۱۴۰۰/۰۸/۱۹

سلام ، وصیت های پیامبر به ابن مسعود ، آیا سند معتبری دارد و قابل اعتماد است؟

ابتدا عرض شود «وصیت» در این گونه روایات به معنای مصطلح نبوده و به معنای توصیه است. توصیه هم به معنای موعظه است در نتیجه وقتی گفته می‌شود وصیت رسول خدا (صل الله علیه وآله) به معنای وصیت‌نامه مصطلح نیست. و به معنای موعظه، نصیحت و سفارشات اخلاقی است.
روایت مورد اشاره که حدیثی تقریبا مفصل است در کتاب مکارم الاخلاق نوشته حسن بن فضل طبرسی عالم شیعه در قرن ششم قمری، وارد شده است.(1) و سایر منابع حدیثی هم از این کتاب مهم، روایت یادشده را نقل کردند. درباره این اثر می توان گفت که از منابع مهم حدیثی شیعه و از معروف‌ترین کتاب‌ها در زمینه آداب و اخلاق است. اخلاق و اوصاف پیامبر اسلام(صل الله علیه و آله)، اخلاق فردی و اجتماعی، آداب دعا و ... از جمله مباحث اخلاقی مطرح شده در این کتاب است.
درباره صاحب کتاب مکارم الاخلاق گفته شده است که حسن بن فضل طَبْرسی، از محدثان بزرگ امامیه در قرن ششم قمری و فرزند فضل بن حسن طبرسی. او از علمای بزرگ خاندان طبرسی است و این کتاب نیز، از مشهورترین آثار اخلاقی شیعه، نوشته اوست.
بنابر این، روایت مورد اشاره که به معنای توصیه ها، سفارشات و نصایح پیامبر اعظم (صل الله علیه و آله) به عبدالله ابن مسعود می باشد به لحاظ سندی در منابع اولیه حدیثی شیعه نقل نشده است ولی در منابع مهم حدیثی و اخلاقی قرن ششم هجری وارد شده است و از جهت زیر مورد توجه و عنایت علما و بزرگان شیعه قرار گرفته است:
- از جهت قاعده تسامح در ادله سنن، به این معنا که در بررسی سندی روایات اخلاقی و سنن، لزومی به دقت فقهی در اسناد روایات این چنین نیست.
- از جهت راوی و نقل کننده روایت یادشده، مرحوم طبرسی که که خود محدث و حدیث شناس بزرگی و مطرحی بودند،
همچنین حدیث یاد شده به لحاظ مدلولی و محتوایی موافق با آیات قرآن کریم، روایات و احادیث معتبر و صحیحی است که در این زمینه وارد شده اند. به دلایل فوق کتاب مکارم الاخلاق و حدیث مورد اشاره از اهمیت خاصی برخوردار است. پی نوشت:
(1) طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الأخلاق، ج۱، الباب الحادی عشر فی آداب المریض و علاجه و ما یتعلق بهما الفصل الخامس فی الأحراز، ص۴۴۶، ناشر؛ الشریف الرضی (قم)، سال 1370.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.