یاری امام و گناهکاری ما ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ - ۱۳۴ بازدید

سلام.یاران خاص امام زمان(عج)همه انسان‌هایی ازابتدا پاک هستند؟ممکن است کسی گناهان کبیره انجام داده باشد اما توبه نصوح کندو همچنان جزو یاران نزدیک امام(عج) باشد؟

ابتدا باید بدانیم اینکه یاران حضرت مهدی 313 نفر هستند مطلب صحیحی است ولی منظور یاران خاص وفرماندهان لشگرهای حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می باشد، زیرا شکی نیست که همه مؤمنین و مؤمنات در آن زمان از یاران و یاوران آن حضرت می باشند وحتی گروهی از مؤمنین زمان های گذشته زنده می شوند و در رکاب حضرت بر علیه کفر مبارزه می نمایند . به همین جهت در دعای عهد می خواهیم که خداوند ما را از کسانی قرار دهد که در رکاب حضرت وجود داشته باشیم. افزون بر آن بیان واقعیت نباید موجب یأس و دلسردی بشود، بلکه منطقا هر کس باید تلاش کند که خود را به حد اعلای کمالات برساند تا در ردیف یاران ویژه آن حضرت قرار گیرد.ظاهراً این 313نفر که در روایات آمده است , از طلایه داران و پیشگامان نهضت حضرت مهدی عج هستند; زیرا در دیگر روایات یاران آن حضرت ده هزار دوازده هزار, پانزده هزار و حتی به عنوان توده های انبوه یاد شده است .مردم، خود باید ظهور عدالت را بخواهند و جهانیان را با زیبایی‌های دوران ظهور آشنا کنند و روحیه‌ی عدالت طلبی و ظلم ستیزی را در همه جا گسترش دهند.
توبه می تواند انسان را در زمره یاری گران امام زمان علیه السلام قرار دهد. اصولا حضرت از گناهان و اشتباهات ما در رنج و ناراحتی هستند و هم اینکه طولانی شدن غیبت او، به جهت ما و مردم جهان است . به یقین یکی از موانع نزدیکی ما به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و ناراحتی ایشان از ما، گناهان ما است؛ چنان که خود آن حضرت در توقیع مبارک به شیخ مفید می نویسد:
« نامه ای است به برادر با ایمان و دوست رشید ما ابوعبدالله محمدبن نعمان(شیخ مفید) که خداوند عزت وی را مستدام بدارد. سلام خداوند بر تو ای کسی که در دوستی ما به زیور اخلاص آراسته ای و در اعتقاد و ایمان به ما، دارای امتیازی مخصوص هستی؛ ما در مورد نعمت تو، خداوند یکتا را سپاسگذاریم.
شما مکلف هستید که اوامر و دستورات ما را به دوستانمان برسانی، با اینکه ما بر اساس فرمان خداوند بزرگ و صلاح واقعی خود و شیعیانمان، تا زمانی که حکومت بر دنیا در اختیار ستمگران است، در نقطه ای دور و پنهان از دیده ها به سرمی بریم ولی از تمام حوادث و ماجراهایی که بر شما می گذرد، کاملا مطلع هستیم و هیچ چیز از اخبار شما بر ما پوشیده نیست، از خطاها و گناهانی که بندگان صالح خداوند از آنها دوری می کنند، اما شما آنها را مرتکب می شوید، نیز باخبریم! از عهد شکنی‌ها و پشت سرگذاشتن عهد و پیمان‌ها با اطلاعیم! ... .
از خداوند بترسید و تقوا پیشه کنید و ما خاندان رسالت را مدد رسانید ... . سعی کنید اعمالتان به گونه ای باشد که شما را به ما نزدیک سازد و از گناهانی که موجب نارضایتی ما را فراهم می نماید، بترسید و دوری کنید ... ».(بحارالانوار، ج53، ص175)

برای اینکه از یاران واقعی امام زمان باشیم باید رفتارها و برخوردها وگفتارهای خود را مهدوی کنیم ؛یعنی ،زندگی مهدوی داشته باشیم .در این راستا برخی از راهکارهای مربوطه نیز تقدیم می شود: 1. سنخیت با امام
2. پرهیزکارى و تزکیه نفس

3. اظهار محبّت وولایت

4. اظهار اشتیاق و چشم به راه بودن

5. شناخت و معرفت امام

5. ارتباط وتجدید عهد با ولایت
6.مبارزه و امر به معروف و نهى از منکر
7. حق خواهى و حق مدارى
8.کسب آمادگى براى ظهور

9.اطاعت از نایبان امام«ع»

برای مطالعه بیشتر ر.ک:مهدویت (پیش از ظهور )،رحیم کارگر ،نشر معارف

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید