- ۱۳۹۶/۰۳/۲۴ - ۱۲۸۴ بازدید

چگونه ایمانمان راقویتر کنیم؟

ایمان یعنی عمیقا باور کنیم که هستی محدود به دنیا نیست و بعد از دنیا عالم آخرت است و ما در این دنیا وظیفه ای جز آماده سازی خود برای سفر آخرت نداریم و این آماده سازی با قرب به خدا و توحید و خداپرستی ایجاد می شود. دو نوع ایمان داریم ،تقلیدی و تحقیقی. ایمان تحقیقی ضعیف نمی شود و کمتر در معرض آسیب است ولی ایمان تقلیدی در معرض انواع آسیب ها قرار دارد و ضعیف می شود. ما معمولا در ابتدای زندگی ایمانمان تقلیدی است و لازم است برای تقویت ایمان خود تحقیق کنیم تا ایمانمان مستند به علم و تحقیق و شناخت حقیقت شود.
برای این منظور لازم است شما راه مطالعه و تحقیق را در پیش بگیرید و کتابهای عقیدتی مطالعه کنید و در مورد حقایقی همچون خدا و روح انسان و دنیا و آخرت و قیامت و توحید و ولایت و نقش دین و هدف زندگی خودشناسی و خودسازی تحقیق کنید و ایمان خود را مستند و مستدل نمایید تا کمتر در معرض آسیب باشد.
پس یک عامل برای تقویت ایمان علم است. اما عامل دیگر عمل و عبادت و رابطه با خدا است. هر قدر که به وظایف شرعی خود بهتر عمل کنید ایمان شما بیشتر تقویت می شود چون آثار مثبت ان را در زندگی خود مشاهده می کنید.
در کنار علم و عمل لازم است از عوامل آسیب زا هم پرهیز نمایید. مثلا خود را در معرض شبهات و هجوم فرهنگی دشمن قرار ندهید و با اینترنت و شبکه های اجتماعی با احتیاط برخورد کنید و از دیدن عکس و فیلم و چیزهایی که محرک شهوت است یا شک و شبهه ایجاد می کند پرهیز کنید. و در صورتی که شک و شبهه ای پی آمد سوال کنید و در رفع آن بکوشید.
عوامل محیطی فراوانی در تضعیف ایمان نقش دارند. دوستان یکی از این عوامل هستند باید در انتخاب دوست دقت کنید و با اهل ایمان معاشرت نمایید.
تلاوت با دقت قرآن کریم و روایات در تقویت ایمان بسیار موثر است. هر روز مقداری با این کتاب مقدس انس داشته باشید و مطالعه کنید تا ایمان شما تقویت شود.
یاد مرگ در این زمینه بسیار موثر است. یاد مرگ یعنی بدانید و باور کنید که دنیا زودگذر است و ما بعد از مرگ به زندگی خود ادامه می دهیم و باید برای سفر آخرت آماده شویم. اگر کسی باور کند که هدف زندگی دنیا چیزی جز آمادگی برای سفر آخرت نیست، بیشتر به یاد خدا و خود خواهد بود و کمتر به گناه آلوده می شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.