۱۳۹۹/۰۵/۲۸

ایا در بهشت میتوان جنسیت خود را تغییر داد؟

پاداش های بهشتی بخاطر اعمال صالح و نیک مؤمنین است. که برای رضای خداوند متعال در مسیر کمال و رسیدن به تقرب الهی، در دنیا دچار سختی شده و محدودیت هایی را تحمل کردند . و وقتی در بهشت قرار گرفتند باید خواسته های آنان هم شأن با مقام و متناسب با اقتضائات بهشت باشد. یعنی باید اراده اهل بهشت تابع و متناسب با اراده الهی و اقضائات بهشت باشد و این نوع درخواست ها متناسب و هم شأن با اراده و مشیّت الهی نیز باشد.
اما با استناد به آیه۷۱ سوره زخرف: «یُطَافُ عَلَیْهِم بِصِحَافٍ مِّن ذَهَبٍ وَأَکْوَابٍ ۖ وَفِیهَا مَا تَشْتَهِیهِ الْأَنفُسُ وَتَلَذُّ الْأَعْیُنُ ۖ وَأَنتُمْ فِیهَا خَالِدُونَ» «(این در حالی است که) ظرفها (ی غذا) و جامهای طلائی (شراب طهور) را گرداگرد آنها می‌گردانند؛ و در آن (بهشت) آنچه دلها می‌خواهد و چشمها از آن لذت می‌برد موجود است؛ و شما همیشه در آن خواهید ماند.»، شاید بتوان اصل امکان تغییر جنسیت را به عنوان یکی از مشتهیات نفسانی برداشت کرد، ولی از آنجا که اهل بهشت قبل از ورود به بهشت، همه نواقص جسمی، روحی و ... آنان بر طرف شده و با جسم و روحی تکامل یافته، وارد آن می شوند و درخواست تغییر جنسیت یا نقص است یا کمال، که در هر دو صورت، قبل از ورود به بهشت، تغییرات انجام می شود چرا که در بهشت هیچگونه نقصان و کمبودی وجود ندارد و اساساً نفوس بهشتی چنین نیازی نداشته و آن را نقص یا کمال در خود نمی بینند. و در نتیجه چنین خواسته ای نوعی نقص محسوب می شود و قبل از ورود به بهشت بر طرف می شود. اگر چه اصل آن، امکان وقوعی دارد. مانند برخی از افراد خنثی و دو جنسه ها که اگر اهل بهشت باشند، این نقص آنان نیز مانند برخی نقصان ها و کمالات جسمی دیگر مثل پیری، سیاهی، لنگیدن، دیوانگی، جنون و ... قبل از ورود به بهشت بر طرف می شود و با بدنی تکامل یافته به لحاظ روحی و جسمی وارد بهشت می شوند.
روایت زیر می تواند شاهد خوبی برای توضیح مطلب فوق باشد:
روزی پیرزنى به حضور پیامبر اکرم (صَلى الله عَلیه وَ آله) رسید و عرض نمود که من علاقمند این می باشم که اهل بهشت باشم.
پیامبر اکرم (صَلى الله عَلیه وَ آله) به او فرمود: پیرزن به بهشت نمى رود!
او غمگین از محضر پیامبر خارج شد.
بلال حبشى او را در این حال دید.
پرسید: چرا ناراحتی؟
گفت : به خاطر این است که پیغمبر فرمود: پیرزن به بهشت نمى رود.!
بلال محضر پیامبر رسید و حال پیرزن را بیان نمود. حضرت فرمودند: سیاه نیز به بهشت نمى رود.
بلال غمگین شد و هر دو نشستند.
عباس عموى پیامبر آنها را در آن حال دید. پرسید: چرا اینگونه اید؟ و آنان فرمایش پیامبر را نقل کردند.
عباس ماجرا را به پیامبر عرض کرد. حضرت به عمویش که پیرمرد بود فرمود: پیرمرد هم به بهشت نمى رود.!
عباس هم سخت پریشان و ناراحت گشت .
سپس رسول اکرم (ص الله علیه و آله) خطاب به هر سه نفر فرمود:
همانا خداوند اهل بهشت را در سیماى جوانان نورانى در حالى که تاجى به سر دارند وارد بهشت مى کند، نه به صورت پیر و سیاه ! پی نوشت ها:
(۱) علامه مجلسی. بحارالانوار، ج۱۰۳، ص ۸۴.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.