-سیره امام علی(ع)-استقبال از مسئولان- ۱۳۹۰/۸/۱۱ - ۱۳ بازدید

در نهج البلاغه و کتاب های روایی دیگر V}(بحار ج ۳۲ ص ۳۹۷){V آمده است: وقتی امیرالمومنین(ع) وارد شهر انبار شدند روسای آن شهر پیاده و به سرعت در مقابل آن حضرت می دویدند. وقتی حضرت از سبب کار آنان سوال کرد گفتند: رسم ما با حاکمان خود این چنین است. حضرت به شدت آنان را از این کار نهی فرمودند. اگر در زمان ما نیز این چنین کاری رخ بدهد مسلما با این نهی سازگار نیست؛ یعنی آنچه که موجب غرور سردمداران شود و آنان را مغرور سازد و ... ولی این نکته را نیز نمی توان از نظر دور داشت که در زمان حاضر مراسم استقبال به یک مساله سیاسی اجتماعی و تبلیغی تبدیل شده است.
در نهج البلاغه و کتاب های روایی دیگر (بحار ج ۳۲ ص ۳۹۷) آمده است: وقتی امیرالمومنین(ع) وارد شهر انبار شدند روسای آن شهر پیاده و به سرعت در مقابل آن حضرت می دویدند. وقتی حضرت از سبب کار آنان سوال کرد گفتند: رسم ما با حاکمان خود این چنین است. حضرت به شدت آنان را از این کار نهی فرمودند. اگر در زمان ما نیز این چنین کاری رخ بدهد مسلما با این نهی سازگار نیست؛ یعنی آنچه که موجب غرور سردمداران شود و آنان را مغرور سازد و ... ولی این نکته را نیز نمی توان از نظر دور داشت که در زمان حاضر مراسم استقبال به یک مساله سیاسی اجتماعی و تبلیغی تبدیل شده است. حضرت علی (ع) هم از استقبال نهی نکردند؛ بلکه از دویدن مقابل حضرت و آنچه که با یاد شاهان می کردند نهی فرمودند. بنابراین حرف استقبال کاری شایسته است البته برخی کارهایی که دانسته یا نادانسته برخی انجام می دهند شایسته نیست. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱/۱۱۴۴)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.