یهودی بودن ابن ملجم ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۸۹۱ بازدید

آیا این گفته پیامبر(ص) که فرمود یک یهودی امام علی(ع) را می کشد،درست است؟ آیا ابن ملجم به خاطر این که مادرش یهودی بوده خودش هم یهودی تلقی می‌شود؟ باتشکر

جواب اجمالی:در برخی از روایات آمده که پیامبر خبر از یهودی بودن ابن ملجم داد .ابن ملجم ملعون، ظاهرا یهودی نبوده، بلکه گفته می شود در کودکی، دایه اش یهودی بوده، یعنی با شیر زن یهودی بزرگ شده است.
روایات کلی در باره «ولد الزنا بودن قاتلین انبیاء و اوصیای آنها» در باره ابن ملجم هم صدق می کند .
توضیح بیشتر :
در برخی گزارش‌ها؛ از «عبد الرحمن بن ملجم المرادی»،[1] با عنوان «ابن الیهودیة»(فرزند یهودی) و «شبه الیهود»(شبیه یهودیان) یاد شده است:[2]
1. امام علی(ع) بلافاصله بعد از ضربت خوردن فرمود که این ملعونِ یهودی‌زاده مرا کُشت : «قَتَلَنِی ابْنُ مُلْجَمٍ قَتَلَنِی اللَّعِینُ ابْنُ الْیَهُودِیَّةِ»؛[3] مرا ابن ملجم کشت؛ مرا ملعونی که فرزند زن یهودی ‌بود کشت.
2. امام علی(ع) در جواب سؤال امام حسن(ع) که پرسید چه کسی اقدام به کشتن شما کرد؟، فرمود: «قَتَلَنِی ابْنُ الْیَهُودِیَّةِ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ مُلْجَمٍ الْمُرَادِی » ابن ملجم که فرزند زنی یهودی است اقدام به کشتن من کرد.[4]
3. در روایتی چنین نقل شده است که؛ وقتی ابن ملجم در ملاقاتی با امام علی(ع) خود را معرفی کرد، امام به فرمود: «رسول خدا(ص) به من خبر داد که قاتل من فردی شبیه یهود است و او(ابن ملجم) یهودی است».[5]
در هر حال، ممکن است که این روایات صریحاً ناظر به آن نباشند که ابن ملجم فردی یهودی بود، اما از آنها برداشت می‌‌شود که او در منش، روش و تنفر از رهبران اسلام، مانند یهودیان و چه بسا بدتر از آنان بود.
برگرفته از پایگاه اسلام کوئست.
پی‌نوشت:
۱. البلاذری، انساب الاشراف، بیروت، دارالفکر، چاپ اول، ۱۴۱۷ق، ج۳، ص۲۵۰ و ۲۵۱.
۲. رشاد، علی اکبر، دانشنامه امام علی(ع)، تهران، مرکز نشر فرهنگ و اندیشه اسلامی، چاپ اول، ۱۳۸۰ش، ج۹، ص۴۳۲.
۳. شیخ مفید، الارشاد، ترجمه رسولی محلاتی، تهران، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، چاپ ششم، ۱۳۸۳ش، ج۱، ص۱۳. ابن شهر آشوب، مناقب، بیروت، دارالأضواء، چاپ دوم، ۱۴۱۲ق، ج۳، ص۳۵۶ و ۳۵۷.
۴. الارشاد، همان، ج۱، ص۱۱ و ۱۲. یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ترجمه آیتی، تهران، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی، چاپ نهم، ۱۳۸۲ش، ج۲، ص۱۳۸.
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، بیروت، داراحیاء التراث العربی، چاپ سوم، ۱۴۰۳ق، ج۴۲، ص۲۶۲ و ۲۶۳.
و ابن عساکر، علی بن الحسن، تاریخ دمشق، ج 42، ص 554، بیروت، دار الفکر للطباعة والنشر والتوزیع، چاپ اول، 1415ق.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
در فرهنگ یهودیت و مسیحیت تنفر وجود ندارد ! حضرت عیسی علیه سلام فرمودند : دشمنان خودرا دوست بدارید و برایشان دعا کنید چ بسا ک آدمهای بد نیز دوستان و خانواده خودرا گرامی میدارند . اگر شماهم مانند آنها تنفر وکینه بدل راه دهید با آنها چ تفاوتی دارید!
ب این میگن توصیه! باین میگن هدایت ! ب این میگن انساندوستی و انسانمداری !
همانکاری ک یهودیان در فلسطین میکنن! یعنی اینکه قادر هستن همه غزه را بکشند و صاف کنند همان طوری ک در جنگی واقعی کل کشورهای عربی را تارومار کردند ولی اینکار را ب توصیه بزرگانشان انجام نمیدهند . کینه تنفر شکنجه ترور و حذف فیزیکی بیشتر یک سنت اسلامیست نه یهودی !
