-اختیارات ولی فقیه-مشورت ولی فقیه- ۱۳۹۰/۸/۱۰ - ۱۱ بازدید

مشورت یک امر ارشادی است، و عقل ما نیز می گوید در کارهایمان مشورت کنیم، و اگر انسان کاری را بدون مشورت شروع کرد، در آن خسارت دید، سرنش و نکوهش می شود. قرآن شریف هم همین امر عقلی را تأکید می کند. «وَ اَمْرُهُم شُوری بَیْنَهُم» V}(شوری / ۳۸){V اگر «و شاورهم فی الامر» را خطاب به پیغمبر(ص) می باشد، ولی یک معنی دیگری نیز پیدا می کند که مشورت را در جامعه زنده می کند، که به دیگران نیز شخصیت بده و آنها را در کارهایت شریک کن. لذا نتیجه می گیریم که عقلاً ولی فقیه باید در کارهایش مشورت کند، و نظر اکثریت کارشناسان را در اولویت قرار دهد و اگر کاری بدون مشورت انجام شود به خوبی انجام نگیرد.
مشورت یک امر ارشادی است، و عقل ما نیز می گوید در کارهایمان مشورت کنیم، و اگر انسان کاری را بدون مشورت شروع کرد، در آن خسارت دید، سرنش و نکوهش می شود. قرآن شریف هم همین امر عقلی را تأکید می کند. «وَ اَمْرُهُم شُوری بَیْنَهُم» (شوری / ۳۸) اگر «و شاورهم فی الامر» را خطاب به پیغمبر(ص) می باشد، ولی یک معنی دیگری نیز پیدا می کند که مشورت را در جامعه زنده می کند، که به دیگران نیز شخصیت بده و آنها را در کارهایت شریک کن. لذا نتیجه می گیریم که عقلاً ولی فقیه باید در کارهایش مشورت کند، و نظر اکثریت کارشناسان را در اولویت قرار دهد و اگر کاری بدون مشورت انجام شود به خوبی انجام نگیرد. موجب اعتراض کارشناسان و روی گردانی مردم می شود. و در صورت تکرار خسارات، چه بسا فقدان صلاحیت به اثبات رسد. بنابراین انجام مشورت به ویژه در تصمیم گیری های مهم کاری عقلایی است اگر چه ترک آن حرام نیست. اما اگر با ترک مشورت نتیجه مطلوب حاصل نشود، باید پاسخگو باشد.ناگفته نماند جایگاه مشورت در مورد مصالح اجتماعی و فردی است. امّا اگر دستور آشکار در قرآن وسنت آمده باشد رعایت آن لازم است و جای مشورت نیست مگر درباره چگونگی انجام آن با رعایت مقتضیات زمان و مکان. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۷/۹۸۷۳)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.