-علوم روشی-خودسازی توحیدی- ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ - ۱۱۱۸ بازدید

P۳Aما با وجود اینکه همه جور امکانات معنوی دوروبرمان هست ولی پیشرفت خوبی نداریم, علت چیست؟##نامشخص

دوست گرامی. علوم دو دسته هستند. علوم روشی و ابزاری-علوم محتوایی دین. بله ما همه جور امکانات و علوم محتوایی داریم اما روش و ابزار لازم را برای استفاده از علوم و امکانات خود نداریم یا از روش ها استفاده نمی کنیم . خودسازی و سلوک در حقیقت یک روش است که باعث می شود ما بتوانیم از امکانات معنوی و دینی برای پیشرفت خود استفاده کنیم. علوم روشی و محتوایی! در یک تقسیم بندی می توان گفت علوم دینی به دو نوع علوم روشی، ابزاری و علوم محتوایی تقسیم می شود. علوم محتوایی حوزه عبارت اند از: کلام، فلسفه، عرفان، فقه، اخلاق، علوم قرآن، علوم حدیث، تاریخ و مانند آن علوم روشی، ابزاری عبارت است از: ادبیات، اصول فقه، رجال، درایه، خودسازی و سلوک، فرهنگ لغت و مانند آن. در علوم محتوایی دین هم روش وجود دارد، مانند روش تخلق به اخلاق فاضله و درمان رزایل اخلاقی، اما این علوم محتوای دین را بیان می کنند و روشی محض نیستند، اما علوم روشی صرفا جنبه ابزاری و روشی دارند و بیان کننده محتوای دین نیستند. بنابراین خودسازی علم روشی است نه محتوایی، یعنی نقشه راه است. کار استاد خودسازی دادن نقشه راه به سالک و مراقبت و هدایت او است. محتوای دین را خود سالک از طریق تحصیل و مطالعه و تحقیق از منابع دینی بدست می آورد و اساتید مختلف علوم دینی محتوای دین را به شما آموزش می دهند. کار استاد اخلاق آموزش روش های علم آموزی و کشف حقیقت و وصول به معرفت است، چه به لحاظ علمی و چه به لحاظ عملی.

این کار شبیه تور دادن است، استاد اخلاق به شاگردان خود تور می دهد تا خودشان از دریای معرفت ماهی حقیقت را صید کنند علوم روشی اهمیت زیادی در علم آموزی دارد. البته در همه موارد علوم روشی ضرورت دارد چون هر کاری که شما می خواهید انجام دهید روش خاصی دارد که اگر از راهش وارد نشوید و روش آن را درست بلد نباشید، نمی توانید در آن کار موفق باشید. شما حتی اگر بخواهید یک قرص بخورد باید روش استفاده از آنرا بدانید وگرنه ممکن است نه تنها درمانگر نباشد بلکه مضر هم باشد چه رسد به کار هدایت و انسان پروری که مهمترین و دشوارترین کار است. یک مجتهد اگر علوم روشی ادبیات عرب و اصول و رجال و درایه و تفسیر را ندارند چگونه می تواند سراغ دلیل برود و از آنها حکم خدا را استنباط نماید. این کار به هیچ وجه امکان پذیر نیست. برای خودسازی و پیشرفت معنوی شما نیاز به آشنایی با روش خودسازی و سلوک دارید. در این زمینه "خودسازی توحیدی" ارایه شده است که شما با جستجو در اینترنت و وبلاگ آموزه می توانید به کانال آن راه بیابید. موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.