گناه قبل از بلوغ ۱۳۹۸/۳/۳۰ - ۴۰۳ بازدید

سلام. من وقتی بچه بودم از پدر و مادرم و بعضی ها شنیده بودم می گفتن تا پسر به ۱۵ سالگی نرسیده اگه گناهی بکنه خداوند اونو میبخشه.ایا این حرف دسته؟

در پاسخ به نکاتی توجه کنید :
۱. در این مورد ملاک رسیدن به سن بلوغ شرعی است و رسیدن به سن ۱۵ سال قمری یکی از علائم بلوغ در پسران است .
۲. بر طبق روایات خطاها و گناهانی که انسان قبل از رسیدن به سن بلوغ انجام می دهند مورد عفو و گذشت قرار می گیرد . در حدروایات معروف به رفع القلم تعبیر به رفع القلم و تکلیف نداشتن در روایات مربوط به افرادی مانند فرد خواب و دیوانه و بچه قبل از بلوغ شده است .
۳. رسیدن به سن بلوغ علائمی دارد و به فتوای مراجع نشانه بالغ شدن پسر یکى از سه چیز است:
۱. ۳ . روییدن موى درشت و خشن زیر شکم (اطراف آلت تناسلى)
۲. ۳ . بیرون آمدن منى
۳. ۳ . تمام شدن پانزده سال قمرى.
هر یک از این سه نشانه، به تنهایى علامت بلوغ و رسیدن به حد تکلیف شرعى محسوب مى شود.توضیح المسائل، مراجع م ۲۲۲۵ ۴. بنا بر این اگر کسی قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال قمری بالغ شده باشد و یا بلوغ زودرس داشته باشد و مرتکب گناه شود حتما مورد مواخده و محاسبه و کیفر قرار می گیرد مگر ان که توبه کند .
۵. حقوقی که مربوط به مردم است مانند خسارت زدن به کسی و شکستن شیشه و امثال انها اگر مربوط به قبل از زمان بلوغ هم باشد این حق بر ذمه می آید و باید ادا شود و خود به خود بخشیده نمی شود .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.