردازد و مشارکتش در فعالیت ها، بر اصول انسانى و اسلامى استوار باشد.
در آخر به این نکته نیز باید اشاره کنیم که پوشاندن حتی یک تار مو هم ضرورت دارد زیرا اولا: رعایت حدود قوانین در موارد آسیب زا زمینه ایمنی فرد و جامعه را فراهم می کند. ثانیا: تارهای موی خانم ها نیز از مصادیق جمال و زیبایی آنان است و می تواند با تعمیم ذهنی مردان همان مفاسد نگاه کردن به بدن زن را داشته باشد و چه بسا نگاه به تارهای اندکی از موی یک خانم زمینه ساز توسعه و تعمیم ذهنی و ایده آل پروی در ذهن نامحرم شده که ممکن است اثرات نامطلوب آن از نگاه کردن به همه موها بدتر باشد.
برای آگاهی بیشتر ر.ک:
1-محمد محمدی آشنانی, حجاب در ادیان الهی.
2- استاد شهید مطهری, مسائله حجاب.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.