خطبه فدکیه در منابع اهل سنت ۱۳۹۲/۰۴/۰۲ - ۱۷۰۰ بازدید

این خطبه در بسیاری از منابع اهل سنت ذکر شده است که به طور نمونه به برخی از آنها اشاره می شود:تذکرة الخواص من الأمّة فی ذکر مناقب الأئمة، تألیف سبط ابن الجوزی
ابو مظفر یوسف بن قُزُغْلی بن عبدالله، معروف به سبط ابن جُوزی حنفی، این کتاب را در خصوص ذکر مناقب و فضایل ائمه اهل البیت به رشته تحریر درآورده است. ابن جوزی بخش مختصری از خطبه فدک را به صورت مرسل از شعبی نقل نموده است.( تذکرة الخواص، ص ۳۱۷.)
شرح نهج البلاغه، تألیف ابن ابی الحدید معتزلی

این خطبه در بسیاری از منابع اهل سنت ذکر شده است که به طور نمونه به برخی از آنها اشاره می شود:تذکرة الخواص من الأمّة فی ذکر مناقب الأئمة، تألیف سبط ابن الجوزی
ابو مظفر یوسف بن قُزُغْلی بن عبدالله، معروف به سبط ابن جُوزی حنفی، این کتاب را در خصوص ذکر مناقب و فضایل ائمه اهل البیت به رشته تحریر درآورده است. ابن جوزی بخش مختصری از خطبه فدک را به صورت مرسل از شعبی نقل نموده است.( تذکرة الخواص، ص 317.)
شرح نهج البلاغه، تألیف ابن ابی الحدید معتزلی
این کتاب که یک دوره کامل تفسیر و شرح سخنان امام علی(ع) در نهج البلاغه است، از شروح معتبر و قابل استفاده به شمار می رود و حاوی اطلاعات تاریخی مفیدی است. ابن ابی الحدید این خطبه را از کتاب السقیفة و فدک جوهری نقل نموده است.( شرح نهج البلاغه، ج 16، ص 263.)
و دهها مورد دیگر...
منال الطالب فی شرح طَوال الغرائب، تألیف مبارک بن محمد الجزری
این دانشمند سنی مذهب به ابن اثیر معروف است و به سال 606 هجری وفات یافته است. ابن اثیر در این کتاب، خطبه حضرت را مفصل و با شرح لغات آن، در فصل احادیث الصّحابیات، به صورت مرسل از زینب کبری، دختر امیر مومنان (ع)، نقل نموده است.( منال الطالب، ص 501 507.)
و نیز:
بلاغات النسأ، تألیف أحمد بن طیفور، ص 12؛
السقیفة و فدک، تألیف أحمد بن عبدالعزیز جوهری، ص 98؛
و...

نظرات

میهمان
سلام،التماس دعا ضمن عرض خداقوت موفقیت مجموعه ی شمارااز رب جلیل خواهانم، مطالب تان خیلی مختصر و همراه باشک وشبهه می نماید! چرامفصل وکامل نیست؟ وچرا خود منبع واصلش رادرهمین سایت نمی آورید؟
بنده قبلا هم این نظر را داده بودم! من مجبورم از سایتهای خارجی مثل لبنان عراق پاکستان کویت عربستان استفاده کنم با هزاران زحمت ودوزوکلک، چرا شما ضعیف هستید؟ بنده الان کتابی درمورد حضرت فاطمه س در دست تالیف دارم که برای بدست آوردن مبع خطبه ی فدکیه پدرم درآمده چراباید این جوری باشد وا کی وچه موقع؟؟ مثلا: بلاغات النسأ، تألیف أحمد بن طیفور، ص ۱۲؛ که دربعضی جاها صفحه ی ۲۵ نوشته شده ///قابل توجه شما این مطلب را من با استفاده از( سخنان غایشه دربلاغات النسأ از کشور مصر) گیر آورده ام!!
پرسمان
سلام علیکم، ضمن احترام به دیدگاه شما خواننده گرامی، این مرکز برای پاسخگویی به سوالات می باشد و برای امور تحقیقی و علمی باید به مراکز حوزوی و دانشگاهی مراجعه شود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید