گناه نابخشودنی ۱۴۰۰/۱۱/۰۶ - ۲۴ بازدید

سلام
ایا گناهی هست که خدا اصلا ان را نبخشد

پرسشگر گرامی. گناه غیر قابل بخشش نداریم. درباره شکر ابتدا خدای تعالی فرمود: «ان الله لا یغفر ان یشرک به و یغفر مادون ذلک لمن یشاء» به راستی که خداوند شرک به خود را نمی آمرزد و غیر آن را از هر که بخواهد می بخشد».[ انعام، آیات 48 و 116]اما این آیات با آیه دیگر «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ » [زمر / 53] بگو اى بندگانم که زیاده بر خویشتن ستم روا داشته اید، از رحمت الهى نومید مباشید، چرا که خداوند همه گناهان را مى بخشد، که او آمرزگار مهربان است ؛ نسخ شده ، نسخ به‌معنای از بین بردن چیزی و جایگزین کردن آن با چیزی دیگر است.[طبرسی، مجمع البیان، ۱۴۱۵ق، ج۱، ص۳۳۸] به گفته علامه طباطبایی زمانی‌که آیه‌ای از قرآن نسخ می‌شود، به‌معنای پایان زمان اعتبار حکم و اثر آن آیه است؛ چراکه مصلحت جعل و وضع حکم آن محدود و موقت بوده است.[ طباطبایی، قرآن در اسلام، ۱۳۷۶ش، ص۴۱]
بنابراین همه گناهان با توبه بخشیده می شود حتی شرک ، چنانچه خداوند متعال می فرماید : «إِلَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ عَمَلًا صَالِحًا فَأُولَٰئِکَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئَاتِهِمْ حَسَنَاتٍ ۗ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا» [فرقان / 70] مگر آن کسانی که از گناه توبه کنند و عمل صالح به جای آرند، پس خدا گناهان آنها را بدل به حسنات گرداند، و خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.