ابن ملجم نه تنها یهودی نبود بلکه یک مسلمان تندرو بود ک با دوستانش قسم خوردند ک با کشتن سه نفر اعتدال و زندگی را ب عرب بازگردانند ک در این میان دو تن دیگر موفق نبودند و نقشه آنطور ک شاید و باید پیاده نشد
پرسمان
سلام علیکم، ۱- دوست عزیز نوشتار شما متاسفانه حاکی از اطلاعات سطحی شما از ادیان و مذاهب است و این یعنی مطالعه شما عمیق نیست و به نوعی ناقص است .
۲- اسلام و یهودیت و مسیحیت واقعی و در کل ادیان الهی مظهر خشونت نیستند بلکه ادیان الهی مظهر رحمت و صلح و بخشش هستند.
۳- در فرهنگ یهودیت و مسیحیت امروزین بیشترین قهر و خشونت وجود دارد. جنگ جهانی اول و دوم در جهان مسیحیت، و کشتار یهودیان توسط هیتلر یهودی یا مسیحی، کشتار فلسطینان و اعراب توسط یهودیان، نمونه‌ایی از خشونت یهود و نصاری است .
۴- کینه و تنفر و کشتار یک سنت اسلامی و مسلمانان نیست! اتفاقا سنت کشتار و قتل و غارت سنت یهود و نصارای تحریف شده است.
برعکس اسلام دعوت به صلح و سازش و رحمت دارد. حتما لازم است به تعالیم قرآن و پیامبر اسلام(ص) که پیامبر رحمت است توجه نمایید .
۵- بر مطالعات تاریخی خود بیفزایید.
۶- در باره ابن ملجم بررسی تاریخ نشان می‌دهد که ابن ملجم مرادی در سرپرستی زنی یهودی قرار داشت. روزی امام علی(ع) از اصل و تبار وی پرسید، ولی او در جواب به ذکر نام پدر کفایت کرد و امام فرمود: رسول خدا(ص) به من خبر داده که قاتل من فردی یهودی است! به متن زیر که برگرفته از پایگاه اسلام کوست است توجه کنید:
در برخی گزارش‌ها؛ از «عبد الرحمن بن ملجم المرادی»،[۱] با عنوان «ابن الیهودیة»(فرزند یهودی) و «شبه الیهود»(شبیه یهودیان) یاد شده است:[۲]
۱. امام علی(ع) بلافاصله بعد از ضربت خوردن فرمود که این ملعونِ یهودی‌زاده مرا کُشت : «قَتَلَنِی ابْنُ مُلْجَمٍ قَتَلَنِی اللَّعِینُ ابْنُ الْیَهُودِیَّةِ»؛[۳] مرا ابن ملجم کشت؛ مرا ملعونی که فرزند زن یهودی ‌بود کشت.
۲. امام علی(ع) در جواب سؤال امام حسن(ع) که پرسید چه کسی اقدام به کشتن شما کرد؟، فرمود: «قَتَلَنِی ابْنُ الْیَهُودِیَّةِ عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ مُلْجَمٍ الْمُرَادِی » ابن ملجم که فرزند زنی یهودی است اقدام به کشتن من کرد.[۴]
۳. در روایتی چنین نقل شده است که؛ وقتی ابن ملجم در ملاقاتی با امام علی(ع) خود را معرفی کرد، امام به فرمود: «رسول خدا(ص) به من خبر داد که قاتل من فردی شبیه یهود است و او(ابن ملجم) یهودی است».[۵]
در هر حال، ممکن است که این روایات صریحاً ناظر به آن نباشند که ابن ملجم فردی یهودی بود، اما از آنها برداشت می‌‌شود که او در منش و روش مانند یهودیان و چه بسا بدتر از آنان بود. پی‌نوشت:
[۱]. «بررسی چگونگی قصاص ابن ملجم مرادی در منابع روایی»، ۷۵۷۵۷؛ «ضربت خوردن و شهادت علی(ع) به نقل از منابع اهل‌سنت»، ۹۹۱۶۸؛ «تعداد و اسامی فراریان جنگ نهروان»، ۸۶۳۳۲؛ «نام و قبیله ابن ملجم مرادی»، ۳۲۸۵۹.
[۲]. «ولد الزنا بودن قاتلین انبیاء و اوصیای آنها»، ۹۹۸۶۸؛ ««ویل»؛ نامی از طبقات جهنم»، ۵۹۲۷۸؛ «پذیرفته شدن توبه قاتلان امام حسین(ع)»، ۶۷۴۱۸.
[۳]. مجلسى، محمد باقر، بحار الأنوار، ج ۴۲، ص ۲۸۱، بیروت، دار إحیاء التراث العربی ، چاپ دوم ، ۱۴۰۳ق.
[۴]. همان، ص۲۸۳- ۲۸۴.
[۵]. ابن عساکر، علی بن الحسن، تاریخ دمشق، ج ۴۲، ص ۵۵۴، بیروت، دار الفکر للطباعة والنشر والتوزیع، چاپ اول، ۱۴۱۵ق.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.